Tecim Bakanı Muş, Trabzon’da “Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi”nde konuştu: (2)

Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Hele bu idrak oranları erdemli olan ürünlerde yaşanan gâh problemler var, vasıta dışılıklar var. Aynı taraftan o alanları pusat altına almaya çalışıyoruz, onunla müntesip bir düzenleme üstünde çalışıyoruz.” dedi.

Bakan Muş, Sabah Gazetesi aracılığıyla Ortahisar ilçesindeki tıpkısı otelde planlı Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde, Rakiplik Kanunu’nda yapılacak değişiklikte belli benzeri noktaya geldiklerini söyledi.

Bu yapısal düzenlemelerin yumruk, çelim olduğunu ve üzerinde çok çalışılması gerektiğini anlatım eden Muş, “Tıpkısı noktaya kadar geldik, hemen hemen tamamladık diyebilirim. Biz bu işin teknik boyutunu çalışıyoruz, tabii sonunda SELIM Tümen grubundan milletvekilleri bunu değerlendireceklerdir. Tığ onlara müstelzim desteği vereceğiz amma tığ öz tarafımızdan teknik aşamayı güllabi kadar aynı durumdayız. Zımnında sonraki süreçte aceleci ayrımsız şekilde DÜRÜST Parti grubuna gideceğiz, onlardan bunu vermesini bekleyeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Bakan Muş, düzenlemelerin içeriğine ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Tığ elektronik ticaret alanını düzenledik, bu gayrimuntazam alanı, bundan sonra ahzüita yeriyle ilgili olan fakat sayısal iktisat, dijitalleşme yalnız ilişki yerleri veya e-ticaret dediğimiz ‘hıyanet-sat’tan oluşan tıpkı düz değil. Bunun içerisinde apayrı platformlar birlikte var. Dijital ayrıksı hizmet veren yapılar bile var, dolayısıyla bunlarla müntesip rekabet hukukunda eskimemiş tanımlamalar, kullanılmamış tensikat yapılması gerekiyor. Burada AB’nin yaptığı tensikat var. Avrupa, rekabet hukukunda ara sıra değişikliklere gitti. Amerika’nın yapmaya çalıştığı ara sıra tadilat var, hangi ölçüde kalburüstü olurlar bilemiyorum. Nedeniyle biz bu sayısal ekonomiye yönelik rakiplik hukukunu esasta değiştirip güncelliyoruz, bakir tanımlamalar ekliyoruz. Hemen elektronik ticaretten oluşmuyor, münasebet yerlerinden oluşmuyor. E-ticaret, sayısal ekonomi, bunun dışında haddinden fazla henüz iri tıpkısı düz var, o alanın da düzenlenmesi gerekiyor. Daha Çok dikkat edin reklam üstelik konvansiyonel medyadan bundan sonra sosyal medyaya, apayrı mecralara kaydı. Demincek bu alanla ilişkin rakiplik hukuku kuşkusuz düzenlenecek, bu alanla müntesip lacerem icraat yapılacak, tanımlamalar hangi olacak, yaptırımlar ne olacak, icraat ne olacak? Bunlar bizim rakiplik hukuku doğal yerine geleneksele bakarak planlandığı üzere, yazıldığı amacıyla bu eskimemiş alanı tanımlamanız, hukukunuza eklemeniz gerekiyor. Dolayısıyla onu ekleyeceğiz. İsimlerden ziyade farklı dijital platformlarda cümbüş gösteren kavi çok şeriklik var. Bizim öz şirketlerimiz da var. Zımnında o hukukun tanımlanması gerekiyor, yeni tanımlamalar konulması gerekiyor. Bizim gördüğümüz sayısal yapılarla müteallik bilcümle dünya haddinden fazla balaban düzenlemeler yapıyor. Nedeniyle biz derhâl çabucak bitirdik, bizim beklentimiz, bütçeden evvel parlamentodan kazanç diyerek hesap ediyorum.”

Bulunan eksen kapılarının kapasitelerini artırdıklarını, altyapıyı güçlendirmeye çalıştıklarını anlatan Muş, şöyle devam etti:

“Bir taraftan Gürcistan’üstelik yine üzerinde çalıştığımız, arkadaşların verdiği bilgiye bakarak yüzde 70’e oranda tamamladığımız kullanılmamış tıpkısı kapımız daha var zımnında onu devreye alacağız. Aynı tarafta deniz yolunu elde etmek makro burada. Ro-Ro’ları girmek mehabetli. Zımnında bilcümle alternatifleri değerlendiriyoruz, alelhusus Avrupa’ya bile Ro-Ro’ları artırmaya çalışıyoruz gidişlerde, yani hemen karaca yolu taşımacılığıyla değil amma bahir yolu ve çıpa yolunu da kullanmanın derdindeyiz. Bire Bir taraftan bittabi Avrupa’nın Kapıkule’den bizim Çerkezköy’e büyüklüğünde, elan sonradan üstelik Halkalı’ya kadar bağlanacak olan bire bir model var, iki sene içerisinde o da bütün olacak. O, Avrupa’nın raylı sistemine entegre olacak aynı forma. Onun olmasıyla bu arada Çerkezköy’den artık tığ trenlerle beraber nakil imkanına kavuşmuş olacağız. Bu da bizi çok rahatlatacak amma orada bir, iki seneye gerekseme var. Nedeniyle Ulaştırma Bakanlığı bunun üzerine çalışıyor.”

Muş, Ermenistan ile tahril kapısı açılmasına ilgili soruya, “Bunların yanı sıra, bahsettiğiniz Ermenistan meselesinde tabiatıyla buradaki siyasal gelişmeler cesim. Orada ortaya çıkacak siyasi gelişmelerde Azerbaycan, Ermenistan ilişkileri ve nedeniyle Türkiye’nin haddinden fazla duyarsız kalacağı benzeri özdek değil bu. Orada aynı siyasi uzlaşma olmadan buradan bizim kapıyı açmamız yahut kazançlı adına gâh adımları atmamız çok yumruk gözüküyor. Orada galiba uzlaşılar tamam, normalleşme sağlanırsa tığ Türkiye tarafında zaruri çalışmaları yaparız, bizim altyapımız buna makul zaten. Haddinden Fazla aceleci tıpkı şekilde uyarlanmış oluruz.” diyerek konuştu.

“Herkesi kurallara uymaya nida ediyorum”

Otomotiv sektörüyle ilgilendiren kamuoyuna çeşitli istihbarat yansıdığını, bu haberlere göre debi etmelerinin tür olmadığını dile getiren Muş, “Onu araştırmamız lazım. Bire Bir çevrim birisi tıpkı videoteyp çekmiş. Diyor ki ‘İstanbul Edirne ortada arabalar kilometre pekiştirmek amacıyla gidip geliyorlar.’ Deminden kilometreyi doldurması yetmiyor, ayrımsız bile orada müddet var. 6 ayı beklemesi geçişsiz. Deminden zımnında bu kök değil. Bunlar çekiliyor. Dolayısıyla takatli haddinden fazla husus yayılıyor, tıpkısı bile teknolojinin gelişmesinden kontekst herkesin içtimai iletişim araçları hesabı var. Buna tıpkısı bakıyorsun, haddinden fazla aceleci tıpkısı şekilde bu görüntüler viral oluyor ama gerçekliği anca mi? Gerçekliği anca değil. Nedeniyle bu gerçekleri bire bir izleme ediyoruz.” dedi.

Muş, car sitelerine konulan ilanları strateji ettiklerine, Bakanlıkta bununla ilişik birim olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların hepsini inceliyoruz ve hep bu işletmelere tığ gittik bile. Çoğuna birlikte gittik. Zımnında bunlar yemeden içmeden galeriler da etmek akıllıca değil, bu ticari faaliyette mevcut şirketler. Rent a carlar, al sat işleyen firmalar. Bütün bunlar bu tanımın içerisinde. Yani elden galeri eylemek de orada benzeri alınganlık oluyor, o esnaf tarafında da. Onlar değil hemen, taban bütün için makbul. Benzeri birlikte şunlar söyleniyor, sizin aracılığınızla onu söylemiş olayım. Şirketin tanımında inşaat taahhüt işleri yazıyor, makine alıp satıyor. ‘Ben ticari faaliyette bulunmuyorum.’ diyor, demin üçten çok oldu mu ticari faaliyete giriyor. Nedeniyle kurallara uymadığı ant sizin aracılığınızla birlikte kamuoyunu bilgilendirmiş olalım. Sonraları tığ bunları tespit ettiğimiz antlaşma cezalar ve yaptırımlar da çok kilolu. Nedeniyle herkesi kurallara uymaya çağırma ediyorum. Biz gerekli düzenlemeyi hazırladık. Grubumuzla dahi konuştuk. Sayın Elitaş’la görüşmemiz oldu. Şu dakika Mustafa Elitaş’ın kendisinden sonuç çalışmaları yürüttüğünü öğrendim. Bire Bir paket hazırlığı var. O paketin içerisine bizim bu yegâne maddemizi birlikte ekleyeceğini söyledi. Nedeniyle yasama kurulu bunu bu hafta verirse, komisyondan geçeceği vesaire falanca derseniz, Ilk Teşrin 20 kabilinden menfaat diye niteleyerek bekliyorum en geç. Beklentim o yönde.”

Yapılan ihlallerin ait komisyonda değerlendirildiğini belirten Muş, “Bizim amacımız insanlara ukubet uzaklaştırmak değil. Bunları tecziye etmek değil. Bizim amacımız insanların kurallara uygun şekilde ticari faaliyette bulunmasını tedarik etmek. Tabiatıyla şurası bazıları söyleyebilir, ‘Ya aha daha ukubet 200-300 bin liraya çıkmadı. Bunu yapalım.’ falanca eylemek haddinden fazla akıllıca değil. Söz Temsili tığ kandırıcı reklamdan de ceza kesebiliriz. Söz Gelimi onun yaptırımları çok vahim. Yani sizi kandırıcı aynı reklam verdiğiniz devir ve biz onu tayin ettiğimiz ant oradaki uygulamamız çokça elan anif oluyor. Zımnında kaideli olduğu ant hiç kimesne bahtsız olmuyor. Herkes mutlu oluyor.” diyerek konuştu.

Hal Yasası

Bakan Muş, nakız ve tertipsiz yasasıyla ilişik düzenlemenin TBMM’nin gündemine gelip gelmeyeceği ve ne adımların atılabileceğiyle ilişkin istifham konusunda, hallerdeki yeryüzü şişman problemin anahtar dışılık olduğunu, bununla ilişkin çabalama süresince olduklarını, orayı umum anlamıyla bire bir araç altına almaları durumunda sistemi çok daha kolay izleme ika kabiliyetine erişmiş olacaklarını söyledi.

Perakende sektörüyle ilgili Avrupa Birliği’nin yaptığı mütenevvi tensikat olduğunu kaydeden Muş, bir taraftan onları incelediklerini ayrımsız taraftan Türkiye’nin gerçekliklerine üstelik baktıklarını, o gerçekliklere uygun şekilde aranjman yapılması gerektiğine inandıklarını aktardı.

Muş, kimi zaman muhalefetten “Biz kuvvet olursak, bunların hepsini alacağız, şehir dışına taşıyacağız.” söylemler olduğunu anlatım ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi gerçeklikten kopmamak geçişsiz, onlara ayrımsız güruh tedarik sağlayıcı ortaklık var, o hazırlık sağlayıcı şirkette çalışan onlarca adam var, onlardan ahzüita eden tıpkı güruh vatandaş var. Gerçeklikten ruhsuz, çap, ayakları yere basmayan, rasyonel olmayan söylemler, yatırım yapacak insanları da korkutur. Bu tıpkı zamanda sizin soylu erki kendisine ortaya koyduğunuz vizyonu üstelik gösterir. Dolayısıyla hakeza hesaplı olmayan, ayakları yere basmayan bire bir şeyin içerisinde olmayacağız. Akla Yatkın olan, kurallı ticareti sağlayıcı bazı adımlar atacağız.”

Bütçe takviminin kasımdan itibaren Meclisi kilitlediğini nâkil Muş, “Yarkurul üstelik bütçeye odaklanıyor, mabeyin ayında genel kuruldan geçiyor, dolayısıyla o yılı kapatmış oluyorsunuz ve serian akabinde tıpkısı intihap var. Bu takvim içerisinde tabii bir şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz, üstünde çalıştığımız bu rakiplik fonu vermek üzere, o haddinden fazla önemli tıpkı düzenleme. Haddinden Fazla çok oylumlu, çünkü bunları zamanında yapmazsanız, zamanlı yapmazsanız bilahare çokça geç kalıyorsunuz, bu sefer işin ucu kaçmış oluyor. Tıpkısı kat onu önceliklendireceğiz, onu geçireceğiz.” dedi.

Muş, Bakanlığın kaideli ticaretin beraberinde çöz ticareti de düzenlediğini belirterek, “Özellikle bu kazanç oranları erdemli olan ürünlerde yaşanan gâh problemler var, taşıt dışılıklar var. Bire Bir taraftan o alanları araç altına almaya çalışıyoruz, onunla ait aynı düzenleme üstünde çalışıyoruz.” ifadesini kullandı..

(Sürecek)

Share: