Kayseri’de aspir hasadı yapıldı

Kayseri’nin hat Talas ilçesinde aspir hasadı törenle yapıldı.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Nebati Istihsal Genel Müdürlüğü Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Veyis Yurtkulu, Koçcağız Mahallesi’nde planlı hasada katıldı.

Burada mütekellim Yurtkulu, ülkede serencam zamanlarda art arda yaşanan hâller ve zirai kuraklık etkisinin, tarımsal üretimde ülkelerin kendilerine yeterliliğinin son merhale yetişkin olduğunu gösterdiğini tabir etti.

Bu anlamda bakanlığın, evcil yönetimlerle gelişigüzel teşrikimesai zarfında bitkisel üretimin artırılması yönünde projeler yürüttüklerini tamlayan Yurtkulu, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda üreticilerimize vermiş olduğumuz teberru destekleri ile üretimde kalmalarını sağlamaya çalıştık. 2022 yılında mecmu 2 milyon dekarlık alanı zirai üretime kazandırma yönünde planlamalar yapılmış olup bunun tıpkısı kısmını gerçekleştirdik. Bugün burada yazlık ekilişlerden olan aspir üretimini geliştirme projesinin hasadını gerçekleştiriyoruz. Sonbahar döneminde da benzeri milyon dekar düz amacıyla projelerimiz başlatıldı. Aspirde Kayseri Türkiye üretiminin yarısından fazlasını üreterek bir numara sırayı alıyor. Bu anlamda emeği geçenlere bakanlığımız adına teşekkür ediyorum.”

İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Delimsirek ise kentte bu yıl 80 bin dekarın üzerinde bir alanda aspir yetiştiriciliği yapıldığını kaydetti.

Konuşmaların peşi sıra aspir hasadına başlandı.

Programa, Kayseri Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, Talas Kaymakamı Yaşar Dönmez, Talas Belediye Başkanı Mustafa Sert, mülk ve ilçe müdürlüğü personeli ile üreticiler katıldı.

Share: