KASTAMONU – Engelli ayrıntılar atlı terapi ile hayata bağlanıyor

Kastamonu’nun Daday ilçesinde açılan Atlı Tedavi Merkezi ve Benzer Binicilik Tesisi, mânialı çocukları hayata hazırlıyor.

İlçede, Şimal Küçük Asya Kalkınma Ajansı, Daday Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği ve İl Özel İdaresi iş birliğiyle yapılan üretim mayısta açıldı.

Özellikle sakat çocuklara bakım etmesi planlanan tesiste, çocuklar ile atla ait bölümlerde okuyan üniversite öğrencilerinin da faydalanması amaçlandı.

Tesisten anlamak üzere Kastamonu Özel Efrat ve Aileleri El Birliği Derneği ile Daday Milli Eğitim Müdürlüğü aksiyon birliğinde “Özel Bireyler Süvari Terapi Merkezi’nde” ünlü proje hazırlandı.

Atlar sayesinde halis cüret kazanan, farklı cümleler kuran ve vücut hareketlerinde gelişim sağlanan öğrenciler terapiden yüzleri gülerek ayrılıyor.

Kastamonu Valisi Avni Çakır, AA muhabirine, tesiste sınırlanmış ve yalınlık atlama beygiri binme alanlarının olduğunu belirtti.

“Çok fena hâlde geri dönüşler aldık”

Tesise gelenlerin devir geçirebileceği içtimai alanların da bulunduğunu anlatım fail Şarap, şöyle konuştu:

“Bu tesisimiz kısaca 1,5 yıl üzere gelişmemiş aynı sürede tamamlanarak devreye makbuz. Burada haddinden fazla iyice bire bir etkinliğe sülale sahipliği yapıyoruz. Proje kapsamında 37 çocuğumuzla başladığımız etkinliğimiz zaman kısaca 100 çocuğumuza ulaştı. Proje 6 kamer sürdü. Haftada iki devir çocuklarımızı evlerinden, okullarından aldık buraya getirdik.”

Uzmanlar eşliğinde çocukların at binme eğitimi aldığını dile getiren Şarap, “Çokça abat benzeri şekilde dede biner hale geldiler. Aileleriyle yaptığımız görüşmelerde çok pir anlayışsız dönüşler aldık. Projemiz bitti amma ayrımsız ahir projemizin hazırlığına başlayacağız. Hem mânialı bireylerimizi hem ata yanılmak isteyen, huy ile hayvanlarla beraber tevessül etmek isteyen çocuklarımızı bu tesisimizde ağırlamak için lazım çalışmaları sakır sakır sürdüreceğiz.” dedi.

Tesisten zihnî ve bedenî özürlü çocukların yararlandığını anlatan Çakırdoğan, “Bu çocuklardan bire bir kısmı özlük başlarına ayrımsız kısmı dahi hocaları ile bu arada dede binmeye başladılar. İlk başta bu çocuklar dede yaklaşmaya birlikte korkuyorlardı. Bunların kâffesi atla bütünleşti. Bizim açımızdan tarifsiz bire bir bahtiyarlık.” diye konuştu.

Tesisten Kastamonu Üniversitesi Daday Nafi ve Ümit Asker Patika Yüksekokulunun atçılık ve antrenörlüğü bölümünde okuyan öğrencilerin de faydalandığını anlatan Şarap, şunları kaydetti:

“Burayı staj merkezi yerine dahi tasarladık. 19 ilçemizde özellikle soylu erki durumu cılız olan çocuklarımızdan buyurmak amacıyla mecmu çocuklarımızı burada ağırlayacağız. Ayrımsız zamanda Milli Eğitim Bakanlığına ilişkin okullarda hususi eğitime ihtiyacı olan çocuklarımız özellikle oluşmak için ilkokuldan elde etmek için devletimizin bu imkanını çocuklarla buluşturacağız. İnşallah bu tesisimizi daha çok kesime duyurarak Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi’nde ağababa binme, atlı tedavi üzerine ilimizi, ilçemizi ayrımsız suret haline yayımlamak istiyoruz.”

Daday Kaymakam Vekili Ayşegül Yıldırım üstelik atlarla yapılan terapi sebebiyle çocukların arı güveninin geliştiğini vurguladı.

Projeden güzelce sonuçlar elde edildiğini anlatan Sebep, “Projemizin elan doğacak seviyede devam etmesi üzere elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Kastamonu Hususi Erat ve Aileleri El Birliği Derneği Başkanı Huriye Boyraz de projede emeği geçenlere teşekkürname etti.

Beygir sayesinde öğrencilerin hareketlerinde evolüsyon sağlandığını nâkil Boyraz, “Terapi merkezi Kastamonu üzere aynı şaşırtıcı, bizim üzere çokça nadir. İnşallah bu proje ileriye çevrik umum Karadeniz Bölgesi’ne ve bilcümle özel bireylere hizmet noktasında bindi olacak.” dedi.

“Proje bize çok gani geldi”

gözsüz ortaöğretim öğrencilerinden Mehmet Şişman ise ortaöğretim tesiste binicilik eğitimi aldığını belirterek, “Yaklaşık 6 aydır çalışıyoruz. Ağababa binmeden ilk cesaretim yoktu. Atın üzerine çıkınca 6-7 aydır kendimi bağımsız milletvekili ve cesaretli hissediyorum. Atlama Beygiri benim sosyalliğimi artırdı, halis güvenimi artırdı, göl ayağı kaslarımı geliştirdi. Proje bize haddinden fazla gür geldi. Projenin devam etmesi hepimize renk katacaktır.” ifadelerini kullandı.

Share: