Havaların soğumasıyla şita çaylarına rabıta arttı

Havaların soğumasıyla şita çaylarına rabıt arttı

İSTANBUL Havaların soğuması ile gelişigüzel grip ve antipatik algınlığından sakınmak talip vatandaşlar, nebati ürünlere yöneldi. Kış çayının kilosu averaj 250-300 TL’den satılıyor.

Sonbaharın gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte kış çayına irade arttı. Bağışıklık sistemini perçinlemek talip vatandaşlar, bitkisel ürünlere yöneldi. Vatandaşlar aracılığıyla en çok istem gören mahsulat arasında ise kış çayı ve ıhlamur vadi alıyor. Mahlut fethetmek talip vatandaşlar ise birçok çayı birleştirerek çay çeşitliliği yapabiliyorlar. Eminönü esnafı, güzeşte yıl şita çayını 150-180 TL’den satarken, bu sene ise 250-300 TL’den sattıklarını söyledi.

Şita çayına dilek arttığını belirten Eminönü esnafı Mahmut Nasip, “Karışık kendisine ara sıra öz çeşitlerimiz var. Vatandaşlar şimdiden alarak kışa hazırlık yapıyorlar. Şita çayı, vücudun direncini arttırır, sevimsiz algınlığını giderir. Evde birçok kokteyl ile şita çayı yapabiliriz. Bal, kış çayı, zencefil, limon, tarçın, dağ çayı gibi karışımlar yaparak kış evire çevire ayrımsız şekilde geçirebiliriz” dedi .

İki tekmil fiyat artışı

Şita çayı fiyatlarının güzeşte yıl 180 TL’den bu sene ise 250-300 TL’den sattıklarını belirten Baht, “Karşılık artışının sebebi ise mahsulat beş altı toplanıyor ve gençlerin bu işe çokça çok ilgileri olmuyor. Bu dahi eşit artışına amil oluyor. Mikro dışından mevrut vatandaşlar kış çayını biraz fazla alıyor ancak domestik müşterilerimiz averaj 100 ile 200 gram beyninde alıyorlar” şeklinde konuştu.

Share: