Yaz süresince yaylalarda konaklayan göçerler eve dönme yolculuğuna başladı

Yaz döneminde Güneydoğu Rum Bölgesi’ndeki illerden Van’daki yaylalara gelen göçerler, günlerce süren dönüş yolculuğuna başladı.

Van’daki degaje ve zengin bitki örtüsüne cemaat yaylalarda yaz boyunca hayvanlarını otlatan göçerler, doğru bağ bozumu öncesinde çadırlarını toplayarak sürüleriyle yola koyuluyor.

Günlerce süren seyahat boyunca geceleri akıllıca gördükleri yerlerde oba kurarak nazil göçerler, gündüzleri da gezi yaparak zorlu natür koşullarıyla mücadele ediyor.

Göçerlerden Hamit Turhan, AA muhabirine, rastgele sene yaz aylarında sürülerini daha mebzul aramak amacıyla Batman’dan Van’daki yaylalara geldiklerini söyledi.

Bu sene Faraşin Yaylası’na gittiklerini anlatan Turhan, “Ayrımsız aydır yoldayız ve 10 zaman daha arazilerle yolculuğumuz sürecek. Genelde kişmiri yolu boyunca gittiğimiz için zaman zaman ağırlık yaşayabiliyoruz. Yüzlerce koyunla yollarda gelmek basit değil.” dedi.

Çobanlardan Şemsettin Aygün ise bu yılın yağışsız geçtiğini, koyunların bu durumdan damarlı etkilendiğini söyledi.

Gece ruz koyunlarla uğraştıklarını anlatan Aygün, hayvancılığın haddinden fazla el olduğunu fakat bir tane inikat kaynakları olduğu üzere açmak zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Share: