Van haberleri! Yengi Çakırözer: Sizin Haberden, Enformasyondan Anladığınız, Elden Saray Propagandası

CHP Eskişehir Saylav Utku Çakırözer, TBMM Umumi Kurulu’ndaki ‘sansür yasası’ görüşmeleri sırasında küçümseme alarak, Cumhurbaşkanlığı’nda ‘dezenformasyon ile savaşım birimi’ kurulduğunu söyledi ve bu birimin hazırladığı ayrımsız bülteni gösterdi. Çakırözer, “Umumi Başkan’ımız ABD’ye gitti. ‘Karşılayan FETÖ’cü’ diye kuyruklu dolma atanları koysanıza bülteninize, koyamazsınız. Sizin haberden, enformasyondan anladığınız, hoppadak saray propagandası” dedi.

Utku Çakırözer, bugün, kamuoyunda ‘sansür yasası’ namına bildik, basına ve toplumsal medyaya müteveccih kullanılmamış yaptırımlar içeren yasa teklifinin TBMM Umumi Kurulu’ndaki görüşmeleri sırasında hezel aldı. Gazetecilerin bilim takibi sırasında dövüldüğünü, haberleri zımnında hapse atıldığını söyledi Çakırözer, televizyonlara ve gazetelere verilen cezaları anlattı.

“Yöntemsizlik, kazanç suçları bilinmesin diyerek iki yılda bütün 9 bin 913 habere erişimi yasağı getirildi” diyen Çakırözer, teklifle getirilmek maksut dezenformasyon suçuna bile tepki gösterdi. Çakırözer, “Yolsuzluklarınızı yazanı hapse atacaksınız. ‘Enflasyon yüzde 100’ diyen uzmanları susturacaksınız. İktidarı eleştiren yurttaşı hapisle korkutacak, susturacaksınız. Ortada kanunu namevcut, siz gazetecileri susturmaya başladınız üstelik. TGS Ankara Büro Başkanı Sibel Hürtaş’ın milletin meclisine zaman alınmamasını burada ihtarname ediyor, Sayın Başkan’dan bu antidemokratik kararın bozma edilmesi için arkalama murat ediyorum” diyerek konuştu.

Çakırözer, Cumhurbaşkanlığı’nda ‘dezenformasyon ile uğraş birimi’ kurulduğunu aktardı ve bu birimin hazırladığı bir bülteni göstererek, “Dezenformasyon bülteni; logosunu bile damga kabil çizmişler. ‘Bu bire bir dolma haberdir, hakikati paylaş’ diyor logoları… Mersin’deki dun PKK saldırısında da politik getirim amacıyla partimize iftira atanları, metrobüs kazasından yarar derlemek üzere ‘Çok geberik, yaralı var’ yalanı atanları bilfarz koyun bülteninize, ‘dolma veri’ damgasını vurun. Vuramazsınız. Umumi Başkan’ımız ABD’ye gitti. ‘Karşılayan FETÖ’cü’ diye akrep domates dolması atanları koysanıza bülteninize, koyamazsınız. Sizin haberden, enformasyondan anladığınız hemen saray propagandası” dedi.

Share: