Palamuttan mutlu olan balıkçıların hamsiden umudu namevcut

Palamuttan kıvançlı olan balıkçıların hamsiden umudu yok

Geçtiğimiz günlerde Gün Batısı Karadeniz’den Maşrık Karadeniz’e göç fail palamut kısaca 1 haftanın peşi sıra ortadan kayboldu

Trabzon’birlikte tezgahları Garp Karadeniz’den mevrut palamutlar süslüyor

TRABZON – Tafsilatlı yılların arkası sıra bu sezon hele Garp Karadeniz açıklarında artağan miktarda avlanan pelit bereketi sürüyor. Geçtiğimiz hafta Maşrık Karadeniz açıklarında üstelik avlanmaya başlayan palamut kısaca 1 haftanın arkası sıra yeniden gözden kaybolurken, tezgahları Batı Karadeniz açıklarında avlanan palamutlar süslüyor. Trabzon Balık Hali’nde iriliğine göre tanesi 25-60 TL arası satılan palamutlar tezgahları süslerken, vatandaşlar pamutu bugünlerde tuzlama beğenmek üzere alıyor.

Balıkçılar hamsi üzere umutsuz

Balıkçı esnaflarından Fıkdan Kaygusuz, bu sezon palamudun artağan olduğunu fakat hamsi için çaresiz olduğunu belirterek “Palamutlar genelde Sinop’tan, Ereğli’den, İğneada taraflarından geliyor. Teknelerin çoğu Garp Karadeniz’üstelik tıpkı kısmı dahi Giresun taraflarında. Bu mevsim palamut çoğalan geçti artağan geldi. Fiyatlar iriliğine göre 35 TL’den 55 TL’ye kadar olan var. Hatırladığım kadarıyla 2005 yılında kut olmuştu şimdi da bu zaman dahi ongunluk oldu. İnşallah 15-20 çevrim daha bu ongunluk sürer. Bu yıl hamsiden rüya beklemiyorum. Bu yıl herhalde hamsi mümteni” dedi.

Palamudun alelumum Garp Karadeniz taraflarından geldiğini fakat Trabzon açıklarında henüz ince avlandığını tamlayan balıkçı esnaflarından Tehlikeli Kavzoğlu ise “Palamut alelumum Gün Batısı Karadeniz taraflarından geliyor. Trabzon açıklarında de avlanıyor fakat az buçuk daha teferruatlı, domestik sargan dahi çıkmaya başladı çinekop geliyor. Palamutlar iriliğine göre fiyatları değişiyor. 3 modül 100 TL’ye var, kıta 50-60 TL’ye var. Palamut bu sene bereketli ve mütemadi geliyor. İnşallah böyle devam haysiyet şu anda gani gidiyor” diyerek konuştu.

Trabzon açıklarında 3-5 çağ avlanan palamudun bugünlerde kaybolduğunu belirten balıkçı esnaflarından Güvenli Cebbar ise “Palamutlar Zonguldak, Ereğli taraflarından geliyor. Trabzon açıklarında 3-5 dönem avlandı ancak tekrar kayboldu. Palamutlar esbak sezonlara bakarak daha da kurnaz bire bir buçuk kilograma büyüklüğünde mevrut palamutlar var. Şu anda fiyatlar birlikte normal iriliğine bakarak 3-4 tane 100 T olan var, şerha 40-50-60 TL olan var vatandaşın talebi var alıyor. Bu yıl sezonumuz bereketli geçiyor memnunuz. daha çok bile inşallah elan de mübarek yarar” ifadelerini kullandı.

Vatandaş palamutu tuzlamak için alıyor

Vatandaşlardan Köksal Kırgız, palamudu tuzlamalık olarak aldığını belirterek, “Bu yıl pelit bereketli, tuzlamak üzere alıyorum. İnşallah bu kışı balık daha da bol tamam şu anne kadar memnunuz. İlerleyen günlerde henüz üstelik ucuzlarsa yeniden tuzlamalık almayı düşünüyorum. Kestirmece 5 yıldır bu kadar mübarek olduğunu hatırlamıyorum” diyerek konuştu.

Share: