Sakarya, Karabük, Bartın ve Zonguldak’ta Öğretmenler Haset kutlandı

Sakarya, Karabük, Bartın ve Zonguldak’ta 24 Teşrinisani Öğretmenler Haset nedeniyle merasim düzenlendi.

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğünce “Geleceğin Kapısını Öğretmenler Çevirgeç” sloganıyla Martir Erol Olçok Anadolu Lisesi’nde düzenlenen izlence, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Lise öğrencilerinin hazırladığı sinevizyon gösteriminin ardından konuşan Ilbay Dokunaklı Oktay Kaldırım, martir öğretmenler Şenay Aybüke Sarp, Necmettin Yılmaz ve Ayşenur Alkan’ı rahmet ve minnetle tanınmayan etti.

Yaya Kaldırımı, evvel emri “oku” olan heybetli dinin ve medeniyetin mensupları olduklarına dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Burada ‘oku’ derken sadece sıska vukuf sahibi olmayı kastetmiyor. Bizde iyice sözcük var; malumatfuruş, bilgelik aylı geçmek. Bire Bir üstelik anlama kelimesi var, vukuf aylı hikmet buyurmak. Burada ‘oku’dan misyon, hikmetle oku, kendini, çevreni, doğayı, kainatı, insanı, Yaradan’ı oku ve hep yaşamı buna bakarak değerlendir. Yetiştirdiğin nesillere, öğrencilere, gençlere bu ruhu üfle, bu bilgelik ve tefehhüm ruhunu üfle. Onu şekillendir, ıra ver, hasletler ver ve onu dünyaya, insanlığa yarayışlı şahsiyet haline getir. Bizim okumadan anladığımız budur.”

Sakarya Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem Önemli, eğitimci olmanın zorluğuna bel ederek, “Çünkü hak, hak, sağlık, görk, huluskârlık, vicdan, alçak gönüllülük ve gösterişsizlik lüzumlu. Zordur terbiyeci adam atılmak. Sizleri ilgiyle tebrik ediyorum.” ifadesini kullandı.

İl Milli Yetişek Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Bizler eğitimin hamal ve dönüştürücü unsuru olarak, eren vatanımızın beher köşesinde öğrencilerimizi medeniyetimizin değerlerine bağlı, hedefi doğrultusunda bıkıp usanmadan çalışıp öğrenme kültürünü müstakbel seviyelere taşıyan, erdemli ideal sahibi Asım’ın nesillerini yetiştirme gayreti içerisinde olan sizlerin daima yanındayız.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların arkası sıra türkü okundu, lise öğrencilerinin günün fehva ve önemine ait hazırladığı skeç oynandı. Sakarya Fena Hâlde Sanatlar Lisesi öğrencileri üstelik çalgı dinletisi sundu.

Daha sonra aday muallimlik süreci tamamlanan öğretmenler, sahneye çıkarak Türk bayrağı eşliğinde ahit etti. Aktiflik böylece meslekte mütekait olan öğretmenlere Vali Yaya Kaldırımı yoluyla onur belgesi arz edildi.

Karabük

Kent Meydanı’nda planlı tören, Karabük İl Milli Terbiye Müdürü Nevzat Akbaş’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Törende, Başöğretmen Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve ebediyete irfan etmiş öğretmenler üzere saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

100. Sene Hars Merkezi’nde bitmeme eden programda Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer’in Öğretmenler Günü mesajı okundu.

Öğretmenlik mesleğine kullanılmamış başlayanların ahit ettiği programda, zahmetli olan öğretmenlere Ilbay Fuat Gürel ve Akbaş marifetiyle bakım haysiyet belgesi ve onurluk verildi.

Ortaokullar ve liseler arasında düzenlenen türkü yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verildiği program, Karabük Mehmet Hayırhah Selen Lisesi hoca ve öğrencileri vasıtasıyla hazırlanan “Hoca Gelmek İstiyorum” ünlü oratoryo ve koro sunumunun ardından sona erdi.

Bartın

Bartın’da Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törende, İl Milli Terbiye Müdürü Oğuzhan Acar, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törende istinkâf etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Acara, burada Öğretmenler Haset Hususi Defteri’ni imzalayarak yekpare eğitimcilerin gününü kutladı.

Hars Merkezi’nde süren programda, mesleğe kullanılmamış başlayan öğretmenler ant etti, zor olan ve meslekte 40 yılını dolduranlara Vali Nurtaç Aslan, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Oğuzhan Çevik ve protokol üyelerince onurluk verildi.

Etkinliğe, Belediye Reisi Cemal Akış, Garnizon Komutanı Deniz Mümessil Miralay Erkan Delicesine, İl Kurnaz Komutanı Albay Ersin Aslan, Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Esas, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Teferruatlı, meslek müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Zonguldak

Zonguldak Valiliği önündeki törende İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Züleyha Aldoğan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Elan bilahare Aldoğan ve beraberindekiler, Vali Mustafa Tutulmaz’ı müzakere etti.

Zonguldak Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konuşma Salonu’nda planlı programda mütekellim Aldoğan, öğretmenliğin âdemiyet tarihinin sunma kocaman mesleği olduğunu belirterek, eksiksiz eğitimcilerin gününü kutladı.

Konuşmanın arkası sıra koşuk okundu, oratoryo sunumu gerçekleştirildi. Zor öğretmenlere hizmet haysiyet belgesi arz edildi.

İl Milli Yetişek Müdürlüğünce düzenlenen kılık, şiir ve yazmanlık yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Saz öğretmenlerinden oluşan koro, saz dinletisi sunarken, tören sonunda mesleğe kullanılmamış başlayan öğretmenler kasem etti.

Share: