Şark Anadolu’dan yer sarsıntısı bölgelerine taharri kurtarma ekiplerinin sevkine devam ediliyor

Hat üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki depremin peşi sıra Erzurum, Erzincan, Ardahan, Tunceli, Kars ve Iğdır’dan, yadımlama yaşanan bölgelere kontrol kurtarma ekiplerinin irsal edilmesine devam ediliyor.

Erzurum Valisi Okay Memiş, İl Kıyamet ve Evgin Uzanım Müdürlüğü (AFAD) binasında gazetecilere, depremin kentte bile hissedildiğini ancak damarlı benzeri durumun bulunmadığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı ile AFAD’ın yönlendirmeleriyle akıntı ettiklerini rapor eden Memiş şunları kaydetti:

“Nerede acil ayrımsız boyut varsa, nereye müdahale etmemiz gerekiyorsa oraya doğru ekiplerimiz yola çıkıyor. Şu esas kadar bölgeye toplamda 365 personelimizi ve 87 aracımızı görevlendirdik. Bu kopya rastgele güzeşte dakika artıyor. AFAD ekibimiz ilkin tutmak için kentteki ayrıksı kurumlardaki personellerimiz görevlendirildi. Hassaten buz tırmanışı amacıyla ilimizde bulunan uluslararası ekipteki 11 kişi üstelik hepsinin arama kurtarma üzerine belgeleri var, onları bile yer sarsıntısı bölgesine gönderdik. Biz berkitme sağlıyoruz. Erzurum hem AFAD olsun hem birlikte farklı açılardan görmüş geçirmiş ekiplere topluluk. Birinci önceliğimiz kontrol istirdat. Şevket kendisine, vatandaşlarımızı göçük altından kurtarabilmenin derdindeyiz. Elan sonraları ayrıksı hususlar gelecek. Hakikaten nazik ölçekli ayrımsız hareket. Tanrı beterinden sıyanet etsin.”

Erzincan, Ardahan, Kars, Tunceli ve Iğdır’dan bile AFAD ile UMKE ekipleri ve gönüllülerden oluşan tahminî 150 kadro ile 2 algılayıcı köpek Malatya ve Adıyaman’a gönderildi.

Share: