CHP İzmir İl Başkanı Bahir Yücel geçmişe atıfta bulundu: Türkiye Cumhuriyeti Devleti Alevilerle helalleşmek zorundadır

Buca’nın Çamlıkule mahallesinde kâin Bakraç Mahzuni Kutsal Parkı’nda geri yapılan etkinliğe, Deniz Yücel’in yanında Buca Şehremini Erhan Tığ, CHP Buca İlçe Başkanı Hacer Taş Gültepe ile yurttaşlar katıldı.

“SALDIRILAR PLANLI VE SİSTEMATİK”

Alevilere ve cemevlerine yönelik saldırıların akseptans edilemez olduğunu belirten Yücel, şöyle konuştu:

“Kerbela olayı, yabanlık tarihinin yer trajik olaylarından biridir. Bittabi kim Yezid zulmüne karşı Hz Hüseyin’den, Hz. Hüseyin’in adaletinden yanayız. Kerbela’dan, orada yapılan zulümden ve yaşanan acılardan haddinden fazla koca sonuçlar çıkartmak gerekir. Yanlışlık, adaletsizlik, eşitsizlik ve momentum, kimden gelirse gelsin karşısında zinde ara vermek gerekir. Bugün Alevi vatandaşlarımıza ve cemevlerine karşı yapılan planlı, programlı, dizgesel saldırılar hala ülkemizde bitmeme ediyor. Bu, çok korkulu, kırıcı ve akseptans edilemez aynı durumdur. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bu ülkeye toplumsal huzuru ve barışı lütfetmek amacıyla tıpkısı yola bundan sonra, tıpkı helalleşme çağrısı yaptı. İşte burada, sizlerin huzurunda ben bile aynı öğün henüz altını yemek istiyorum; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Alevilerle helalleşmek zorundadır.

“ÖZELEŞTİRİ YAPILMALI”

Evvelce yaşanan travmaların iyileşmesi, yaraların sarılması ve ülkede huzurun ve barışın bilgili kılınması için, izzet de özeleştirisini yapmalı ve o helalleşmeyi sağlamalıdır. Toplumun eksiksiz kesimleriyle kucaklaşmaya ihtiyaç var. Biz, Umumi Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde bu ülkeye huzuru ve barışı getireceğiz. Bu helalleşmeyi istiyoruz. Bu çağrı, bu ülkede 84 milyon tıpkısı arada kardeş kardeş ve erinç zarfında yaşasın diyedir. Ülkemizde mübayenet, arbede, kaos fotoğraflamak isteyenlere fırsat verilmesin diyedir. Bugün barışın, kardeşliğin, birliğimizin ve bereketin simgesi olan alaca aş ikramında sizlerle gelişigüzel olmaktan duyduğum mutluluğumu benzeri kat elan ifade ediyor, tuttuğunuz yas-ı matem oruçlarınızın, okuduğunuz dualarınızın ve verdiğiniz hizmetlerin doğruluk katında kabul olmasını diliyorum. “

“BİR OLACAĞIZ, İRİ OLACAĞIZ, DİRİ OLACAĞIZ”

Etkinlikte konuşan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç ise Kerbela olayının bin 383 yıldır bibi dinmeyen bir ateş olduğunu vurguladı ve “Tarih süresince halkı birbirine yabancılaştırmaya çalışanlara karşı ‘tıpkısı olacağız, anaç olacağız, yaşayan olacağız’ diyoruz. Kazanlarımızı kaynatırken 4 kapı 40 makamın bile öğrettiği kadar, 72 millete bir gözle bakacağız. Deyişlerimizi bütün aynı ağızdan söyleyeceğiz. Aşuremiz bedenimize iflah, soframıza bereket, derdimize çare, hepimize helal olsun. Cenabıhak lokmamızı kabul etsin. Hızır, yoldaşınız olsun” dedi.Share: