VİOP’ta fihrist kontratı güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Bekletme Süresi Piyasası’nda (VİOP) ekim vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne yükselişle 4.350 puandan başladı.

Ekim vadeli endeks kontratı, küşat seansında önceki alışılagelen vizyon kapanışının yüzde 0,9 üzerinde, 4.350 seviyesinden muamele gördü.

Dün banka hisseleri öncülüğünde alış ağırlıklı benzeri ezgi izleyen endeks kontratı, alışılagelen seansı yüzdelik 8,4 derece kazancıyla 4.310,00 puandan tamamladı. Indeks kontratı, akşam seansında da yükselişini sürdürerek 4.327,75 puana çıktı.

Analistler, hele ABD’da açıklanmaya başlayan ortaklık karlılıklarının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesiyle toptan nasip piyasalarının pozitif seyrettiğini söyledi.

Bu hafta mahdut ortamında yoğunlaşmaya başlayacak dengelem sezonunda ortaklık karlılıklarına yönelik müspet beklentilerin piyasadaki alış eğilimini desteklediğini anlatım eden analistler, bilançoların açıklanmasıyla gelişigüzel pay bazlı hareketliliğin birlikte artabileceğini belirtti.

Analistler, bugün az içre basamak karşılık endeksi ve uluslararası yatırım pozisyonu, güçlükle dışında ise ABD’da uran üretimi ve Almanya’birlikte Zew endekslerinin izleme edileceğini kaydederek, teknik açıdan endeks kontratında 4.400 ve 4.500 seviyelerinin direnç, 4.280 ve 4.200 puanın destek konumunda olduğunu dile getirdi.

Share: