Depremden kurtulduklarına bile sevinemediler: “Biz kurtulduk ama Adıyaman silindi, geçmişimiz silindi”

Depremden kurtulduklarına üstelik sevinemediler: “Biz kurtulduk ama Adıyaman silindi, geçmişimiz silindi”

YOZGAT Kahramanmaraş’ta meydana mevrut depremlere Adıyaman’de yakalanan 42 yaşındaki Ganime Topbaş, kriz altında sevdiklerinin sesini duymanın kendisini cesaretlendirdiğini söyleyerek, “Tığ kurtulduk ama Adıyaman silindi, geçmişimiz silindi.” diye niteleyerek yaş döktü.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki depremin yaraları sarılmaya çalışılırken, hareket sonrası Yozgat Site Hastanesi’ne getirilen 32 yaralıdan 26’sının tedavileri tamamlanarak taburcu edilirken 6 yaralının de tedavisi sürüyor. Adıyaman’ın Turgut Ser Mahallesinde 5 eğik apartmanın 1. katında depreme yakalanan ve çorlu namına Yozgat Şehir Hastanesi’ne gönderme edilen Topbaş ailesi bile sarsıntı anını ve kurtarılma süreçlerini anlattı.

Zat çabamla depresyon altından çıktım

Çokça iri coşkunluk yaşadıklarını söyleyen ata Seyfettin Topbaş (44), “Adıyaman’dan Yozgat’a geldik. Çokça iri benzeri hınç yaşadık, Rabbim kimseye tıpkısı elan göstermesin. 5 kıvrım binanın bir numara katındaydık. Uğultu sesi ile uyandık. Ayrıntılar canip taraftaki odaydı. Çocukların bağrışmasıyla birbirimize ulaştık. Annesi iki çocuğumu koltuklarının altına almış, ego üstelik onları geçmişim, tavan filhakika mahmul üstümüze çökmüştü. Kendi çabamla kriz altından çıktım. Çöküntü altında eşimin sesi geliyordu ama ulaşamıyordum. Bire Bir buçuk saat kendilerine yankılanmak üzere uğraş verdim. Sürekli konuşmaya çalıştım, teselli yüklemek amacıyla. Çevreden yardım istedim ama filhakika zifiri şüpheli sistem kişi derdine sakıt. Moloz altında telefonu gördüm arayan varmış bizi, yardım istedim koca, arkadaş, akraba amiyane tıpkı uğraştık. İlk geçmiş eşimi gördüm moloz altında iki çocuğumda yanındaymış. Hoşur çocuğumun kolon beline inmiş. Çocuğun üstündeki yükü dercetmek amacıyla girdim. O kolonu kırdılar, yavaş yavaş çıkardık. Rabbim kimseye hakeza aynı acıyı göstermesin tıpkısı elan.” dedi.

Sevdiklerinin sesi teselli veriyor

Anne Ganime Topbaş ise yaşadıklarını yaş içinde anlatarak, “Öncelikle tüm Türkiye’ye önceki olsun. Orada bir tane tıpkı madde var, molozun altında tek molekül ayırt etmiyorsun, yemeden içmeden sevdiklerinin sesleri sana avunç veriyor. Seçkin akrabamın sesi geldikçe bire bir öğün henüz cesaretleniyordum. Bana göre 15 an kadar tıpkı şeydi ama 3.5 saat kaldık enkazın altında. Biz kurtulduk ama Adıyaman silindi, geçmişimiz silindi. Göçer olduk hepimiz. Esasen bile rabbim razı olsun. Burada doktorlar, hemşireler, başdoktor kâffesi bizle haddinden fazla ilgileniyor. Bizi evimizdeymiş kabilinden hissettiriyorlar.” şeklinde konuştu.

Nefesimi tuttum diğerleri de kullansın diye niteleyerek

17 yaşındaki Ayşin Topbaş birlikte “Ego tıpkısı bağrış çağrış ile uyandım, direk keder attım kardeşim, ailem uyansın diye. Sonra kardeşimi çekiştirerek koridora sürükledim. Ardından doğrusu ego kapıya akilane yöneldim. Sonradan başörtüm aklıma geldi, vurdumduymaz döndüm, sonraları baktım haddinden fazla kötü koridora köylü döndüğümde annem beni tuttu. Bilahare doğrusu mukavemetli hatırlamıyorum, uyandığımızda enkazın altındaydık. Haddinden Fazla acı sallandı, çokça çok şamata vardı. Babam geçmiş intişar, babamın sesi geldi annem ve kardeşim benzeri noktadaydık, babamın sesi geliyordu. Ben ayrımsız mesafe çağ almadım, nefesimi tuttum ayrıca keşke diğerleri kullansın diye. Daha sonradan amcamların, eniştemin sesini duyunca onlar de yardıma geldiler, bizi çıkardılar. Alarga bire bir akrabamız çevirici ayarladı ve buraya geldik, hastanedeyiz tedavi görüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

32 depremzede hastaneye başvurdu

Yozgat Site Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Mustafa Kozan ise depremzede 32 yaralının tedavi altına alındığını belirterek, 2Bütün depremzedelerimize geçmiş olsun diliyorum. Yozgat Site Hastanesi namına şuan itibariyle servislerde 116 kıta abes yatağımız var. Tıpkısı şekilde 12 lime ağır bakımımız hazır halde bulunmakta. Depremzedelerimizin ayakta başvuruları bile olmakta. Depremin evvel gününden beri 32 depremzedemiz hastanemize başvurdu. Şuan itibariyle 6 depremzedemizin servislere yatışı yapıldı. Hastalarımızın genel durumları gani, seçkin sıkıntıları yok, bire bir ihtiyaçları bulunmayan. İhtiyaçlarını bizler hallediyoruz. Depremzedelerimizin herhangi bir soy ihtiyaçlarını karşılayabilecek potansiyele sahibiz.” dedi.

Share: