Eskişehir haberleri… Eskişehir’in konuşma güneşi mikrofon meşgul çantasını yanından ayırmıyor

Eskişehir’in konferans güneşi mikrofon komple çantasını yanından ayırmıyor

Sokaklarda eskittiği mikrofonlardan derlem yaptı

ESKİŞEHİR – Eskişehir sokaklarında söylediği şarkılar ile maruf Alı Keyif Işık, yanından ayırmadığı çantasını mikrofonlarla doldurup, seçkin mikrofonla farklı parça söyleyerek vatandaşların ilgisini çekiyor.

Ömrü müzikle sabık Uca Talep Işık, tafsilatlı yıllardır Eskişehir sokaklarında Türk Müzakere Müziği söyleyerek geçimini sağlıyor. Eskişehir’in konferans güneşi olarak tanınan Işık, sesinin Bezenmiş Senar ve Bülent Ersoy’a benzemesiyle dikkat çekiyor. Kentin sunu etkili caddelerde sanatını icra eden Işık, sesi ve mülevven giyimiyle eğlenceli mikrofonları ile vatandaşların ilgisini çekmeyi başarıyor. Her mikrofonda değişik parçalar olduğunu rapor eden hanek güneşi Işık, mütenevvi mikrofonlar ile doldurduğu çantasını yanından ayırmıyor. giderek sahneye çıkmaya amade olan Işık, sokaklarda eskittiği 40 büyüklüğünde mikrofonu evinde saklıyor. Yıllardır ona eşlik fail mikrofonları biriktiren nutuk güneşi, hatıralarla komple tıpkısı koleksiyona ehil olduğunu belirtti.

“Bozulanları emekliye ayırıyorum”

Çocukluğundan beri müzikle çöz içe olduğunu belirten Işık, sanatını temas çağ insanlarla buluşturabildiği amacıyla bahtiyar olduğundan bahsetti. İşini yaparken daim yanında olan mikrofonlarına gözü kabil icra vekili Eskişehir’in sanat güneşi, “1975’de müziğe başladım, 10 yıl dernek salonlarında çalıştım. Sonraları 1979’de Tunceli’ye asker kendisine gittim. Oranın dahi assolisti oldum, şarkılarımı söylemeye devam ettim. Bilcümle müzikle yaşadım, henüz sonradan Eskişehir’de çalışmaya devam ettim. Kısaca 6-7 yıl ilk sokaklarda nağme söylemeye başladım. Yanımda gelişigüzel antlaşma bildirme birkaç 8 tane mikrofon oluyor. Mikrofonların şarjı çok dayanmıyor, akşamdan şarjlarını doldurup daima tahkim yapıyorum. 40’a mail mikrofonum var, çoğu bozuldu. Bu mikrofonların herhangi bir birinde farklı farklı müzikler aylı. Birinin şarjı bitince, vesair müziğe geçiyoruz. Camdan yapılmış billur mikrofonum var. Bilinen eski mikrofonlar namevcut bundan sonra, hep bunlardan kullanıyorum. Bu mikrofonlar vatandaşların dikkatini çekiyor, ‘Bu curcunalı bundan mı çıkıyor’ diyenler var. 2014 Yılında bu teknolojiyi başlattım, sonra mikrofonları sokakta eskittim. Mikrofonlar bayağı fevk 2 sene götürüyor, bozulanları emekliye ayırıyorum” dedi.

Share: