kör hastalar için domuz kolajeniyle yapılan saydam tabaka rüya oldu

İran ve Hindistan’birlikte kıvrak 20 hastaya, gözün apotr aut tabakasının anbean inceldiği ve dışa doğru şiştiği keratokonus teşhisi kondu.

100 bin kişiden 50 ila 200’ünü etkileyen dava, hınzır kolajeniyle geliştirilen implant sebebiyle düzeltildi. İmplant yerleştirildikten iki sene sonra, hastaların 14’ü görüşlerinin aynı kısmını yahut tamamını baştan kazandı. Üç can ise iyileştikten bilahare birlik görüşe cemaat oldu.

Şimdiye kadar, hastaların hiçbirinin vücudu implantı reddetmedi, irinlenme yahut kötü izi sorunu yaşamadı.

İsveç’teki Linköping Üniversitesi’ndeki araştırmacılar eliyle geliştirilen implant, ayrımsız kolajen solüsyonunda çözülmüş domuz dokusundan yapıldı. Bu husus, insan korneasına yakın tıpkı hidrojele dönüştürüldü. Ardından sentetik saydam tabaka, hastaların kornealarına yapılan tıpkısı kesi ile gözlerine yerleştirildi. Eklenmiş korneaları kalınlaştırdı ve şeklini izansız kazandırdı.

VAR OLAN TEDAVİDEN DAHA OLAĞAN

Araştırı ekibi, hastaların iyileşmesini gözlemledikten iki yıl sonra, Nature Biotechnology dergisinde bulguları detaylandırdı.

Hoppadak muallel saat süren prosedür, genellikle biraz saat süren geleneksel saydam tabaka nakillerinden daha hızlı olsa da riskler dahi taşıyordu. Ecnebi aynı madde olan kolajenin aynı muafiyet tepkisi ortaya tart ihtimali olduğu üzere kadro, hastaları sekiz hafta süresince immünosupresif göz damlaları kullanmaya zorladı.

Dr Marian Macsai, korneaları ihtiyaç duyabilecek hastalar amacıyla henüz ciliz erişilebilir kuzuluk getirebileceği üzere yeniliği ihtilalci olarak niteliyor.

Saydam Tabaka körlüğü dünya çapında 12 milyon insanı etkilerken, hastaların iyileşebilmelerinin biricik yolu ise ölen tıpkısı donörü bakmak. Oysa hınzır derisi kolajeni, gıda endüstrisinin sıklıkla atılmış bir canip ürünü ve bu dahi onu son evre erişilebilir kılıyor.

Kol, ilerlemeye bitmeme ederken, çalışmayı 100’den aşkın hastayı kapsayacak şekilde genişletmeyi ve ayrıca yetkililerden implant için aranjör onaylama almayı umuyor.

Share: