Tecim Bakanı Muş, Trabzon’da “Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi”nde konuştu: (3)

Tecim Bakanı Mehmet Muş, ” Türkiye’nin haddinden fazla yavaş aynı bakım ihtiyacı potansiyeli var, bizim bunu gündemimize almamız geçişsiz.” dedi.

Muş, Sabah Gazetesi eliyle Ortahisar ilçesindeki bir otelde, Sabahleyin Gazetesi Tutum Müdürü ve Köşe Yazarı Istem Güngör ile Sabahleyin Gazetesi Ankara Temsilcisi ve Fıkracı Okan Müderrisoğlu’nun moderatörlüğünde planlı Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde, bakış ve borsa aidatlarının mecburi olmaktan çıkarılması yönünde tıpkı düzenleme fikrine elbet baktığı sorusunu yanıtladı.

Her ülkenin farklı, namına katışıksız bire bir yapısı olduğunu tamlayan Muş, Türkiye’de meslek kuruluşları, amme niteliğindeki çığır kuruluşları veya odalar ve borsaların anayasaya dayanan aynı maddeden geldiğini kaydeden Muş, isteğe sınırlanmış tıpkısı tümce getirildiği zaman odalar ve borsaların gâh vasıflarını taşımayabileceklerini söyledi.

Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dernekler var, siz toplum örgütü kurabiliyorsunuz, üyelik aidatınız isteğe tutkun, nedeniyle bunu şu zaman yapabiliyorsunuz, önünüzde aynı engel yok amma o ant bu cemiyet olur. Deminden bizdeki delik ve borsa yapısı kanun ve anayasaya kadar gittiği üzere bunların ara sıra, kamunun kâh ifa ettiği gâh görevler buralara devredilmiş. Bunların marifetiyle yapılıyor bu. Bir bölük kamunun, yaptığı görevleri buralara devretmiş, bunu bile yapıyorken bunun finansmanı için mekanizma bulmuş, ödenti sistemi getirmiş, bağıntılı getirmiş, kabala getirmiş, kimi ciroya göre getirmiş, belli ayrımsız ayak tabanı limiti götürmüş. Şimdi oylumlu olan bu kaynakları aldığınız antlaşma zahir kullandığınız, elbette bakım ettiğiniz, ortaya koyduğunuz ilişik değer, ülkeye oluşturduğunuz ekleme derece oylumlu. Dolayısıyla bugünden bu tartışmaları düzenlemek, bunların aidatını öğürtlemek, kesmemek gibi bire bir tartışmanın içerisine girmeyi haddinden fazla akıllıcasına bulmam zira Türkiye’nin kendine özgü aynı yapısı var, büyük olan, ha takat sınırı değerlendirmesi yapabilirsin, dersiniz ki peki çokça ongun noktada, elan bol noktaya gidebilir mi? Bunu değerlendirebiliriz. Bu noktada daha çok kamu yerine veya biz ilişik Nezaret yerine daha cebbar fonksiyonumuz tür amma oturmuş müteşekkil kâh yapıları sil baştan değiştirmek çokça akıllıca gelmiyor bana, eksikleri varsa giderilebilir, kanayan yerleri varsa giderilebilir, bindi olunabilir, ongun bir noktaya taşınabilir ama komple sistemi tartışmaya açmak onun artısı, eksisi ayrıksı tıpkısı şey.”

Nazır Mehmet Muş, ihracatla ilgili gelinen noktaya dikkati çekerek, “Bundan sonrası az buçuk zorlayacak bizi, serencam çeyrek altın bizim açımızdan mehabetli, ilgi ediyorsanız ben geriye çevrik 12 maaş ihracatı çok tabir etmekten takiye ediyorum biraz, zira son üçüncü çeyrek altın bizim üzere eke, güzeşte seneye bire bir dolaşma tıpkısı rakamlarla gidersek 250’nin altına düşmeyiz, biraz henüz üste çıkmak istiyoruz. Zımnında bu serencam çeyrek altın az buçuk elan çaba sarf edeceğiz. TİM Başkanımızın Hindistan ve Filipin ziyaretleri olacak, ondan sonradan muhtemelen Amerika tarafına biraz odaklanacaklar, Şimal Amerika ve Latin Halkları Amerika’ya, yani kaynaklarımızı ağırlıklı adına oraya aktarıyoruz, gelgel heyetlerimizi, tecim heyetlerimizi oralara yönlendiriyoruz.” diye konuştu.

Alternatif pazarlar geliştirmeye çalıştıklarını nâkil Muş, “Aynı taraftan birlikte hizmet ihracatı boyutunda elbette Türkiye’nin haddinden fazla gündeminde olmuyor ama elden hizmet ihracatı deyince tığ turizm anlıyoruz amma onun yanı sıra Türkiye’nin çok yavaş bir bakım ihtiyacı potansiyeli var. Bizim bunu gündemimize almamız geçişsiz, hem Türkiye’nin gündemine bunu taşımamız lazım, açığı oradan kapatmamız geçişsiz çünkü onun açık girdisi çok daha fazla, ithal girdisi fazla yok. O açıdan orada dahi hizmet ihracatıyla alakalı çok gösterişli bire bir çabanın içerisinde olacağız.” ifadelerini kullandı.

Muş, Karadeniz’de erke ile ilgilendiren yapılan çalışmaların ağırbaşlı şekilde devam ettiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“TPAO bir zamanda yer yağı aramalarına birlikte sürat vermiş vaziyette, hani diyeceksiniz ki münasebet olmuyordu? Köken meselesi, herif kaynağı meselesi, anamal meselesi, seziş meselesi, burada haddinden fazla kırıcı ayrımsız enfrastrüktür oluşturuluyor, burada esbak ahit Enerji Bakanımızın dahi Patent Bey’in dahi çokça şişman bir katkısı var, kendisini buradan birlikte anmış olalım. Haddinden Fazla güç ayrımsız milli erke hamlesini o gün başlattılar, güncel Bakanımız ve yönetim devam ediyor bu işe, hem doğal gaz aramaları hem üstelik yer yağı aramaları var alçak tıpkı şekilde bitmeme ediyor. İnşallah adamakıllı duyum getirirler bize, o de Türkiye’nin elini çok rahatlatacaktır. Türkiye’nin kendine yetecek büyüklüğünde erke üretmesi birlikte Türkiye’yi çokça tutulmaz tıpkı ağıl getirir.”

(Bitti)

Share: