Eskişehir haberi: Eskişehir girişimcilikte henüz cıvıl cıvıl

Bursa-Bilecik- Eskişehir Kalkınma Ajansı (BEBKA) Umumi Sekreteri M. Zeki Durak, girişimcilikte nüfusa oranladığımızda Eskişehir’in girişimcilikte haddinden fazla yaşayan olduğunu belirterek, “2022 yılı Rustik Kalkınma Mali Destek Programında en faziletli proje sayısı Eskişehir’e ilgilendiren dedi.

Durak’ın katıldığı brifing toplantısı ETO güruh salonunda gerçekleştirildi. Eskişehir’in girişimcilik yönünden değişik illerle kıyaslandığında daha sağlam olduğunu derin teknolojiler üstüne henüz iyi durumda bulunduğunu rapor fail Durak, “Girişimcilikte nüfusa oranladığımızda bu şehir çokça ateş parçası. 2022 yılı Rustik Kalkınma Finansal Destek Programında Eskişehir Bilecik ve Bursa’dahi toplanmış 45 proje başvurusu yapıldı, bunların 16’sı kalburüstü oldu, bunların içinden en efdal proje sayısı ise Eskişehir’in. Eskişehir’den 8 proje kalburüstü oldu ve bildirme faziletli desteği bu sene Eskişehir aldı.” ifadelerini kullandı.

Eskişehir’in kendileri için haddinden fazla balaban olduğunu dile getiren Durak, alelhusus rustik kalkınma projelerine bindi verdiklerinin altını çizdi. Durak, “Eskişehir’den beklentilerimiz yüksek. Rustik kalkınmada sunu şişman desteği Eskişehir’e verdik. Eskişehir’üstelik rustik turizm, kurutma tesisi, soğuk gelgel deposu, kıran öncesi er ikaz, Frig Ekolojik Karye Projesi gibi projelerin geliştirildi. Fabrika atıklarından seramik üretimi özne Eskişehirli girişimcinin ‘Atıklar Seramiğe Dönüşüyor’ projesi örnek bire bir proje oldu.” diyerek konuştu.

Bölgesel aşama sermayesi destek programı

Bölgesel Girişim Sermayesi Destek Programı’na özen vira etmek istediklerini belirten Durak, bu program sayesinde girişimcilerin direkt fonlara ulaşabileceğini söyledi. Bu fonlarla 5 yılda 100 milyon liralık destek sağlamayı hedeflediklerini aktaran Durak, programın Ekim ayında sona ereceğin aktardı.

Önümüzdeki 2 sene gailesiz istihdam yılı

“Rustik Kalkınma ve Turizm Tanıtım, Yenili ve Olgunluk Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi temelinde çalışmalar yürüttüklerini belirten Durak, “2019 yılında mesleki eğitime haddinden fazla ehemmiyet verdik 24 okulun altyapılarını yeniledik, ihtiyaçlara bakarak, yıllar ortamında zorlu çokça desteğimiz oldu; en üst rustik kalkınma, yeşil transformasyon, turizm kabil konulara ağırbaşlılık veriyoruz. Yetişek ve istihdama yönelik eğitimler bizim önceliğimiz. Eskişehir’in turizm kaynakları, mekansal alanlarla ilişkin bire bir iş düzenliyoruz.” şeklinde konuştu. Önümüzdeki 2 yılın Dinç İstihdamı Yılı kendisine belirlediklerini aktaran Durak, “Şu an benzeri çekicilik gelse 50 birey 100 kişi istihdam edeceğiz ancak eğitime ihtiyacımız var derse meslek kazandırma anlamında herhangi bir türlü desteği veririz.” dedi.

13 yılda 750 milyon teklik destek

BEBKA adına 13 yılda 750 milyon TL. proje desteğinde bulunduklarının bilgisini veren Durak, şunları söyledi:

“Özlük içimizde verdiğimiz destekleri kıymetlendirme amacıyla icraat yapıyoruz, gençlere yönelik çalışmalarımızı imdi ifşa etmek istiyoruz, sizlerin bile mıntıka ve gençlere müteveccih gerekseme duyulan konulara ilişkin fikirlerinizi almak istiyoruz. Girişimcilerin başvuracağı projelerin yazımı konusunda bile kurumsal yerine destek veriyoruz. Youtube kanalımızda proje yazımına ilişkin videolar hazırlıyoruz.”

Eskişehir’dahi lületaşı

Lületaşının Eskişehir’deki sektörel sorunlarının zahir çözüleceği, yırtıkça sayısının şüphesiz arttırılacağı, lületaşının dış pazarlara açılması ve hesaplı girdi sağlaması konularında neler yapılabileceğine ilgili soruyu yanıtlayan Durak, akıbet kalkınma programında özellikle lületaşı ile ilgili projelere destek verileceğinin belirtildiğini fakat bu alanda tıpkısı müracaat olmadığını dile getirdi. Genel Sekreter Zeki Durak, şöyle konuştu:

“Bununla ilişik evvel tıpkısı farkındalık yapmak ve dilek bina etmek lazım, bu mesleği eden ustaları unutmamak lazım, sonrasında üstelik bununla ilgilenenler için tıpkı e-tecim eğitimi verebiliriz. Lületaşı ustalarının ürününü bittabi satacağını üstelik ilk etapta onlara öğretebiliriz, ETO ile bile bu konuda mutedil aynı düzentileme yürütebileceğimizi düşünüyorum. Bu işi birleştirme edenlerin -bunun amacıyla birlikte sivil cemiyet kuruluşları dernekler bile kayran alabilir- bu konuya eş çıkmaları gerekiyor. Proje fail gönül hararetli ise ve işi sahipleniyorsa o proje başarılı oluyor.”

Matbuat mensuplarının beklentilerine ve faaliyet alanlarındaki ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar üstelik zula etmek istediklerini sözlerine ekleyen Durak, Basın İlan Kurumu’nun üstelik aracılığı ile bu anlamda genel ağ haberciliği, toplumsal medya uzmanlığı kabilinden alanlarda istekli eğitimler düzenleyeceklerini söyledi. – ESKİŞEHİR

Share: