Gezmen biçerdöverciler mülk diyar gezerek hasat yapıyor

Geçimini gezgin biçerdövercilik yaparak kazanan operatörler, kent site gezerek hasat yapıyor.

Tahıl ürünlerinin hasadının başlamasıyla geçimlerini biçerdövercilik yaparak kazanan operatörler ile onlara yardımcı olan işçilerin mesaisi yoğunlaştı.

Batman Ovası’nda 60 bin dönüm alanda yetiştirilen mısırda hasat 100 biçerdöverle sürüyor.

Sabahın er saatlerinde başlayan hasat, akşam saatlerine büyüklüğünde devam ediyor.

Temas biçerdöverde iki kişinin fariza yaptığı hasatta toplanan mısırlar kamyonlarla taşınıyor.

Batmanlı biçerdöverciler kentin beraberinde Mardin, Şanlıurfa ve Bitlis’e dahi her an, buğday, rüşvet ve mısır hasat ediyor.

Batman’da tahminî 100 biçerdöver çalışıyor”

Batman Biçerdöverciler Derneği Başkanı Ahmet Ermiş, AA muhabirine, kentte darı hasadının 5 devir ilk başladığını ve 60 bin dönüm alanda mısır hasadı yapıldığını söyledi.

Eren, şunları anlattı:

“Batman’üstelik kestirmece 100 biçerdöver çalışıyor. Herhangi Bir biçerdöverde 2 yaşama çalışıyor. 100 biçerdöverde 200 yaşama istihdam oluyor. Aileleriyle hesapladığımızda 1000 güç bu sektörden aldatmak yiyor. Batman’da çalışıp ikinci işaret üzere Mardin ve Şanlıurfa bölgesine gideceğiz.”

Bu sene verimin çokça iyi olduğunu anlatan Ermiş, çiftçinin yüzünün güldüğünü belirtti.

Ermiş, hasadın sabahtan akşama büyüklüğünde sürdüğünü dile getirerek, “Bir biçerdöver günde ortalama 120 dönüm biçiyor. Biçerdövercilerin da yüzü gülüyor.” ifadelerini kullandı.

Biçerdöver operatörü Bünyamin Ermiş üstelik senede 6 ay çalıştıklarını belirterek, evvel 3 kamer Batman ve Mardin’birlikte buğday hasadı yaptıklarını söyledi.

Daha sonraları Batman’birlikte mısır hasadına başladıklarını anlatan Eren, “Darı hasadında zaman tahminî 2 ay sürüyor. Bu öldürücü ama tıpkısı o kadar bile güzel bire bir çığır.” dedi.Share: