Deprem tatbikatından ilginç kareler! Hangi yaptıklarını kimse anlayamadı

Türkiye geneli ve Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), 12 Teşrinisani 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümü zımnında saat 18.57’bile “çök kaşkariko tutun” tatbikatı Çankırı’da de gerçekleştirildi. Ayrımsız ahzüita merkezinde planlı tatbikatta kemirmek yiyen vatandaşlar senaryo gereği depremde maltalık kurtarma aracı aynı yöntem olan “çök, kapanca, tutun” hareketini yaptı. Vatandaşlar elan sonra AVM’den boşaltma edildi. Tatbikatın arkası sıra ekipler, stantlarda vatandaşları bilgilendirdi. Ayrıca, manevra sırasında depremlerde hayatını kaybedenler için yakarış edildi.

İLGİNÇ ANLAR KAMERADA

Tatbikat sırasında bir gencin yaptığı ilginç debi kameraya yansıdı. Talimatları falsolu anlayan dinç, oturduğu sandalyeyi havaya kaldırdı. Başının üzerindeki iskemle ile depremden korunmaya etkin gailesiz, yanındakilerin uyarısı ile durumu fark etti. Daha sonra sandalyeyi bırakan gailesiz, masanın altına saklanmaya çalıştı. O anlar ise kameraya yansıdı.

“YIL BOYUNCA TATBİKATLAR DEVAM EDECEK”

Yapılan tatbikatla ilişkin bilgi veren Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Bu tatbikatın bugün yapılması ve saat 18.57’bile yapılmasının sebebi, Düzce Depremi’nin sene dönümünün zaman olması. Düzce Depremi ve diğer depremlerde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Cenabıhak’tan yağmur diliyor, Allah bire bir elan hakeza ayrımsız deprem yaşatmasın diyorum. Bu sene hareket manevra yılı, Bakanlığımız ve AFAD Başkanlığımızın vahim bire bir gayreti var. Geçtiğimiz hafta Kur’an kurslarımız ve yurtlarımızda manevra yaptık. Bugün birlikte AVM’deyiz. İnsanlarımızın bati olduğu tıpkısı noktadayız. Burada tatbikatımızı gerçekleştirdik, yıl süresince birlikte devam edecek. Bizim afetlere hem bireysel hem de kurumsal namına hazır olmalıyız. Kurumsal kendisine bizim çalışmalarımız bitmeme ediyor, ferdî yerine da vatandaşlarımızın bize destek olması geçişsiz” dedi.

Share: