Van selen: Yüce Mahir Başarır: Saray Dahi Sizi Bire Bir Noter Adına Görüyor

CHP Mersin Ağacı Milletvekili Şanlı Çevrimli Başarır, TBMM Umumi Kurulu’nda görüşülen ‘sansür yasası’ teklifine ilişik, “Elan bu yasa Meclis’ten geçmedi, yasalaşmadı ama dezenformasyonla savaş merkezi kuruldu ve başına A Vukuf’bile fariza yapmış İdris Kardaş diyerek birisi atandı. Perde verici nitelik şu; saray da sizi ayrımsız noterlik kendisine görüyor” dedi.

Büyük Yırtıkça Başarır, kamuoyunda ‘sansür yasası’ kendisine bilinen, basına ve toplumsal medyaya yönelik eskimemiş yaptırımlar içeren yasa teklifinin görüşmeleri sırasında cemaziyelevvel TBMM Genel Kurulu’nda konuştu. Başarır, şunları söyledi:

“Geçmiş şurası bire bir düşünelim: Henüz bu yasa Meclis’ten geçmedi, yasalaşmadı amma dezenformasyonla uğraş merkezi kuruldu ve başına A Malumat’birlikte fariza yapmış İdris Kardaş diye birisi atandı. Perde donör kapsam şu; saray üstelik sizi tıpkı noter olarak görüyor. Daha yasalaşmadan, halk kaldırmadan böyle aynı eşkal kuruyor ve merkeze birlikte A Malumat’den birisini atıyor. Bu cümle gruplardan önceki size (AKP sıralarına dönerek) taşlama bu.

BU KANALLARIN YÜZDELIK 90’I SARAYA AİT”

Yer iri sayısal platforma ilişik kanallara ani yüze kadar bakalım. Film kanallarını, dokümanter kanallarını, spor kanallarını çıkartalım, zaten bu kanalların yüzde 90’ı saraya ilişkin. Size tıpkı zerre tehalüf yapan dört şerha göstergeç kanalı var. Dört kıta televizyon kanalı var, hak namına olayları söyleyen. Siz elan neyin korunmasını istiyorsunuz, çokça merak ediyorum.

Bir husus daha var. Bu kanallar şüphesiz alındı? Şayet tıpkı aktöre yasası gelecekse benzeri şeyi tartışacaksınız; bu havuz medyası elbette kuruldu, onu tartışın. Nihat Özdemir, Türkiye’birlikte en fazla tenkis alan müteahhitlerden biri. 100 milyon doları havuz medyasına niye verdi? Sabah-ATV grubu sebep makbuz, kimin parasıyla makbuz? Şayet birine adisyon soracaksanız bu 100 milyon doları illet verdiğini LİMAK’a didiklemek geçişsiz, amma siz sormuyorsunuz.

85 MİLYONUN, ÇİFTÇİNİN, EMEKLİNİN PARASIYLA BİR YAYIN GRUBU ALDINIZ”

Vakıfbank ve Kültür Bankası’ndan faizleriyle gelişigüzel 1,5 milyar dolara andıran aldığı kredinin 5 yıldır bir kuruşunu bile ödemeyen Demirören’e sattırdınız. ya bunu sorgulayın. 85 milyonun, çiftçinin, emeklinin parasıyla benzeri yayın grubu aldınız.

“O GAZETECİ ‘ALTYAZI GEÇEBİLİR MİYİM’ DİYOR”

On Paralık sordunuz mu ‘Melih Mir, bu parayı nereden buldunuz da iletişim araçları patronu oldunuz’ diye. Dava; sizi eleştirmekte mi, yoksa düzensiz parayla oluşturduğunuz kanallarla muhalefete saldırmakta mı? Düşünün, bu kanallara 3 pasaj gazeteci çıkıyor ve ‘Köşeden yaz’ deniliyor. Yüzü kızarmıyor onların. ‘Bak, Ahmet yazıyor’ deniliyor. Daha acısını söyleyeyim; umumi başkan vekiliniz konuşuyor, edepsizcesine sıkılmadan o gazeteci, ‘Altyazı geçebilir miyim’ diyor. Matbuat aha bu halde.

“ÇÜNKÜ AKP’LİYSEN SUÇ İŞLEME ÖZGÜRLÜĞÜN VAR”

Evet bu kanalın 100 haberinden 99’u biber dolması. Evet, düzme hesaplara, dalavere habere haddinden fazla duyar aynı grupsunuz. Şu Meclis’te benzeri milletvekiliniz telefonda canlı yayın açıp gezerken telefonun kusurlu tuşuna bastı, görüntülük ona döndü; ismi Yeliz. Disipline verdiniz mi onu? Bugün yapsa cezalandırır mısınız? AKP’liler yapmacıklı hesap da yapar, trolleri saraydan bile öter. A Bilgi, Takvim bize kalay de kıymetiharbiye, çünkü AKP’liysen yanlişlik işleme özgürlüğün var.

180 MİLYONLUK SERVETİNİN HESABINI VEREMEYEN MİLLETVEKİLİ İNFİAL YARATIYOR”

Beyler, bu istihbarat infial yaratmıyor. İnfiali, aranızda oturan, 180 milyonluk servetinin hesabını veremeyen saylav yaratıyor. İnfialleri bakanlarınız oluşturuyor. Uyuşturucu baronlarıyla foto çektiren Süleyman Aristokrat infial yaratıyor. Zat şirketinden kişi bakanlığına arıtıcı satın düzlük Tecim Bakanı yaratıyor. Bunları bilgelik ayırmak edilgi yaratmıyor ihvan. Sizin Ulaştırma Bakanı’nız, ‘Ayakları kırın’ diyen İçişleri Bakanı’nız edilgi yaratıyor. Siz, neyi kimden saklıyorsunuz? RTÜK sizde, Basın İlan Kurumu sizde, kanallar sizde, platformların hepsi sizde. Dört çıngı kanaldan mı korkuyorsunuz? Hakeza olanaksız. Türkiye’nin aynı ahlaka ihtiyacı var.”

Share: