Tayvan’da Çin’e ait uğraş uçakları ve gemiler görüldü

Tayvan Defans Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çin ordusuna ilgilendiren albeni ve bahir araçlarının elektronik izleme araçları, devriye uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği belirtildi.

Açıklamada, evcil saatle 17.00 (Türkiye saati ile 10.00) itibarıyla 21 çekişme uçağı ve 6 çekişme gemisinin cezire çevresinde görüldüğü, uçaklardan 11’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların tartı alanlarını sınırladığı akseptans edilen albeni ve bahir hattının doğusuna uçtuğu, 6 SU-30, 4 J-11 ve 1 JH-7 cenk uçağının boğazı ikiye ayıran fiktif ‘orta çizgiyi’ geçtiği aktarıldı.

11 FÜZE TAYVAN ÇEVRESİNDEKİ SULARA DÜŞMÜŞTÜ

Bakanlık, Pelosi’nin adayı ülfet ettiği 3 Ağustos’ta 27, ziyaretin ardından tatbikatların başladığı 4 Ağustos’ta ise 22 Çin çarpışma uçağının Tayvan çevresinde görüldüğünü, tıpkı çevrim Çin temel karasından ateşlenen 11 güdülebilen füzenin Tayvan çevresindeki sulara düştüğünü bildirmişti.

Ayrıca 5 Ağustos’ta 68 cenk uçağı ve 13 çekişme gemisinin, 6 Ağustos’ta 20 uçak ve 14 geminin, 7 Ağustos’ta 66 tayyare ve 14 geminin, 8 Ağustos’ta 39 uçak ve 13 geminin, 9 Ağustos’ta ise 45 tayyare ve 10 geminin, 10 Ağustos’ta ise 36 tayyare ve 10 geminin ada çevresinde görüldüğü duyurulmuştu.

Çin’mağara 4-7 Ağustos’ta düzenleyeceğini açıkladığı tatbikatlar, egemenlik ihtilafı zarfında olduğu adanın çevresinde fiili tıpkısı kuşatma oluşturmuştu. 6 bölgede ölçülü tatbikatlar nedeniyle bazen alanlar, sefine ve tayyare trafiğine kapatılırken boğazda asayiş endişesi dolayısıyla seferlerin aksadığı bildirilmişti.

Tatbikatlarla ilişkin yayımlanan albeni ve deniz güvenliği uyarılarının (NOTAM) süresi 7 Ağustos’u izleyen akşam saatlerinde dolmasına rağmen, Çin ordusu tatbikatları 8 ve 9 Ağustos’ta de sürdürdüğünü açıklamıştı.

Çin El Kurtuluş Ordusu (PLA) Doğu Cephesi Komutanlığı Sözcüsü Şi Yi, geçkin yaptığı açıklamada, Tayvan çevresindeki sularda ve çekicilik sahasında düzenlenen tatbikatların sona erdiğini duyurmuştu. Sözcü Şi, Tayvan Boğazı’ndaki askeri karakol faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI’NIN ZİYARETİ

Pelosi ve beraberindeki 5 şahsiyet kongre heyetinin geçen hafta yaptığı musahabe, adayı topraklarının parçası kendisine gören Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin, 2-3 Ağustos’taki ziyaretin peşi sıra ada çevresindeki askeri tatbikatlara başlamıştı.

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki adayı 25 sene aradan bilahare mülakat eden önceki ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Daha önceki 1997’bile Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı musahabe etmişti.

TAYVAN, ÇİN’İN ÖNERİSİNİ REDDETTİ

Tayvan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Joanne Ou yaptığı açıklamada, ayrımsız yandan cezire çevresinde askeri tatbikatlar yaparken barışçı toplaşma mesajları vermenin inandırıcı olmadığını vurguladı.

Pekin’mağara yayımladığı yöntem belgesinin, iki tarafın kocabaşı varlığını görmezden gelerek Tayvan’ı Çin’in parçası saymasını ihtarname ettiklerini tamlayan Sözcü Ou, “Esas karadaki komünistler hiçbir ahit Tayvan’a hükmetmemişlerdir. Tayvan’ın egemenliği, 23,5 milyonluk Tayvan halkına aittir. Tayvan halkı Pekin’mağara yegâne mutluluk iki dizge önerisine dayalı birleşmeyi kabul etmeyecektir” yorumunda bulundu.

Ou, Pekin’in ÇAKER Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin adayı ziyaretini mazeret ederek provokatif eylemlere giriştiğini, tatbikatlarla askeri bunaltıcı gösterisi yaptığını, siber saldırılar ve dezenformasyon kampanyalarıyla Tayvan’ı yıldırmaya çalıştığını, yalnızca Tayvan’ı değil bölgesel barışı bile zılgıt ettiğini belirterek, “Ana uluslararası oyun bozan, lehçe istikrarsızlığı yaratan Çin’dir” ifadesini kullandı.

Tayvan’ın Ana Kara İlişkileri Konseyi da “politika belgesinin, hüsnükuruntu yoğun olduğunu ve olguları görmezden geldiğini” savundu.

Açıklamada, “yöntem belgesinin, Altın Öğür’nin millî kongresi öncesinde kıta halkına Pekin otoritelerinin Tayvan konusunda tıpkısı şeyler yaptığı izlenimi tayin etmek üzere hazırlandığı” görüşü dile getirildi.

Konsey, “yegâne devlet iki sistem” önerisinin akseptans edilemeyeceği, bunun seçenek olamayacağı görüşünün Tayvan’dahi ince süredir bilgili olduğunu vurguladı.

Çin Izzet Konseyine vabeste Tayvan İlişkileri Dairesinin Sözcüsü Ma Şiaoguang ise iktidardaki Demokratik İleri Öğür’nin siyaset belgesine yönelik eleştirilerini “karalama çabası” diyerek niteledi.

“Tek mevki, iki cümle” modelinin barışçı ve ilgiyle ayrımsız toplaşma çağrısı olduğunu belirten Sözcü Ma, böylece bütün Tayvan halkı marifetiyle benimseneceğine inandığını dile getirdi.

Çin yönetimi geçmiş yayımladığı Tayvan siyaset belgesinde, cezire ile kıta arasındaki ideolojik ve toplumsal farklılıkların tanınması temelinde “barışçı baştan toplaşma” hedefini vurgulamıştı. Belgede ‘bir tane devlet, iki bütün’ anlayışının, en etraflı çözüm olacağı görüşüne saha verilmişti.

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin geçen hafta yaptığı mülakat, adayı topraklarının parçası gören Pekin’mağara tepkisini çekmişti. Çin, 2 ve 3 Ağustos’taki ziyaretin arkası sıra ada çevresinde askeri tatbikatlara başlamıştı. İlk başta 4-7 Ağustos’ta düzenleneceği açıklanan tatbikatlar, öngörülen takvimin ötesinde sürdürülmüştü. 

Çin’den, Tayvan’a ‘barışsever baştan birleşme’ mesajı

 

Pelosi: Çin’in Tayvan’ı izole etmesine müsaade veremeyiz

 

Çin-Tayvan krizi, savunma sanayinin devlerine yaradı: Satışlar katlandı!

 

Share: