Coğrafi işaret tescilli Lapseki şeftalisinin fidanı dahi ihraç ediliyor

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde 19 yıldır dikme yetiştiriciliği eden Osman Okay, seçkin sene yetiştirdiği şeftali fidanlarını ihraç ediyor. Okay, bu sene 50 dönüm düz üstünde yetiştirdiği 200 bin şeftali fidanını ihraç etti.

Türk Patent ve Marka Kurumu vasıtasıyla coğrafi bel ürünü yerine tescillenen Lapseki şeftalisinin fidanları ihraç ediliyor. Lapseki’üstelik 2003 yılından bu yana semere fidanı yetiştiriciliği fail Ekincilik Mühendisi Osman Okay, 50 dönüm üstünde şeftali, nektarin, erik, kiraz, elma fidanları tutmak üzere 300 bin fidan yetiştiriyor. Okay, bu yıl yetişen 200 bin şeftali fidanını ihraç etti. Öte yandan, Lapseki’de değme yıl sayı farkı 150 bin titrem şeftali yetiştiriliyor. Toplanan şeftaliler bağırsak piyasanın yanı sıra ihraç da ediliyor.

Ağırlıklı kendisine şeftali, nektarin, erik, kiraz, elma fidanları yetiştirdiklerini belirten Osman Okay, “Almanak 300 bin semere fidanı yetiştiriyoruz. Laboratuvar zarfında yetiştirdiğimiz anaçlar. Bunlar de üreticimiz üzere mebzul oluyor, haddinden fazla çabuk aksiyon yapıyor, erken ürün vermeye başlıyor. Meyvede kalite oluyor. 2005 yılından itibaren sıkı dışına semere fidanı satışımız var. 2011 yılında Bulgaristan’bile aile şirketi kurduk ve resmi olarak faaliyetimiz devam ediyor. Bulgaristan’a gelecek sene 600 dönümlük bire bir koz, nektarin ve kiraz projemiz var. Ayrıca Bulgaristan’a amut satışlarımız var. Bunun beraberinde özellikle Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan’a rekiz satışlarımız bitmeme ediyor. Bu alanlara çokça nazik dikme dikimi var. Yetiştirdiğimiz fidanların yüzdelik 80’ini mahdut dışına bu bölgelere satıyoruz. Geçtiğimiz yıl Lapseki şeftalisi markalaşıp tescillenmesinin peşi sıra ancak dışından fidan talebi arttı. Ati sene üretimi arttırmayı hedefliyoruz. Biz kesim kendisine Türkiye’bile rekoltede nektarinde birinciydik, akıbet üç yıldan beri şeftali rekoltesinde de Türkiye’birlikte birinciyiz” dedi.

Meyve fidanlarının dikiminin yapıldığı alanlarda tetkik fail İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Ulu Kaçan ise, “Sertifikalı direk üreticimiz Osman Okay’ın yetiştirdiği fidanları inceledik. Bakanlığımız sertifikalı fide fidanı anlaşılan dikim normlarına bakarak üreticilerimize destek veriyor. Bu nedenle yetiştirilen alanı arada bir taharri ediyoruz. İlçemiz ayrıntılı yılladır meyvesini mahdut dışına gönderen ayrımsız ilçemiz. Üreticimizin burada öz çabalarıyla şeftali fidanını yetiştirip, mahdut dışına yollaması bizim için ayrı aynı çekicilik. Eskiden ‘Lapseki şeftalisi’ ensiz dışına ihraç olurken, zaman çıktı fideler üstelik elverişsiz dışına ihraç oluyor, üreticimizi kutluyoruz” diyerek konuştu. – ÇANAKKALE

Share: