Gümüşhane’de köy halkı 35 depremzedeye kapılarını açtı

Gümüşhane’de karye halkı 35 depremzedeye kapılarını açtı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin Mapus köyünde, karye halkı depremzedelere kapılarını açtı. 35 depremzedeye evlerini açan Tekke köyü muhtarı Murat Soydaş istenildiği takdirde elan fazla kişiyi misafir edebileceklerini söyledi.

Gümüşhane’nin merkeze sınırlı Mehterhane köyünde vatandaşlar karye evlerinin kapılarını depremzedelere açtı. Çoğunluğu Malatya’da meydana gelen depremden etkilenen 35 depremzede kentin Dipdam köyüne yerleştirildi. Aralarında çok sayıda çocuğun bulunduğu depremzedeler el günlerde kendilerine kapılarını açan Içeri köyü sakinlerine teşekkürname ederken, Hapishane köyü muhtarı Misyon Soydaş, temenni olması halinde daha fazla depremzedeyi karye yerine mihman edebileceklerini söyledi.

“Muhtar dil göndererek bizi buraya aldırdı”

Malatyalı depremzede Hacı Mehmet Balta, “Depremzedeyim, şu anda Gümüşhane’bile konaklıyoruz ama geride bıraktıklarımız haddinden fazla zor durumdalar. AFAD ve devletimizden Cenabıhak razı olsun yardımları ulaştırıyorlar amma geride kalanlar çok donuk. Bire Bir an geçmiş onlara el uzatılıp o sıkıntılardan kurtarılması gerekiyor. Halk filhakika seferber oldu, devletimiz de umum uzatıyor inşallah oradaki geride kalanları dahi rahata ulaştırırız. Yakınlarımız orada bizi önce yerine Elazığ’a getirdiler ondan sonradan Gümüşhane’ye geldik. Havaalanlarına, otogarlara atak var çünkü dümdar depremler durmuyor. Çadırlar sonuç 2 günde geldi, evvel 2 bölüm yoktu deri ama şu dakika çadırlar geldi sıkıntılar ayrımsız nevi giderildi. Bibi dışarıda olan ulaşılmayan insanlar birlikte var Malatya’birlikte. Burada elhak sonsuz kitap yapıyorlardı, bilgilendiriyorlardı. İsteyen aileleri konaklatabiliriz diyorlardı. Muhtarımız sağlıklı olsun ilgilendi bizimle. Vesile göndererek bizi buraya aldırdı. Cenabıhak herkesten razı olsun, Tanrı aynı daha böyle tıpkısı afete düşürmesin bizi, korusun. Allah yalpak ve yardımcımız olsun, Türkiye’nin başı salim olsun” dedi.

Share: