Rize haberleri… Rize’de iz liselilerden okullara basketbol potası ve alan topu masası desteği

RİZE’birlikte, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’nın ‘Temel Eğitimde 10 Bin Okul’ projesinde, çığır lisesi öğrencilerinin yaptığı 34 basketbol potası ve 18 masa topu masası, kentteki okullara ulaştırıldı. Okulun atölyesinde pota üreten Ardeşen Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi 11’inci dershane öğrencisi Miraç Gri, “Ürettik, bahtiyar ettik, tığ üstelik çok mutlu olduk” diye konuştu.

Milli Terbiye Bakanlığı’nın okullar arası muvaffakiyet ve imkan farklılıklarını azaltmak ve eğitimde punt eşitliğini güçlendirmek hedefiyle başlattığı, ‘Temel Eğitimde 10 Bin Okul’ projesi kapsamında Rize’de iz liselilerin çalışmalarıyla, okullara basket potası ve masa tenisi masası desteği sağlandı. Okulların altyapısının güçlendirilmesi ve eğitim ortamlarının zenginleştirilmesinin bile hedeflendiği proje kapsamında; Ardeşen Mesleki ve Beceri Rum Lisesi’nde öğrenciler, öğretmenleriyle basketbol potası üretti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da bindi verdiği projede öğrenciler, Rize ve Artvin amacıyla 50 beş, 12 ortaokul başlamak amacıyla 62 potanın üretimini tamamladı. 564 bin TL’ye servet olan basketbol potalarından Rize amacıyla yapılan 34 pota, meslek bahçelerine kurgu edildi. Antrparantez Giresun Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesi tarafından yapılan 18 masa tenisi masasının bile okullara teslim sürecine geçildi. Rize İl Milli Yetişek Müdürü Açık Deniz Emen ile Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Gürhan Kader’ın katılımıyla Ambarlık köyü İlk ve Ortaokulu’nun bahçesine basket potası kuruldu, masa tenisi masası okula verildi. Projeyle bahtiyar olan öğrenciler ise basket ve masa topu oynamaya başladı.’OKULLARIMIZDA İYİLEŞTİRMELER YAPILIYOR’İl Milli Terbiye Müdürü Açık Deniz Soğurgan, “Bakanlığımızın yürüttüğü ’10 bin Okul’ projemiz kapsamında, okullarımızda iyileştirmeler yapılıyor. Cahillik Spor Bakanlığı’mızın finansını sağladığı destekle ilimizdeki 17 okula 34 basketbol potası, 18 okulumuza birlikte masa tenisi masası yapıldı. Okullarda basketbol potalarının montajları sürüyor. Basketbol potalarımız Ardeşen Mesleksel ve Ustalık Rum Lisesi öğrencileri, masa tenisi masaları da Giresun Mesleksel ve Maharet Anadolu Lisesi öğrencileri marifetiyle yapılarak okullarımıza gönderildi” dedi.’DEVAM ETTİRMEYİ PLANLIYORUZ’Okulların ihtiyaçlarına göre farklı malzemeler yaptıracaklarını söyleyen Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Gürhan Felek, “Bakanlığımızın ilimizdeki 17 okula malzeme desteği oldu. 500 bin TL kabil bir bütçeyle okullarımıza basketbol potası ve masa tenisi masası desteği oldu. Bu projenin bildirme fena hâlde tarafı, bu malzemelerin okullarda yapılması. masa topu masalarını piyasanın dörtte benzeri fiyatına servet ettik. Devam ettirmeyi planlıyoruz. Bundan sonraki süreçte okulların ihtiyaçlarına bakarak farklı malzemeler yaptıracağız” diye niteleyerek konuştu.’ÜRETTİK, BAHTIYAR ETTİK, BİZ BILE ÇOKÇA MUTLU OLDUK’Ambarlık İlkokulu öğrencisi Ceylan Köseoğlu, “Çok mutlu olduk, çıktı basketbol potamız ve tenis masamız var. beden terbiyesi derslerinde ve boş zamanlarımızda ayrımlı sporlar yapabiliriz. Çok teşekkürname ederiz” dedi.Ardeşen Mesleksel ve Beceri Rum Lisesi 11’inci dershane öğrencisi Miraç Boz ise “Okuldaki atölyemizde üretimlere başladık. Tamamladığımız potaların okullarda kurulumlarını yapıyoruz. Burada kardeşlerimiz kolaylıkla basketbol oynamaya başladılar. Ürettik, bahtiyar ettik, biz da çok mutlu olduk” ifadesini kullandı.

Share: