Vahap Seçer: Tekmil Aktörlerle Bu Arada, Mersin’de Yapı Stoklarının Tespiti ve Risk İçeren Stokların üstelik Derhal Dönüştürülmesi Konusunda Benzeri Mesai…

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra kentte yaşanan gelişmeleri ve alınması gereken tedbirleri anlattı. Başbuğ Seçer, “Çokça müstacel ayrımsız şekilde, Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi olarak Kıyamet Yönetimi ve Kentsel Dönüşüm Takip Daire Başkanlığı’nın kurulması ve tamam aktörlerle beraber Sazak’birlikte bina stoklarının tespiti ve riziko içeren stokların bile derhal dönüştürülmesi konusunda tıpkı çalışma yapılması lazım” dedi.

Vahap Seçer, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin arkası sıra yaşananları FOX TV’bile katıldığı aynı programda kamuoyu ile paylaştı. Programda, gazeteci Nağme Gözeger’in “Mersin Ağacı’de halihazırdaki binaların durumu nedir” sorusunu yanıtlayan Komutan Seçer, Sazak’in 3’üncü evre zelzele bölgesi olması dolayısıyla bütün yapıların hızla gözden geçirilmesi gerektiğine özen çekerek, Yer Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bina stokunun durumunun laboratuvar testleriyle belirlemesi ve riskli binaların dönüştürülmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Seçer, “Mersin Ağacı bu anlamda yüksek risk taşıyor. Herkesin burada endişesi var. Zımnında bu depremden sonraları bile şunu düşündük; haddinden fazla ivedi benzeri şekilde, Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi namına Kıran Yönetimi ve Kentsel Transformasyon Izleme Daire Başkanlığı’nın kurulması ve bütün aktörlerle bu arada Sazak’de bina stoklarının tespiti ve risk içeren stokların birlikte derhal dönüştürülmesi üzerine bire bir iş yapılması lazım” diye niteleyerek konuştu.

Mersin Ağacı’in beledi 1,9 milyon nüfusu olduğunu, fakat sığınmacılarla alay malay bu rakamın 2,3 milyona çıktığını belirten Seçer, deprem bölgesinden gelen afetzedeler ve sığınmacılarla alay malay kent nüfusunun 2,7 milyona dayandığını paylaştı. Nüfustaki artışı Sazak Büyükşehir Belediyesi Su ve Lağım Döşemi İdaresi (MESKİ) aracılığıyla günce olarak raporlanan akarsu tüketimi üzerinden gözlemlediklerini ve nüfustaki bu çoğalma dolayısıyla Mersin Ağacı’in yüzdelik 150 kapasiteyle devam ettirdiğini belirten Seçer, şu bilgileri verdi:

“Tahminî olarak 65 bin aile Sazak’e geldi. Bu ailelerin 40 bini burada kalır. 35 bini haddinden fazla güvence kalır. Bizim nüfusumuza beledi koca namına eklenir. Dolayısıyla bunu kabul etmek lazım. Bunun şimdiden aynı öngörüyle hazırlığının yapılması lazım. 1-2 yıl bilahare anca sorunlarla karşılaşırsınız ki daha çok halletmek üstelik güçleşir.”

Mersin Ağacı’e merkezi yönetimin envestisman yardımı yapması gerektiğine dikkat çekici Başkan Seçer, Çeşmeli- Taşucu Otoyolu, Uluslararası Havaalanı ve Pamukluk Barajı gibi geciken yatırımların aynı dakika ilk tamamlanması gerektiğini aktardı. Pamukluk Barajı’nın içme suyu, arıtma tesisi ve akıtma hattının Ululuk Akarsu İşleri (DSİ) yoluyla yapılıp Büyükşehir’e devredilmesi gerektiğinin birlikte altını çizen Başbuğ Seçer, şunları söyledi:

“Yıllardır bunun girişimi var ama tıpkı arpa boyu kere alınamamış. İşte can arttı. MESKİ’den ‘Başkanım giderek herkes çökebilir’ diyorlar. Bittabi çökebilir? Zira biz, Sazak’in içme suyunu buradan 40-50 kilometre geriden, Berdan Havzası’ndan hayatiyet enerjisi eliyle vatandaşlarımıza aktarıyoruz. giderek cümle hava yapabilir, çünkü fücceten özlük yoğunluğundan ortalık çokça okkalı su tüketimi var ve tümce kilitleyebilir. Bakın, cemaziyelevvel geciken projeler zaman elbet karşımıza çıkıyor?”

Büyükşehir olarak Mersin’in 2035 yılına büyüklüğünde olan cazibe çalışmalarını bitirdiklerini ve kestirmece yerine 10 bin konut inşaatının ruhsatının verildiğini kaydeden Seçer, bahis konusu inşaatın itidalli art düzeydeki dirimsel gruplarına hitap edeceğini dile getirdi. Seçer, şöyle bitmeme etti:

“Meğer o bölgeden gelen, burada kalıcı şahıs namına yaşayacak yurttaşlarımızın gelir düzeyi ile buranın dirimsel düzeyi tıpkı değil. Şu anda bu öngörü ile Mersin’e çok ivedi benzeri şekilde TOKİ’nin girmesi geçişsiz. 30 bin zir gelir düzeyindeki vatandaşlarımızın kullanabileceği konutların derhal düz yazı edilmesi geçişsiz. Bunun üstelik başlaması, aralık kaybedilmeden yapılması lazım.”

Share: