Garo Paylan’dan ‘Ermenistan ile Ticaret’ Çağrısı: “Bu Sınırı Ayrımsız Dakika Önceki Açalım”

HDP Diyarbakır Saylav Garo Paylan, Ticaret Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ticaret fırsatına ilgi çekerek, “Bu sınırı aynı dakika önceki açalım. Tıpkısı okazyon penceresi var, hazar için. İktidardaki Paşinyan aynı kaime ortaya koymuş durumda hazar üzere amma biz bu iradenin elini tutmazsak, sulh talepleri denk bulmazsa bu meseleler akamete uğrar” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Tecim Bakanlığı’nın bütçesi görüşülüyor. Komisyonda bayram düzlük Garo Paylan, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a, Ermenistan sınırının neden hala kapalı olduğunu sordu. Sınırın tıpkısı an önceki açılması üzere çağrı işleyen Paylan, şunları söyledi:

“Bire Bir vesile penceresi var, barış için. Demin, bu önyargıları kaldırma zamanıdır. Azerbaycan’ın, Ermenistan’ın ve Türkiye halklarının alay malay kazanacağı ayrımsız hareketli yaratmalıyız. Savaşta hep beraber kaybettik. Deminden bilcümle beraber kazanma zamanı.

Memleketin, komşularıyla yekpare sınırları örtüsüz. Ancak Ermenistan’la 30 yıldır sınırlar sadık. Benzeri kulp vardı sınırların sınırlı olması ile ilgili, 2 sene önce bu vesile de ortadan kalktı. 2 yıldır sınırlar bibi ilişkin. Illet açılmıyor bu hat? Sadece üçüncü ülke vatandaşlarına açılması üstüne bire bir buyuru de vardı.

“BU ÖNYARGILAR NASIL KALKACAK SAYIN NAZIR”

Geçtiğimiz günlerde Ermenistan’daydım. Oradan buraya akıllıcasına, buradan oraya makul önyargılar var. Birbirine yakın iki umum, bin yıldan çok müddet tıpkısı arada muammer, tecim yapmış, ahbapça yaşamış iki halktan bahsediyoruz. Bu önyargılar zahir kalkacak Sayın Nazir? Tığ, ticaretin evvel gerçekleştiği ve kurumsallaştığı topraklarda yaşıyoruz. Siz biliyorsunuz, bu önyargılar nasıl kalkar? İki devlet ortada gerginlik varsa sınırlar açılır, ticaret başlar, insanlar birbirini tanır.

“YENİDEN TİCARETİN MERKEZİ OLMA ŞANSIMIZ VAR”

Ermenistan 30 yıldır sınırları ilişkin tutularak cezalandırıldı de tamam şark illerimiz cezalandırılmadı mı? Kars, Ardahan, Dert, Van… Trabzon, Rize limanları aktive edildi evet… Bunların çalışması amacıyla bu sınırları açmamız geçişsiz. Ermenistan üzerinden Azerbaycan’a ve Orta Asya’evet anlayış ve Çin’e kadar olacak çatlak hattını aktive ika, yeniden ticaretin merkezi olma şansımız var. Siz yüzünüzü batıya dönmüşsünüz ama az buçuk üstelik doğuya dönmenizi arzu ediyorum sizden. Madem merkez benzeri mevki olacağız; tıpkı gözü batıda, bir gözü doğuda olan aynı devlet olacaksak bu anlamda Ermenistan’ın anahtar bir mutluluk olduğunu düşünüyorum. Sizi bu konuda sorumluluğa çağırma ediyorum.

Bu sınırı benzeri zaman önce açalım. Tıpkı okazyon penceresi var, hazar için. İktidardaki Paşinyan tıpkısı ferman ortaya koymuş durumda hazar için ama tığ bu iradenin elini tutmazsak, hazar talepleri değer bulmazsa bu meseleler akamete uğrar. 90’larda bile bu vesile vardı, akamete uğradı. 2008’da birlikte bu okazyon vardı, siz üstelik çokça bol biliyorsunuz, akamete uğradı. Şimdi de tıpkısı vesile penceresi var. Demin zamanıdır diyorum. Şimdi, bu önyargıları tahammül zamanıdır. Azerbaycan’ın, Ermenistan’ın ve Türkiye halklarının gelişigüzel kazanacağı ayrımsız zinde yaratmalıyız. Savaşta bütün beraber kaybettik. Azeriler de kaybetti, Ermeniler üstelik kaybetti, hep beraber kaybettik. Şimdi, bilcümle beraber kazanma zamanı. Bu açıdan hem Ermenistan’la hem Azerbaycan’la ilişkilerin normalleşmesi için ticaretin açacak rolde olduğunu düşünüyorum. Sizi üstelik kapıları tıpkısı dakika evvel açmaya ve bu konuda baskı almaya çağırma ediyorum.”

Share: