TESK Umumi Başkanı Palandöken, Hakkari’de konuştu Açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Umumi Başkanı Bendevi Palandöken, “(Hakkari) Icabında burada konferanslar, toplantılar yaparak Türkiye’nin gelişigüzel bölgesinden insanlar getireceğiz ve bölgenin tanıtımına yardım sunacağız.” dedi.

Programlara süzülmek için Hakkari’ye gelen Palandöken, Vali ve Şehremaneti Başkan Vekili İdris Akbıyık’ı ziyaret etti.

Ardından Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde (ESOB) Hakkari ve Yüksekova’daki delik başkanlarıyla bir araya gelen Palandöken, kentin 10 yıl öncesine bakarak çok değiştiğini söyledi.

Kentin coğrafi yapısının pres ama insanının merhametli ve inançlı olduğunu tamlayan Palandöken, Hakkari’nin natürel güzelliklerinin yanında madenlerinin dahi ekonomiye katkı sunacağını anlatım etti.

Genç nüfusunun Hakkari’nin yeryüzü koskocaman özelliklerinden biri olduğunu vurgulayan Palandöken, şöyle konuştu:

“Hakkari’nin balı, kilimi, malzemelerindeki kalitesi, akman doğası var. Burası kendi kendine elbette ki yeterli olmaz. Hepiniz birbirinize destek olacaksınız ama konfederasyon olarak de biz buranın eksiklerini ilhak etmek amacıyla desteğimizi artırarak devam ettireceğiz. Mekân iller de sizi yalnız bırakmaz. Konfederasyon olarak kente lüzumlu desteği sunmaya devam edeceğiz. Icabında burada konferanslar, toplantılar yaparak Türkiye’nin değme bölgesinden insanlar getireceğiz ve bölgenin tanıtımına yardım sunacağız.’

Zincir marketlerin kente çöp ve konteyner dışında benzeri husus bırakmadığını, yaptıkları işi kentteki esnafın de yapabileceğini aktaran Paladöken, şunları kaydetti:

“Hakkari’nin emeğini, potansiyelini, parasını dışarıya göndermeyeceğiz. Tığ içeride bu ticareti yapan insanlarız. Özellikle bu soy özel bölgelerde, kalkınmakta olan illerde bu yolla yapılan ticaret ‘rahat’ denilecek lokma değil. Bırakın dahi buranın esnafı kendi ticaretini idame ettirsin. Özlük ürününü iyi pazarlasın. Buranın turizm ve tanıtımıyla ilgilendiren da yüce unsurları öne çıkarmaya çalışacağız. 40-45 yıl evvel dahi halı ve sergi işi Hakkari’nin olmazsa olmazıydı. Bal de o günkü baldı. Bunlar buranın angın ürünleriydi. Peyniriniz, sütünüz, yoğurdunuz, hayvancılığınız haddinden fazla kebir. Hakkari’nin bir nice yabansı işleri var. Halayınız, düğününüz, insanlığınız olmazsa olmazımızdır.”

Hakkari ESOB Başkanı Muharrem Uğurlu birlikte ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, zincir marketlerin sayısının aşkın olmasının kıytırık esnafı menfi etkilediğini aktardı.

Kentin iki ülkeye sınırının olduğunu anlatan Uğurlu, “Eksen ili olması münasebetiyle ticari potansiyeli de çok erdemli tıpkısı konumdayız. Hakkari namına bu konumumuzu haddinden fazla fazla kullanamıyoruz. Üç tahril kapımız var. Hakkari, Türkiye’nin tutya madeni rezervinin yer çok olduğu memleket amma bu madeni tor olarak çıkarıp İran’a gönderiyoruz, orada işlendikten sonraları kıymet farkıyla kafasız alıyoruz. Bunun nedeni üstelik burada ayrımsız eroin pres tesisinin olmaması. Hakeza bir pres açılırsa bölge ekonomisine ve istihdama haddinden fazla yavaş katkı sağlayacak.” diyerek konuştu.

Palandöken’e ziyaretlerinde, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, TESK Umumi Komutan Vekili Senet Aksak, Diyarbakır ESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Siirt ESOB Başkanı Cemal Koyuncu, Bitlis ESOB Başkanı Erkek Canevi ve Batman ESOB Başkanı Salih Kaplan birlikte eşlik etti.Share: