GÜMÜŞHANE – Nesli tükenme tehlikesinde olan vaşak möble mağazasına girdi

Nesli tükenme tehlikesi altında olan vaşak, beslenmek amacıyla Gümüşhane’nin Kelkit kaza merkezine indi.

Yiyecek bakmak için ilçeye gelen vaşak, Ahmet Katigin’e ilgilendiren tavukları yedi. Durumu ayırt fail Katigin’in aksülamel vermesi üstüne kaçan vaşak, bir möble mağazasına girdi.

İhbar üzerine mağazaya giden Kelkit Belediyesi ekipleri, veteriner gözetiminde eroin iğneyle uyuttukları vaşağı alarak Huy Siper ve Milli Parklar (DKMP) Müdürlüğü ekiplerine tasdik etti.

Vaşak, yapılacak keyif kontrolünün arkası sıra doğaya salınacak.

İlçe sakinlerinden Veysel Bahtiyar, gazetecilere, vaşağın möble dükkanına girdiğini görünce ekiplere haber verdiğini söyledi.

İlçe merkezinde vaşak gördüğü amacıyla çok şaşırdığını dile getiren Mutlu, “Mağazanın önünde dikiliyordum. O tam vaşağın koşarak mobilya mağazasına girdiğini gördüm. Derakap salon sahipleri ile Kelkit Belediyesi ekiplerine veri verdim.” dedi.

Bahtiyar, ekiplerin vaşağı muallel saatlik çalışmanın arkası sıra yakaladığını belirterek, “İtfaiye ekipleri baytar nezdinde metal iğneyle uyuttukları vaşağı yakalayıp DKMP ekiplerine teyit etti. Sürekli belgesellerde gördüğüm vaşağı ilk defa deli dolu gördüm. İlçemizde hakeza tıpkısı olaya şahit olduğum için çok şaşırdım.” diye niteleyerek konuştu.

Share: