Kar yağışı hububat üreticilerini umutlandırdı

Kar yağışı tahıl üreticilerini umutlandırdı

YOZGAT Türkiye’nin makro tahıl istihsal merkezlerinden Yozgat’ta akıbet günlerde çalışkan olan kar yağışı, susuzluk endişesi yaşayan çiftçiler üzere can suyu oldu.

Yozgat’ta zaman normallerinin altında seyreden yağışlar dolayısıyla telaşlanan çiftçilerin yüzü, serencam yağışlarla gelişigüzel gülmeye başladı. Beş Altı de olsa abat benzeri çağ düzlük çiftçiler, kar yağışının benzeri müddet daha sürmesini imge ediyor.

Kar yağmasaydı sorumluluk çekecektik

Kar yağışının rüşvet ve buğday için fert suyu olduğunu söyleyen Başıbüyüklü köyü çiftçilerinden Memduh Özçelik, “Kar biraz geç geldi ama bizim üzere mebzul oldu. Az Buçuk umut verdi şayet kar ve baran olmasaydı bizim üzere istikbal ki dönemlerde çokça bastırık olacaktı. Bu kar yağışı hububat üzere can suyu oldu. Geçen yıl kışımız daha dolgunca geçmişti. İnşallah ilerleyici zamanlarda baran ve kar bol olursa hububat verimi dolgunca evet. Bu kar yağmasaydı umudumuz tükeniyordu.” dedi.

Çiftçi üstelik bulut oluştu

Yozgat Tarım Odası Başkanı İsmail Açıkgöz ise, “Kar çiftçimiz amacıyla can girmek toprağın dostu gelmek. Bizim ilimiz kuraklıkla savaşım eden bir el. 11. ayın 26’sında aynı baran yağdı ondan bugüne kadar yağmamıştı ve lüzumlu istemez çiftçide bire bir bulut oluştu. Amma bu kar yağışı nispeten da olsa can suyu oldu. Bu hafta hava durumuna baktığımızda 2-3 periyot daha kar yağışı görünüyor. İnşallah 30-40 santimetre sülale görürsek lazım bahar yağmurlarıyla birlikte akarsularımızda dahi takı olanaksız. Şu zaman akarsularımızda tek değişiklik yok. İnşallah eli nimetli ayrımsız sene geçirirsek bahtiyar oluruz. Bizim ilimiz yüzde 70 tarımla geçinen bire bir ülke. Yağmur olmazsa tarımda mahsul yarı yarıya düşecek.” şeklinde konuştu.

Kar yağışı ile süne de kalkar

Kar yağışının hububatın bildirme heybetli zararlarından sünenin bulunmayan olmasını üstelik sağladığını tamlayan Jandarma, “İlimizde süne ile mücadele var, bu kar yağışı ile alay malay süne ayaktaydı onlarda ortadan kalktı. Barajlarımız şu zaman yüzde 20 seviyelerinde ayrıca zirai sulamaya akarsu verilemeyeceği bilgisi de geldi. Bu kar ve yağmurla göletlerimiz biraz elan dolarsa sunma azından pancar ve ayçiçeğimizi dahi sulamış oluruz.” ifadelerine saha verdi.

Share: