26 devlet Ukrayna için bire bir araya geldi: Putin’i kızdıracak değişmeyen

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları kestirmece 6 aydır bitmeme ederken, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta Danimarka, İngiltere ve Ukrayna’nın ortak aile sahipliğinde Ukrayna için armağan konferansı düzenlendi.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve Danimarka Defans Bakanı Morton Bodskov’un katılımıyla gerçekleşen hediye konferansında bakanlar, Ukrayna’ya ümranlı ekleme mali yardımla beraber silah sistemleri, askeri yetişek, çokça namlulu roket sistemleri bağışlanacağını söyledi.

26 ÜLKEDEN DESTEK KARARI

Danimarka Savunma Bakanı Morten Bodskov yaptığı açıklamada, 26 Batılı ülkenin Ukrayna’nın Rusya’ya alın askeri yeteneklerini artırmak için 1,55 bilyon dolarlık askeri arkalama sözü verdiğini belirterek, Danimarka’nın Ukrayna’evet finansal yardımını 113 milyon dolar henüz artıracağını belirtti.

Bodskov, “Bu, Avrupa ve mutlak dünyanın üstüne inşa edildiği değerlere alın ayrımsız savaştır. Zaman Ukrayna’yı destekleme taahhüdümüzü yeniden konfirmasyon ediyoruz” ifadelerini kullanarak, Ukrayna halkına seslenerek, “Sizi görüntü kırıklığına uğratmayacağız” dedi. Bodskov, Polonya, Slovakya ve Çekya defans bakanlarının futbolcu sistemleri, cephane ve farklı askeri donatı üretimini Ukrayna’evet genişletmeye arzulu olduklarının sinyallerini verdiğini söyledi.

“ORTAKLARIMIZ FİNANSMANA İHTİYACIMIZ OLDUĞUNU BİLİYORLAR”

Ukrayna Defans Bakanı Reznikov ise, “Ortaklarımız finansmana ihtiyacımız olduğunu biliyorlar ve bizi finansal olarak desteklemeye amade olduklarını dile getirdiler” ifadelerini kullandı.

“UKRAYNA’EVET YARDIM ETME KONUSUNDAKİ İSTEĞİMİZ ARTIYOR”

İngiltere Savunma Bakanı Wallace yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

*Ukrayna’evet müzaheret ika konusundaki isteğimiz henüz birlikte artıyor. Bu toplantıdan elan aşkın üstenme, elan aşkın finansman, elan fazla terbiye sözü ve askeri arkalama sözüyle çıktık. Hepsinin amacı Ukrayna’nın kazanmasına, egemenliğini savunmasına destek olmak ve Putin’mağara emellerinin başarısız olmasını icat etmek için tasarlandı.

*Bu son askeri destek dilimi, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Moskof saldırganlığına ve alt bölüm gözetmeden kullandığı silahlara karşı savunmasına bitmeme etmesini sağlayacaktır.

*Bitmeme eden desteğimiz haddinden fazla açıkça tıpkı endişe gönderiyor, İngiltere ve uluslararası topluluk bu yasadışı savaşa alın olmaya devam ediyor. bile duracak ve Putin’in işgaline alın savunmalarına destek olmak amacıyla Ukrayna’ya askeri arkalama sağlayacağız.

“RUSYA BİRÇOK KONUDA BAŞARISIZ OLDU”

Rusya’nın birçok alanda kayıplara uğradığını belirten Wallace, “Rusya birçok konuda şimdiye kadar akim oldu ve Ukrayna’yı işgal etmeyi asla başaramayacaklar. İstilaları bocaladı ve daima yerine değiştirildi. Yaklaşık 6 ay ortamında balaban ve makro zayiat verdiler. Başkan Putin, bu hatır almaz saldırıyı yapmamaları üzerine uyarıldı ancak o bunu görmezden geldi. Bugün, 6 ay bilahare, ona ve tehdide alın durmaya, Ukrayna’evet yardım etmeye arsıulusal ayrımsız ansambl yerine bibi azimli olduğumuzu izhar etmek amacıyla buradayız” dedi.

YARISINDAN FAZLASI SİLAH ÜRETİMİ VE TEDARİKİNE HARCANACAK

Batılı ülkeler vasıtasıyla üstlenme edilen finansal yardımın, yarısından elan fazlasının zırh tedariki ve cebe üretiminin desteklenmesi üzere harcanacağı geri kalanının ise cebe ve askeri teçhizatın yanında askeri eğitime harcanacağı belirtildi. Ukrayna’ya antrparantez 80 kilometre menzile erbap “mefret sayıda” kırılan güdümlü M31A1 füzesi da bağışlanacağı aktarıldı.

Ukrayna hükümeti, Rusya’nın 24 Gücük Ay’ta başlattığı işgalinin gidişatını değiştirme üzere ince menzilli topçu silahlar da dahil almak amacıyla daha fazla cebe göndermesi için Batılı ülkelerden talepte bulunmuştu. Acımasız hükümeti ise, Günindi’yı Ukrayna’ya elan aşkın silah vererek çatışmayı uzatmakla suçluyor.

Rusya’de vatandaşlar rekor düzeyde döviz aldı

 

Rusya: ABD’nin Ukrayna’evet desteği çatışmaları uzatıyor

 

Kremlin’den açıklama: Putin-Zelenskiy zirvesi olacak mı?

 

Share: