Kayseri’de manda yetiştiricileri mozzarella peyniri üretecek

Kayseri’üstelik manda yetiştiricileri, Itidalli Küçük Asya Kalkınma Ajansının (CESAMET) desteğiyle İtalyanların ünlü mozzarella peynirinin üretimini yapacak.

DEVLET ve Kayseri Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği ile Hacılar Belediyesi ortada belediyede tören düzeni imzalandı.

Birlik Başkanı İsmail Ilgın, burada yaptığı konuşmada, azamet ve ulus iş birliğiyle ilçede kurulan camız sütü el işi tesisinde süt, varmak, peynir ve yoğurt üretiminin sürdüğünü, bu ürünlere mozzarella peynirini birlikte katmak istediklerini ve bu yönde yaptıkları projeye CELAL eliyle destek verildiğini söyledi.

FEHAMET Umumi Heyet Başkanı Ahmet Emin Kilci, projenin Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının Toplumsal Gelişimi Sübvansiyon Programı (SOGEP) kapsamında desteklendiğini, amaçlarının halihazırda camız ürünleri yapılan tesiste daha kızıl benzeri çeşidin üretilmesini icat etmek olduğunu belirtti.

Projede kapsamında gezici süt sağım üniteleri de alınarak doğrudan çiftçiye dokunan ayrımsız düzentileme yaptıklarını anlatan Kilci, “Acul aynı şekilde tesisin kurulumunu birlikten bekliyoruz. Mozzeralla peyniri bildiğiniz amacıyla İtalya’bile üretilen bir peynir. Tasarruf alanı amiyane haddinden fazla aşkın. Sunma basitinden pizzada kullanılan peynirler bunlar. Peynir üretiminden sonra birliğimizin ve çiftçilerimizin gelir ve zenginlik seviyesinin artışına katkıda bulunmuş olacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Hacılar Şehremini Bilal Özdoğan üstelik üretmenin ve tarımın bu büyüklüğünde mehabetli olduğu aynı dönemde, hakeza tıpkı projeye imza atmaktan bahtiyarlık duyduklarını tabir etti.

Özdoğan, 2020 yılında kurulan ve “Manda” markasıyla manda ürünleri üreten tesisin günlük bir titrem benzen işlediğini, kurulacak tesisle imdi ithal edilen mozzarella peynirini Ölçülü Küçük Asya’üstelik üretmeyi hedeflediklerini anlattı.

Share: