Icra Vekili Aristokrat Diyarbakır Lice’de! Bırkleyn Mağaraları’nda türkülere haremlik edip halay çekti

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Lice ilçesinde antika çağda yerleşme yeri namına geçer not Bırkleyn Mağaraları’nda SELIM Öğür Diyarbakır Toyluk Kollarının düzenlediği “Lice Bilgisizlik Buluşması” programına katıldı. Soylu, burada yaptığı konuşmada, Bırkleyn Mağaraları ile 8 bin yıllık aynı tarihten, Iri İskender’in konakladığı ve kendi işaretini bıraktığı mağaralardan bahsettiklerini, bunların nazik şımarıklık olduğunu söyledi.

Çok faal ve zengin ayrımsız medeniyetin çocukları olduklarını kaydeden Soylu, ” Malazgirt’in hikayesi esasen bu Anadolu’nun ve coğrafyamızın içerisindedir. Malazgirt’in fethinin hikayesi ile Rum topraklarına girişin hikayesi da on paralık unutmayın ki ayrımsız birlik ve el birliği hikayesidir. Kürt beyleriyle Türk beylerinin ve birçoğunun birbirini bu açıkça tanıdıkları ve birbirleriyle beraber gerçekte küffara cebin alay malay oldukları, benzeri değeri taşıdıkları, bire bir anlayışı taşıdıkları, güya iki kardeşin kucaklaşması kadar bize bu toprakları yurt yapmalarının belki birlikte genişlik koskocaman nişanesidir ve nişangahıdır.” ifadelerini kullandı.

HALAY ÇEKİP TÜRKÜLERE EŞLİK ETTİ

Yapılacak çalışmalarla bölgenin bundan sonra daha etkin kullanılabilecek tıpkısı noktaya getirileceğini bildiren Soylu, Lice’nin ve Liceli gençlerin buna amade olduğunu anlattı. Icra Vekili benzeri açıklık halay calip vatandaşların arasına katıldı, söylenen türkülere haremlik etti. O anlar kameralara bile yansıdı.

“PKK ÜLKENİN GELİŞMESİNİ BITAP EDİYOR”

Terör örgütü PKK’ya çok laf söylediğini anlatım eden Aristokrat, “Çokça üstelik küçümseme söylemeye devam ediyorum. Amma PKK, terör örgütünün benim laflarımdan etkilendiği genişlik majör cümleler PKK hoppadak ülkenin gelişmesi ve kalkınmasını değil, tıpkı zamanda aynı kültürel terörizmle, kültürünü da bitap etmeye çalışıyor. Duygularımızı, tarihimizi, aile ilişkilerimizi, asıl-baba duygularımızı, komşu ilişkilerimizi, örf adetlerimizi, geleneklerimizi, birbirimize olan muhabbetimizi, saygımızı, büyüklerin küçükleri davranışlarını, seçkin birini gayrimuntazam ediyor.” diyerek konuştu.

“ZENGİNLİKLERİMİZİ YİTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Avrupa’nın büyüdüğünü, zenginleştiğini ama tıpkı değer ödediğini anlatan Soylu, karşılık olarak ahlakını ve bir zamanlar üzerine titremeye çalıştıkları değerlerini kaybettiğini aktardı. Bakan Soylu, şöyle devam etti: “Demin benzeri sınavı yani bizim zenginliklerimizi yitirmeye çalışıyorlar. Onun için üstelik kimi kullanıyorlar. DEAŞ’ı kullanıyorlar, İslamiyet’i farklılaştırmak için. FETÖ’yü kullanıyorlar, İslamiyet’i başkalaştırmak amacıyla. PKK’yı kullanıyorlar, İslamiyet’i ve hep değerlerimizi esas itibariyle güçleri yetse hepsini ortadan kaldırabilmek üzere. yüz yüze kaldığımız format budur. Akıbet 40 yıldır, 50 yıldır bu topraklar on paralık doğruluk etmediği tıpkısı parantezle yüz yüze kaldı. Ayraç diyorum. Zira biz bunu kapatmaya çalışıyoruz. İnşallah sizler kapatacaksınız.”

Henüz bilahare Icra Vekili Aristokrat Bırkleyn Mağaraları’nı gezdi. Burada gazetecilerin sorusu üstüne Aristokrat, “Haddinden Fazla tafsilatlı yıllar yıldırı örgütünün maatteessüf hakimiyetinde mağaralar namına artmış. Tanrı razı olsun düzenlilik güçlerimiz, milletimiz, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimiz devletimiz iradesiyle aha kâffesi demincek birer turizm destinasyonu tarihî destinasyon olmaya namzet. Eke bire bir yer.” ifadelerini kullandı.

Nazır Aristokrat’ya, Bırkleyn Mağaraları gezisinde DOĞRU Öğür Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Diyarbakır Valisi Büyük İhsan Akarsu, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, SELIM Tümen MKYK üyesi Abdurrahman Aldanmaz, Genel Tarz Karı Kolları MKYK üyesi Suna Kepolu Ataman, YANLIŞSIZ Tümen İl Başkanı Muhammet Mukaddes Okumuş, Jandarma Nahiye Komutanı Korgeneral Recep Yalçınkaya ve AFAD İl Müdürü İlami Çakozlamak de zevcelik etti.Share: