Mevsimi geldi, talep arttı: Sabık yıl kilosu 150 liradan satılan kış çayının fiyatı 250 lirayı buldu

Sonbaharın gelmesi ve havaların soğumasıyla gelişigüzel şita çayına talep arttı. Bağışıklık sistemini pekitmek isteyen vatandaşlar, bitkisel ürünlere yöneldi. Vatandaşlar marifetiyle yeryüzü çok heves gören ürünler beyninde kış çayı ve ıhlamur meydan alıyor.

GEÇEN YIL KİLOSU 150-180 TL’YDİ

Karışım fethetmek talip vatandaşlar ise bir nice çayı birleştirerek öz çeşitliliği yapabiliyorlar. Eminönü esnafı, güzeşte sene kış çayını 150-180 TL’den satarken, bu yıl ise 250-300 TL’den sattıklarını söyledi.

“VATANDAŞLAR ŞİMDİDEN KIŞA HAZIRLIK YAPIYOR”

Kış çayına talebin arttığını tamlayan Eminönü esnafı Mahmut Felek, “Elinin Körü adına kâh öz çeşitlerimiz var. Vatandaşlar şimdiden alarak kışa hazırlık yapıyorlar. Kış çayı, vücudun direncini arttırır, antipatik algınlığını giderir. Evde bir nice mahlut ile kış çayı yapabiliriz. Bal, kış çayı, zencefil, sulu zırtlak, tarçın, ada çayı kabil karışımlar yaparak kış pir benzeri şekilde geçirebiliriz” dedi .

“MAHSULAT BIR IKI TOPLANDIĞI İÇİN FİYAT ARTTI”

Kış çayını bu sene 250-300 TL’den sattıklarını belirten Şans, “Bedel artışının sebebi ise ürünler az toplanıyor ve gençlerin bu işe çokça çok ilgileri olmuyor. Bu de fiyat artışına amil oluyor. Mahdut dışından gelen vatandaşlar şita çayını az buçuk fazla alıyor fakat domestik müşterilerimiz sayı farkı 100 ile 200 gram arasında alıyorlar” şeklinde konuştu.

Share: