Hidrojen batarya ile araçlar 5 dakikalık şarjla 600 kilometre kere katedebilecek

Ayrımsız firma eliyle geliştirilen müvellidülma batarya sayesinde elektrikli araçların, 5 dakikalık şarjla 600 kilometre posta katetmesi kabil olacak.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda bitmeme ediyor.

TEKNOFEST’te, Hydroborpem firması vasıtasıyla bor ve perlit kullanılarak haddinden fazla elan ucuza geliştirilen ve bodur sürede yükleme olabilen, lityum bataryalardan 6 bitirme henüz dayanabilen müvellidülma batarya de sergileniyor.

TEKNOFEST’e ilk defa 2019 yılında katıldıktan bilahare girişimci olan ve ortaklarıyla Hydroborpem firmasını kuran Erhan Demircioğlu, AA muhabirine, özellikle otomotiv sektöründe elektrikli araçlar amacıyla hidrojen bataryalar ürettiklerini söyledi.

Şirketlerini kurarak ülkelerine eklenmiş derece vermek istediklerini dile getiren Demircioğlu, bataryalarını, yazılımı de karışma tamamen kendilerinin ürettiklerinin altını çizdi.

Geliştirdikleri ürünün gelecekte erişim sektörünün erke açığını karşılayacak nitelikte olduğuna işaret fail Demircioğlu, şöyle bitmeme etti:

“Müvellidülma bataryalarda sunma nazik malzeme, membran dediğimiz hidrojeni doğrudan elektriğe çeviren özel yapılar. Bu yapıları güçlükle dışından hazırlık ediyoruz. Metrekaresi kısaca 3 bin dolar. Tığ bile bunu ortadan çekmek amacıyla 11 yıldır bu laf üzerinde çalışıyoruz. Yüzü aşkın deney sonucunda ülkemizin madenlerinden bor ve perliti kullanarak katışık eskimemiş benzeri membran sentezlemeyi başardık. Muadillerinden 6 kat artağan membrana sahibiz. Üretim maliyetimiz birlikte domestik madenlerimizi kullandığımız için metrekare başına 400 dolara sakıt durumda. Türkiye’deki ihtiyacı karşılayabildiğimiz gibi ev dışından üstelik arzu almaya başladık. Nedeniyle takkadak ülkemiz için değil, globalde bile erke ve otomotiv sektöründe ihtiyaçları karşılayabilecek konuma geldik.”

Hidrojen bataryanın kullanma ömrü 14 sene

Şirketlerini kurup bu noktaya gelebilmelerinde TEKNOFEST’in çokça balaban payı bulunduğunu tamlayan Demircioğlu, “Şirketleşmede bizi destekliyorlar, lazım armağan destekleri, lüzum eğitimler olsun. Hedefimiz müvellidülma teknolojilerinde dünyada lider firma statüsüne geçebilmek.” ifadesini kullandı.

Araçlar amacıyla geliştirdikleri müvellidülma pil paketlerinin 6 bitirme eli nimetli olduğuna bel eden Demircioğlu, şunları kaydetti:

“Elektrikli araçlarda geçer lityum bataryalar haddinden fazla hızlı şarj olamıyor, 2 saati bulan şarj süresine sahip ve menzil üstelik bodur kalıyor. Bu problemleri çözebilmenin bir tane yolu, hidrojenli şalter teknolojisi, hidrojenli batarya kullanabilmek. Geliştirdiğimiz sistemlerimizle 5 dakikada yükleme olan kırcı benzeri batarya ile 600 kilometre ve üstüne varan menzile ulaşabiliyoruz. Bir zamanda pil ömrümüz bile 14 sene. Lityum bataryalar 5 yıl kadar bir ömre topluluk. Lityum bataryalar ömrünü tamamladıktan bilahare dil içinden çıkartılıp kullanılmamış ayrımsız pil kiti satın alınması gerekiyor. Bu de neredeyse aynı vesile maliyeti büyüklüğünde. Nedeniyle sürdürülebilir değil. Bizim sistemimiz modüler şekilde işlediği üzere eskimiş ya üstelik yıpranmış hücreleri bakir hücrelerle değiştirebiliyoruz.”

Hidrojenin bozulmamış benzeri enerji olduğuna dikkati calip Demircioğlu, “Paris İlkim Anlaşması ve Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı’na mecbur kendisine çokça yakında karbon vergilendirmesi gelecek. Zımnında her büyüklük, rastgele şirketin çevreye saldığı karbona cebin ifa durumu söz konusu. Bu saf teknolojiyi üreterek ülkemizin karbon salımını düşürmeyi, dünyaya kat sayı olmasını, bire bir zamanda alelhusus dış satım yapan firmalarımızın ürünlerinde değme şekilde ağırlık yaşamamasını sağlamayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.Share: