Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Hava, deli dolu yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ne yapılan yaklaşık 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Icra Vekili Hava, TV100’da katıldığı canlı yayın programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki geçmiş temellerin, 25 Ekim’dahi nerede atılacağına ilgili soru üstüne Alım, “Projenin önce temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Işıklı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Çalım, kül valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ilgili hikmet istediklerini, mevrut veriler çerçevesinde el ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak çoluk çocuk, taksitleri şüphesiz ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Çalım, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla gelişigüzel görüyoruz. 5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu koca ayrımsız nicelik.” diye niteleyerek konuştu.

Vekil Gelgel, projede alternatifler olduğuna işaret ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz eş alabilirsiniz.’ diyoruz. Şayet 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 liralık, 1200 liralık taksitle 10 yıl faizsiz arsa taksiti. Yani zaman ne ödüyorsanız, 10 sene ayrımsız taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, kendi gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artış bile yüzde 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin görevli maaşı artışına göre düzenlenecek olmasının ara sıra endişelere sebep olduğunun belirtilmesi konusunda Alım, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda gerçekte. Güzeşte sene memur maaşına yaklaşık yüzde 80 çoğalma geldi. Biz TOKİ’den sülale almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Tığ kirada benzeri düzenleme yaptık, kira artışı yüzde 25’i geçemez. Dolayısıyla göz icar artışı yüzdelik 25 ise bizim taksitlerimizdeki artış da yüzdelik 25’i geçmemelidir ve ayrımsız yıl içerisinde borçlu vatandaşlarımıza yüzde 25 artım yaptık.”

Çalım, bugüne büyüklüğünde gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Nazır Çekicilik, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki basamak fiyatları ve icar artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Bilakis bilcümle tersi bire bir kapsam olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz üstelik bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ilişik şikayetlerin hatırlatılması konusunda Çekicilik, şunları söyledi:

“Bu istek bile çokça geldi, ilk kez sizin yayınınızda bu konuya açıklık getirmiş olalım. Biz şehit ve gazi ailelerimize yüzdelik 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun kestirmece 12 bin 500’ü, şehit ve gazi ailelerimiz amacıyla çarpık durumda. Gelen talep üstüne Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede iyice bile bire bir faaliyet yaptık. Evi olmayan Kore ve Kıbrıs gazilerimiz de bu projeye başvurabilecekler. Zaten gayrı martir ve gazi ailelerimiz üzerinde evi varsa da başvurabiliyor.”

Vekil Çalım, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin hep sektörlerde istihdamı artıracağını, yeni istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde mecmu 200 bin eskimemiş istihdam alanının oluşacağını dile getiren Murat Kurum, “Gençlerimiz, bakir mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde rahatlıkla çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem bile mecbur olduğumuz kuruluşlarımıza kullanılmamış mühendisler, mimarlar almaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Mutedil gelir grubuna ilgilendiren içtimai konut projesi

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Kurum, Türkiye’dahi almanak tahminî 600 bin yeni bölük yapıldığını belirterek “Genişlik istek dengesiyle alakalı. Ego burada arzu karşısında arzı artırıyorum. Şimdi orta gelire de yapacağız. Mutedil gelire dahi peşi sıra proje açıklayacağız. Dolayısıyla o 600 bin içerisinde dahi mutedil gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu üstelik Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve Gayrimenkul Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve konut fiyatları düştü, düşmeye dahi devam edecek.” diyerek konuştu.

Share: