Vekil Aristokrat, Nevşehir ve Mersin’de metal satıcılarına yönelik operasyon başlatıldığını açıkladı: (2)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucudan aracısız ölüm sayısını sıfıra indirene büyüklüğünde mücadelelerinin devam edeceğini bildirdi.

Bakan Aristokrat, Nevşehir Güvenlik Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, uyuşturucunun şehirlere yayılması noktasında ortaya sâdır esrar satıcıları, halkın diliyle “torbacı”lara müteveccih operasyonların bire bir şekilde bitmeme ettiğini söyledi.

FETÖ’nün 15 Orak Ayı çarpış girişimi olduğu devir Türkiye’deki mecmu hapishanelerde uyuşturucudan yatanların sayısının 35 bin olduğunu, bu rakamın 113 bine çıktığını bildiren Aristokrat, şunları kaydetti:

“Lazım adliyeler, lüzumlu düzenlilik güçlerimiz, iş birliği ve el birliğiyle çalışarak bu melanetin gençlerimize ve insanlarımıza bulaşma etmemesi üzere iri tıpkısı çabalama sarf etmektedirler. Türkiye’üstelik, hele dünyada de bu kimyasal, yani sentetik uyuşturucular cihetiyle maalesef 2010 yılından itibaren ölümler dünyada artmıştı. Yani illet bireşimli uyuşturucular cihetiyle arttı? Çünkü karışımlarını ölümcül aynı şekilde yapıyorlardı. Bütün 2016 yılında uyuşturucudan direkt ölenlerin sayısı adli tababet rakamlarına göre 941’di. Bu mücadeleyle yani arzla yapılan mücadeleyle Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin, hükümetimizin hep ilişkin bakanlıklarının, güvenlik güçlerimizin ve buna iyileştirme anlayışını üstelik eklemek geçişsiz, yapılan mücadeleyle biz 2021 yılında aracısız uyuşturucudan ahiret yolculuğu sayısını 270’e düşürebildik. Yani Türkiye bu konuda dünyadaki muadil ülkelerden çok elan mücadelesini dolgunca bir noktaya taşıdı. Aracısız uyuşturucu ölüm rakamlarını da sair ülkelerle kıyaslanamayacak derecede dokunaklı bire bir şekilde azaltmış oldu. Bu mücadeleyi bilcümle bu arada sürdürebilme konusundaki gayretimizi devam ettireceğiz. Biz bu sayıyı yani uyuşturucudan doğrudan ahiret yolculuğu sayısını sıfıra indirene büyüklüğünde bizim mücadelemiz devam edecek.”

Aristokrat, uyuşturucuyla mücadelede bir nice kadem attıklarını, yakalanan maden satıcısının ailesine büyüklüğünde araştırı yaptıklarını ve satılan noktaya kadar araştırmalarına bitmeme ettiklerini dile getirdi.

“Arz bereketli narkotik polisi anne” projesinin yüce olduğunu anlatan Aristokrat, mızrap kullananların şişman bölümünün asıl ve babasıyla gelişigüzel yaşadığını rapor etti.

Soylu, uyuşturucuyla mücadelede ailenin önemini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Hem arzı engellemeyi hem bile metal kullanımlarıyla alakadar sunma özellikle tayin edebilecek kişinin ailesi olduğunun bilinciyle, ailesine üstelik arkalama etme bilinciyle ve onu uyuşturucudan bile koparabilme anlayışıyla bir nice proje bugün sahada uygulanmaktadır. Uygulamaya bitmeme edeceğiz. Anneler, babalar, aileler ‘benim çocuğum yapmaz’ demesin. Sürekli meselenin üzerinde olmaya ilgi göstersinler. Biz ululuk adına temas ailenin beraberinde olma zorunluluğumuzun, onların ailesinin içerisinde çektiği sıkıntılara ve dertlere eş olacağımızın, bu konuyu o çocuğu uyuşturucudan ayırana büyüklüğünde devam ettirmemiz lazım geldiğinin bilinci içerisinde etap atıyoruz. Kadem atmaya de devam edeceğiz.”

Kökünü Kurutma Operasyonu

Öte yandan, Nevşehir Itimat Müdürlüğünden yapılan kayıtlı açıklamada, Kökünü Kurutma Operasyonu kapsamında 6 mahiye süreçte 66 keleş hakkında adli iş yürütüldüğü, 1049 gram duman, 940 gram bireşimli metal ve 45 gram beyaz zehir ele geçirildiği belirtildi.

Açıklamada, senkronik operasyonda ise 75 kişinin gözaltına alındığı, 501 gram sentetik eroin, 2 hassas sağlama, 8 asıl hint keneviri, 4 uyuşturucu komprime, 2 ruhsatsız tabanca, 2 ruhsatsız av tüfeği ve bu silahlara ait fişekler ele geçirildiği bildirildi.

Operasyona 6 uyuşturucu köpeğinin yanı sıra 69 kol otosuyla 401 personelin katıldığı rapor edilen açıklamada, 1 helikopter ile birlikte çekicilik desteği sağlandığı kaydedildi.

(Bitti)

Share: