Şişman Alemdar Atatürk’ün Rize’ye gelişinin 98. yıl dönümü törenle kutlandı

Cumhuriyetin Kurucusu Balaban Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Rize’ye gelişinin 98. sene dönümü zımnında kentte tören düzenlendi.

Valilik önündeki törende, Rize Valisi Eksiksizlik Çeber ve Rize Belediye Komutan Vekili Eksiksizlik Zinde, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Güre, Atatürk’ün memleketi karış karış gezdiğini anlatarak, “Mustafa Eksiksizlik’i ve Rize insanını bu coğrafyada aynı araya getiren bu birlikteliğin gerçekleşmesinin ana amacı, Türkiye’nin bütünlüğünü ve milletin bağımsızlığını baştan elde etmesi ve budun egemenliğine dayalı, bağımsız Türk devletinin ebedi-süre yaşaması ideali olmuştur. Cumhuriyetimizin ve milletimizin egemenliğinin sürgit zevalsiz kalması ve esirgeme edilmesi bundan 98 yıl evvel sergilenen o koca birliktelik ve milli savaşım ruhunun sürekli ruhlu tutulmasıyla kabil olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Tören, öğrencilerin şiirler okuması ve Rize Belediyesi halk oyunları ekibinin gösterisiyle akıbet buldu.

Güre ve beraberindekiler izlence sonrası Müftü Mahallesi’ndeki Atatürk Evi’ni ziyaret yazar Atatürk’ün Rize ziyaretinde çekilen fotoğrafları inceledi.

Törene, Rize Ilbay yardımcıları Gülhani Ozan Soluk ve Ertuğrul Arslan, İl Güvenlik Müdürü Nurettin Gökduman, gurur amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları mensupları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Share: