Marmara ve Ege’de 8 ilde boğanak, 4 ilde ise yağan kırcı hayatı aksi yönde etkiledi

Kıran ve Acil Boyut Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa, Kütahya ve Bursa üzere periyot içinde ve akşam saatlerinde kuvvetli yağış uyarısı yapılmıştı.Açıklamada, 11 ilde çalışkan olması muhtemel sağlam yağışlara ilişik, “24 Ağustos Çarşamba günü; Marmara’nın güney ve batısı ile Kuzey Iye’birlikte görülecek bora ve asuman gürültülü sağanak yağışların; Edirne, Tekirdağ, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa ve Kütahya’birlikte kuvvetli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne’nin güneyi ile Tekirdağ’ın batısında düzlük kayran çokça akva olması beklenmektedir” denildi.

8 İLDE BOĞANAK, 4 İLDE KIRCI YAĞIŞ ETKİLİ OLDU

Yapılan uyarıların arkası sıra güçlü çok ilde sağanak yağmur deli dolu oldu. İzmir, Kütahya, Denizli ve Muğla’üstelik sağanak yağıştan kaynaklı su baskınları yaşandı. Mavera yandan Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Manisa’üstelik ise akarsu baskınlarının yanı sıra yoğun yağışları bile hayatı ters etkiledi.

İZMİR’DE AKARSU BASKINLARI

İzmir’bile zaman saat 16.00 sıralarında hareketli olan boğanak yağmur yurttaşlara tahakküm anlar yaşattı. Bayraklı ve Bornova ilçelerinde ana yol ve sokaklar suyla dolarken, Veli Üniversitesi Hastanesi’nin koridorlarını üstelik su bastı. Şifahane bahçesinin ve içerisinin suyla dolu olduğu anların düzlük aldığı görüntüler içtimai medyada paylaşıldı. Yurttaşların sayrılarevi içerisinde akarsu meşbu koridorlarda zorlukla yürüdüğü görüldü. Yağış dolayısıyla trafikte da aksamalar meydana geldi.

BALIKESİR’DE MAHMUL VE GÖKGÜRÜLTÜLÜ YAĞIŞ

Meteoroloji marifetiyle zaman amacıyla kirci ve gök curcunalı boğanak yağış uyarısı yapılan Balıkesir ve kasaba ilçelerinde saat 15.00 sıralarında bora yağmur başladı. Meşgul ile muğlak tahminî 1 saat aktif olan bora zımnında ana yol ve sokaklar yağmur sularıyla doldu. Su birikintileri zımnında sürücüler print anlar yaşadı. Yağmuru ana yol üstünde yakalanan vatandaşlar ise tevakki etmek amacıyla saçak altlarına sığındı. Edremit körfezinde de faal olan bora ve meşbu yağışı cihetiyle vatandaşlar araçlarının üzerini halı, battaniye ve kartonlarla örterek doluya karşı önlemler aldı. Sakil yağan baran sebebiyle çok sayıda karı ve aksiyon yerinin zemin katlarını akarsu bastı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ ve İtfaiye ekipleri yaşancak aksi durumlara cebin amade olduklarını, vatandaşların olumsuzluklara karşı dikkatli ve müdebbir olunması gerektiğini bildirdi.

BURSA’DA MEŞBU YAĞIŞI

Bursa site merkezinde öğle saatlerinde gün ortası saatlerinden itibaren yer düzlük gök curcunalı sağanak canlı olurken, Keles ile Osmangazi ilçelerinin erdemli rakımdaki mahallelerine dolu yağdı. Keles’te ceviz büyüklüğünde yağan dolu hayatı suratsız etkiledi. Benzeri vatandaşın aracını, branda örterek doludan korumaya çalıştığı anlar, kameraya yansıdı. Meşbu, tarım arazilerine birlikte kötülük verdi. Eskişehir Nahiye Tutum ve Er Uyarma Merkezi’nden yapılan değerlendirmeye bakarak Bursa’dahi metrekareye saatte 75 kilo yağış düşmesi bekleniyor. Asuman gürültülü sağanak yağmur dolayısıyla oluşabilecek başat ve akarsu baskınlarına alın hem Bursa Valiliği hem da Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Eskişehir Taşı, toplumsal medya hesaplarından vatandaşları tetik olmaları üstüne uyardı. Yapılan turuncu kodlu uyarının geçerlilik tarihi bu geceleyin yarısına kadardı, fakat Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden ikinci tıpkı uyarma elan geldi. Bursa üzere yarın saat 23.00’a büyüklüğünde kuvvetli yağış uyarısı verildi.

ÇANAKKALE’DE MEŞGUL VE AKARSU BASKINI

Çanakkale’dahi muhtemel yağış Ezine ilçesinde etkili oldu. İlçede saat 16.00 sıralarında fırtınayla birlikte yağmur başladı. Yağmurun peşi sıra da mahmul yağdı. Camlara vuran kirci taneleri evlerinde oturan vatandaşları korkuttu. Boğanak dolayısıyla kâh caddelerde akarsu birikintileri oluştu. Epey Sanayi Sitesi’nde bile sokaklar suyla doldu. Sıkıntı nedeniyle kâh ağaçların dalları kırıldı. Ezine Belediyesi ekipleri tıkanan rögarları açarak akarsu tahliyesini sağladı. Alıngan ağaç dalları birlikte esasen ekipler tarafından toplandı.

MANİSA’DA KIRCI VE BARAN NEDENİYLE PRINT ANLAR YAŞANDI

Hava Bilgisi vasıtasıyla zaman üzere yoğun ve gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yapılan Manisa’nın model ilçeleri Şehzadeler ve Yunusemre’bile saat 15.00 sıralarında yağmur başladı. Meşbu ile elinin körü kestirmece 1 saat canlı olan sağanak zımnında ana yol ve sokaklar yağmur sularıyla doldu. Manisa- Menemen kişmiri amacında sürücüler arada sırada ilerlemekte gravite çekti. Yağmura hazırlıksız yakalanan motosiklet sürücüleri ve vatandaşlar edisyon anlar yaşadı.Tıpkı esnafın çöpler dolayısıyla tıkanan mazgalı yoluyla açmaya çalıştığı görüldü. Uray ekipleri cadde ve sokaklarda sililik çalışması başlattı.

KÜTAHYA’DA DERELER TAŞTI

Kentte etken olan boğanak günlük yaşamı ve trafiği aksi etkiledi. Yağmura tedariksiz yakalananlar, vabeste yerlere ve saçak altlarına sığındı. Fatih Padişah Mehmet Bulvarı, Dumlupınar Bulvarı ve Yunusemre Caddesi ile Kütahya-Afyonkarahisar yolunda ağırbaşlı akarsu birikintileri oluştu. 100. Sene, 30 Ağustos, Sebep Beyazıt ve Bahçelievler mahallelerinde ara sıra karı ve hareket yerlerine akarsu bastı. İl Emniyet Müdürlüğü’ne kapalı trafik ekipleri, yolda kalan vesait zımnında Dumlupınar Bulvarı’nı trafiğe kapattı.

DERE TAŞTI, KÖYLÜLER TABUR KURDU

Kütahya site merkezine 20 kilometre mesafedeki Porsuk köyünde okkalı yağışın ardından Kürtler Deresi taştı. Köylüler, taşan suların evlerine girmemesi üzere birçok noktaya zümre kurdu. Hava sıcaklığının 18 dereceye düştüğü kentte, sağanağın aralıklarla süreceği bildirildi. Bölge Durum ve Er Uyartı Merkezi’den yapılan açıklamada de “Kuvvetli yağışlar beklendiğinden larp sel, feyezan, yıldırım, yerel komple yağışı ve yağış çabucak sağlam rüzgar kabilinden olumsuzluklara karşı tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir” denildi.

DENİZLİ’DE SU BASKINLARI

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde öğleden sonraları dangadak bastıran biberli yağış hayatı menfi yönde etkiledi. Bozburun ve Bakırlı mahalleleri çevresinde yaklaşık kalık saat etkin olan yağış nedeniyle ana yollar ile bazı eş ve hareket yerlerinde akarsu baskınları yaşandı. Patadak bastıran yağışa hazırlıksız yakalanan kâh sürücüler, Denizli – İzmir karayolu üstünde kâin Hal Kavşağı yerine bilinen güreşçi köprüsü altında oluşan su birikintisinde çevrilmiş kaldı. Çevrili mütezayit sürücülerin imdadına yetişen itfaiye ekipleri, mevrut ihbarlar doğrultusunda su baskınlarının yaşandığı aile ve iş yerlerine üstelik anına engelleme etti. Merkezefendi ilçesinin ara sıra bölümlerinin akarsu baskınlarıyla savaş ettiği anlarda ise site merkezinin beraberinde Pamukkale ilçesi genelinde kavurucu sıcakların etkisi devam etti. Yaşanan su baskınlarından bilgisiz olan vatandaşlar, güneşli hamam aynı yaz gününde park yeri ve sokaklara akın etti.

MUĞLA’DA BOĞANAK YAĞIŞ DIRIMSEL ZIT ETKİLEDİ

Muğla’nın Milas ilçesinde ahit ortasında başlayan ve kent merkezinde etkin olan sağanak yağmur, kırsalda üstelik hayatı pahal etkilendi. Milas amacıyla zaman ve erte için asuman curcunalı boğanak yağmur uyarısı yapılırken; gök curcunalı sağanak yağışa karşı titiz olunması isteniyor. Meteoroloji’den yapılan uyarıda apansız yeğin, feyezan, sebep, yerli kirci yağışı ve yağmur anında sağlam rüzgar, hortum mekanizma riski kabilinden olumsuzluklara cebin titiz ve müdebbir olunması gerektiği belirtildi.

BİLECİK’TE ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Bilecik’te yer merkezinde kısaca 1 saat süren bora, kâh binaların bodrumlarında su baskınlarına kat açtı. Bora kâh mahallelerde zindelik kesintilerine sebep oldu. Su birikintilerinden geçmeye etkin ara sıra araçlar arızalanarak yolda kaldı. Su birikintileri kent içi ve şehirler arası yağız yollarında trafikte aksamalara hastalık oldu. Bir Nice sürücü araçlarını iltica etmek üzere çevredeki akaryakıt istasyonlarına çekti. Gidiş Geliş ekipleri üstelik kontrollü şekilde ulaşımın sağlanması üzere faaliyet yürütüyor. Kent merkezinde hassas ağaç dalları zımnında ulaşımda arıza meydana geldi.Share: