Sakarya ve Zonguldak’ta muvakkat geçitleri “yayalara evleviyet” amacıyla kırmızıya boyandı

Sakarya ve Zonguldak’ta, İçişleri Bakanlığınca “Yayalara evleviyet duruşu, hayata ihtiram duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında geçici geçitleri kırmızıya boyandı.

Sakarya’bile Türk-İş İlkokulu uğrunda planlı etkinliğe, Ilbay Dokunaklı Oktay Yaya Kaldırımı, İl Emniyet Müdürü Selçuk Tekevvün ve ayrıksı müdürler katıldı.

Vali Kaldırım, öğrencilerle birlikte sâri şeridini kırmızıya boyadı. Tören Düzeni üyeleri ve öğrenciler, daha sonradan ellerinde taşıdıkları dövizlerle geçici şeridinden geçti.

Sürücülerle benzeri süre dostane fail Kaldırım, arızi önceliğini anlatan broşürler dağıttı.

Zonguldak’ta dahi Fener İlkokulu uğrunda düzenlenen etkinlikte trafikte arızi önceliğine özen çekildi.

Yaya şeritlerinden birini kırmızıya boyayan protokol üyeleri ve öğrenciler, ellerindeki dövizlerle buradan geçti.

Ilbay Mustafa Tutulmaz, gazetecilere, akıbet iki yılda ülkede dokunaklı manada trafik bilinçlendirme kampanyaları yürütüldüğünü anlattı.

Herkesin birer eğreti olduğunu vurgulayan Tutulmaz, “Öğrencilerimizle, kamu hava ve kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlarımızın dikkatini çekmeye çalışıyoruz. Hepimiz yayayız ve hepimiz risk altındayız. Bu riski kabul etmek için öncelikli dikkatli olmalıyız. Henüz sonra birlikte sürücülerin titiz olmasıdır. Sürücüler, yolcu geçitlerinde yayaların hakkına uyma etsinler.” dedi.

Etkinliğe, Zonguldak Belediye Reisi Ömer Sadık Alan, İl Güvenlik Müdürü Fahri Eskişehir Taşı, İl Kurnaz Komutanı Kıdemli Miralay Cezmi Yalınkılıç, kat müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Share: