Çavuşoğlu’ndan İsveç ve Finlandiya açıklaması

13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışında aynı matbuat toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreciyle ilgilendiren kebir açıklamalarda bulundu. Rastgele iki ülkenin üstelik henüz taahhütlerini namına getirmediklerini tamlayan Çavuşoğlu, “Izahat var amma tığ daima konkre adımlar sarmak istediğimizin altını çiziyoruz. 26 Ağustos’ta kuma mutabakat toplantısı yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı dolayısıyla planlı basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Gündemden öne çıkan başlıklara değinen Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği süreci, DENIZ üyelik süreci, Yunanistan ve Suriye ile ikili ilişkilerle ilişik muhteşem değerlendirmeler yaptı.

Çavuşoğlu’nun açıklamaları şu şekilde:

“İsveç ve Finlandiya daha belgeler ve açıklamalarda üstenme ettiklerini adına getirmediler. Izahat var amma tığ sürekli somut adımlar yutmak istediğimizin altını çiziyoruz. Bizim için beş on baskısı namevcut. NATO üyesi doğmak talip ülkeler bunlar.26 Ağustos’ta eş antant toplantısı yapacağız.

YUNANİSTAN İLE İLİŞKİLER

Yunanistan’ın Türkiye aleyhine başlattığı dalan, kampanya çalışmalarından ayrıksı ayaküstü selamlaşmalarımız oldu. Defans Bakanımızın Yunanistan Savunma Bakanı ile NATO toplantısında selamlaşması oldu. Madrid’bile Dendias’ı ayaküzeri geçerken gördük, tıpkısı merhabalaşma oldu. Onun dışında her ülfet olmadı. Palikarya Defans Bakanı ve ait eşhas yıllardır toplantıya gelmiyorlar. Burada tamam sorunların hepsinin şümullü şekilde çözülmesi konusunda Türkiye emir gösteriyor, Yunanistan zamana oynuyor. Yunanistan’ın adaları silahlandırdığı münhal, arasında. Biz bunu BM’ye ve uluslararası toplumun gündemine taşıdık. Bu ihlallere tolerans göstermemiz benzer değil.

KEZ ÜYELİK SÜRECİ

Üyelik sürecimizle ilişik bir meydanlık görmüyoruz. Biz ustalık anlamda siyasal engelleri kaldırıp danışma etmeye hazırız diyeceğiz. SUTAŞ Vasıtasıyla samimi aynı yaklaşım görmüyoruz. Az Buçuk oyalamaca var. Avrupa’birlikte bazı sorunlar var. Bu sorunların çözümü için tek başına buyuru koyabilen tek talih Türkiye. Sorunların çözümü üzerine kafa yoran ve konkre adımlar atan büyüklük Türkiye. Bizim bugüne büyüklüğünde yaptıklarımızı SUTAŞ ile yapsaydık SUTAŞ küresel aynı aktör olurdu. Türkiye vazgeçilmez tıpkı büyüklük. Fırsatlar nasıl değerlendirilmeli bunu görüşmeliyiz. Avrupa’nın buna ihtiyacı var.

SURİYE İLE İLİŞKİLER

Ayrıntılı zamandır Putin ve Zalim yetkililer ‘Sizi rejimle görüştürelim’ dediler. Cumhurbaşkanımız bile istihbaratların görüşmelerinin müfit olacağını söylemişti. Daha sonra ara oldu, deminden yine başladı. Birçok konuda gündeme geliniyor. Bağlantısızlar toplantısında Belgrad’bile ayaküzeri özge bakanlarla ahbapça ederken Suriyeli bakanla da ayaküzeri aynı sohbetim oldu. Bu ülkenin bir tane yarar yolunun siyasal uzlaşı olduğu ve teröristlerden temizlenmesi gerektiğini söylüyoruz. Rejimle muhalefetin beyninde bire bir barışın olması gerektiğin Türkiye kendisine söyledik. Tığ Suriye’nin yerey bütünlüğünü destekliyoruz. Suriye’nin toprak bütünlüğü ve sulh bizi doğrudan etkiliyor. Bölücü terör örgütlerine verilecek mücadeleyi rastgele ahit destekleriz. Suriye’üstelik birlik, beraberlik olmazsa Suriye tecezzi riskiyle karşı karşıya. YPG PKK’nın bir tane amacı Suriye’yi tahsis etmek. Suriye’de ateş parçası yönetim olması lazım. Bu kaime temas ve beraberlikle evet.”

Biden İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği amacıyla diploma belgesini imzaladı 

 

ABD’den Finlandiya ve İsveç’e NATO onayı

 

Fransa, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladı

 

Share: