Kızıl Güvercin’in 25. Öğün Kanatlanmasına Saatler Kaldı

Görgülü Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Altın Güvercin Firez Konuşma ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) hareket birliğiyle düzenlenen,  Değerli Güvercin Beste Yarışması, bu sene 10-11 Ilkgüz 2022 tarihlerinde 25. kat müzikseverlerle buluşacak. Yarışmanın hazırlıkları yekpare hızıyla sürerken ‘altinguvercin.com.tr’ adresi üzerinden başlayan dijital oylama devam ediyor.

Türkiye’nin pop müzik alanında gelenekselleşen geçmiş ve biricik beste yarışması olan ve Türk müziğine güçlü çok yüce ismi kazandıran Kuşadası Zer Güvercin Beste Yarışması’na saatler kaldı. Bu yıl 25’inci el düzenlenen Zer Güvercin Beste Yarışması, 10 Ilkgüz’de gerçekleşecek ayrımsız basın toplantısı ve gala gecesi ile başlayacak. 11 Eylül’de ise Özer Türk Stadı’nda nazik bitiş gecesi düzenlenecek.

10 finalistin büyük jüri karşısında faal başarım sergileyeceği final gecesinde başkanlığını, yapımcı ve Altın Güvercin Beste Yarışması Koordinatörü Şanlı Gönül Türker’in yapacağı; yay sanatçısı Sevgili Anderson, piyanist, besteci, eğitmen Mine Mıcır, TV ve radyo programları yapımcısı İzzet Temiz, maestro, güfteci, yorumcu Fatih Erkoç ve enstrümanist, yorumcu Ayhan Sicimoğlu ile Kuşadası el jürisi temsilcileri adına Ardahan Belediye Reisi, müzikçi ve yorumcu Faruk Çipo, Kuşadası Belediye Divan Üyesi Ağa Berberoğlu ve destekleyici temsilcisi Gültaç Eviz’in vadi aldığı büyük yargıcılar kurulu kıymetlendirme yapacak.

DİJİTAL EL OYLAMASI SÜRÜYOR

Jürinin yaptığı değerlendirmeye sayısal ahali oylamasının sonuçlarının de eklenmesiyle dereceye giren beste sahipleri belirlenecek. ‘altinguvercin.com.tr’ adresli internet sitesi üzerinden erekçi besteleri dinleyerek oy kullanma olanağı sunan dijital ahali oylamasına telefon numarasına mevrut SMS kodu ile methal beğenmek türlü. Elden 1 öğün görüş kullanmaya imkan veren dijital oylama, nazik final gecesinde, son bestenin seslendirilmesinin arkası sıra büyük jüri üyelerinin kıymetlendirme süreci ile senkronik yerine sona erecek. Sonuçların açıklanmasının ardından ödüller sahiplerine halkın nezdinde takdim edilecek.

Yarışmada birinci olan besteciye Kızıl Güvercin ve 100 bin TL, ikinciye Gümüş Güvercin ve 50 bin TL, üçüncüye ise Tunç Güvercin ve 25 bin TL mülk ödülü verilecek. Bitiş gecesi NR1 Türk TV’den ve Number 1 Türk FM’den çalışkan yerine yayınlanacak.

ONUR ÖDÜLÜ FATİH ERKOÇ’UN

Yarışmanın anadan görme değer ödülü ise bu sene, profesonel saz yaşamına 1986 yılında düzenlenen geçmiş Kızıl Güvercin Beste Yarışması ile başlayan adlı caz ve pop müzik sanatçısı Fatih Erkoç’a verilecek. 1. Kızıl Güvercin Terane Yarışması’nda küçümseme, enstrüman, düzenleme ve yorumu kendisine ilişik olan “El Verin A Yâran”, 1989’dahi düzenlenen 4. Altın Güvercin Beste Yarışması’nda ise “Sen ve Ben” ünlü şarkısıyla bir numara olan Fatih Erkoç, 33 sene bilahare benzeri posta daha Kızıl Güvercin sahnesinde olacak.

SERTAB ERENER KONSERİ

25. Altın Güvercin Beste Yarışması’nın balaban bitiş gecesi, Türk popüler müziğinin hararetli sesi ve yorumcusu Sertab Erener’in hayal alacağı konserle sona erecek. 1987 yılında düzenlenen 2. Kuşadası Altın Güvercin Çalgı Yarışması’na “Akdeniz” şarkısı ile erekçi yerine katılan, 2003 Eurovision Sıkıntı Yarışması’nda ise bir numara olan adlı artist Sertab Erener, bölüt belirtik ve ücretsiz final gecesinde müstehap şarkılarını katılımcılar amacıyla seslendirecek.

Share: