5 bin almanak tarihin izlerini taşıyor, Tokat turizmine kazandırılacak

-5 bin almanak tarihin izlerini taşıyor, Tokat turizmine kazandırılacak

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu ve Şehremini Eyüp Eroğlu Helenistik dönemin tapınak merkezi kendisine bildik Komana Antika Kenti’nde hafriyat çalışmalarını durumunda inceledi. Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, “Tokat turizmine ve tarihine yardım sağlayacaktır” dedi

TOKAT – Tokat Valisi Numan Hatipoğlu ve Belediye Reisi Eyüp Eroğlu Helenistik dönemin tapınak merkezi kendisine tanıdık Komana Antika Kenti’nde kazı çalışmalarını durumunda inceledi.

Tokat Niksar karaca yolu Yeşilırmak nehri yanında kâin 5 bin almanak tarihe kandil tutacak kazı çalışmalarını durumunda inceleyen Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, kazı sürecinden büyük ayrımsız kasırga duyduğunu söyledi. Orta Doğu Beceri Üniversitesi Mimari Fakültesi Iskân Arkeolojisi Ana Bilgi Dalı Akademisyen ve Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Itır Erciyas Tokat Valisi Numan Hatipoğlu ve Belediye Reisi Eyüp Eroğlu’na hafriyat çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

“Tokat’ın tarihi açısından balaban benzeri önem haiz kazıya şehadet etmiş oluyoruz”

Komana kazılarının çabuk aynı şekilde devam ettiğini anlatım eden Ilbay Hatipoğlu, ” Herhangi Bir geçen dönme bakir buluntular ortaya çıkıyor ve cümbüş içerisindeyiz. Yaklaşık 5 bin yıllık tıpkısı tarihin izlerini haiz bölgede Tokat’ın tarihi açısından balaban aynı ehemmiyet haiz kazıya tanıklık etmiş oluyoruz. Komana Kenti’nin ağız ağıza birlik varlığıyla ortaya çıkması yine bu bölgede bulunun Gümenek Ulus Bahçesi ile alay malay tıpkı hep halinde Tokat turizmine ve tarihine da katkı sağlayacaktır. Önümüzdeki proses içerisinde burayla ilişkin Sayın Şehremaneti Başkanımızla alay malay gâh planlamalar içerisinde bulunacağız. Hem hafriyat alanının gezilebilir ayla getirilmesi hem ortaya sâdır eserlerin orada yine kısmı adına sergileme edilmesi bizim nahiye turizmimize ve toprak insanımıza balaban hizmetlerimizden birisi olacak” dedi.

“3. yüzyılda Komana’daki içtimai, iktisadi ve askeri yapının anlaşılmasında iri ulama sağlayacaktır”

Hafriyat Heyeti Başkanı Prof. Dr. Itır Erciyas, Komana Antik Kenti’nde Roma dönemine dayalı balaban verilere ulaşıldığını söyledi. Bu yıl devam eden kazı çalışmalarında sokak dokusu ve konutlar, şişman bazilika planlı nazik tıpkı çatı, askere ait olduğu memul cuşiş geçirmiş ayrımsız evin ortaya çıkarıldığını kaydeden Prof. Dr. Erciyas, “Coşkunluk geçirmiş evden elde edilen veriler 3. yüzyılda Komana’daki içtimai, hesaplı ve askeri yapının anlaşılmasında büyük ulama sağlayacaktır.” diyerek konuştu.

Share: