Diyarbakır ekonomi haberleri | Diyarbakır’da ‘Beyaz Altın’ hasadı başladı, Vali Akarsu önceki hasadı yaptı

Diyarbakır’da ‘Beyaz Altın’ hasadı başladı, Ilbay Su önceki hasadı yaptı

DİYARBAKIR Diyarbakır’da çiftçilerin yüzünü güldüren pamuk hasadı, Ilbay ve Büyükşehir Uray Komutan Vekili Mehabetli İhsan Su’nun Bismil ilçesinde düzenlenen ‘Tarla Günü Pamuk Hasadı’ programına katılımıyla başladı.

Bismil ilçesine sınırlı Köseli Mahallesinde yetiştirilen cehre hasadı programına katılan Vali Su, biçerdövere binip ilk hasadı gerçekleştirdi. Planlı programda gazetecilere izah yapan Akarsu, cehre ekiminin Diyarbakır amacıyla muhteşem ayrımsız yere ehil olduğunu belirterek, çiftçilere bereketli kazançlar diledi.

2022 yılında 810 bin dekar alanda pamuk ekimi gerçekleştirildiğini belirten Vali Akarsu, “Ekimde ilimizde sabık yıla bakarak yüzdelik 48’lik bir artma var. Pamuk doğrusu haddinden fazla şanlı bire bir ürünümüz. Bu ekimlerin arttırılması gayet sunturlu. Devletimiz ve hükümetimiz çiftçilerimize alçak destekler sağlamakta. Geçen yıl 76 liralık olan gübre ve mazot desteği bu sene yüzde 280 artarak 271 TL’ye çıkarılmıştır. Bu seneki rekoltemiz kararlama 438 bin titrem namına bekleniyor. Yekpare çiftçilerimize helalinden artağan kazançlar diliyorum” ifadelerinde bulundu.

Hasadın arkası sıra vali ve beraberindekiler, hasadı gerçekleşen tarlada çiftçilerle bir araya gelerek taleplerini dinledi.

Share: