ABD’den Çin ile gerilimi artıracak bakir karar!

ÇAKER’nin Tayvan’daki defakto büyükelçiliği niteliğindeki Amerikalı Enstitüsünden yapılan açıklamada, Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey’nin öncülüğündeki 5 nefis heyetin, Asya turu kapsamında Cezire’yı ziyaret ettiğini bildirdi.

Açıklamada, “heyetin, dip düzey yetkililerle, KUL-Tayvan ilişkileri, bölgesel güvenlik, tecim, yatırım ve gayrı konularda görüşmeler yapacağı” kaydedildi.

Markey’e, ziyarette Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi üyesi Aumua Amata Coleman ile Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyeleri John Garamendi, Alan Lowenthal ve Giysi Beyer zevcelik ediyor.

Pelosi ve beraberindeki 5 yabanlık Kurultay heyetinin 2 ve 3 Ağustos’ta yaptığı müzakere, Ada’yı topraklarının parçası namına gören Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin, ziyaretin peşi sıra Ada çevresindeki askeri tatbikatlara başlamıştı.

6 bölgede ölçülü tatbikatlar, Ada’nın çevresinde fiili kuşatma oluşturmuştu. Soy cebe ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında, Çin ana karasından ateşlenen güdülebilen füzeler Tayvan’ı yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Cıvıl Cıvıl sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada’yı 25 sene aradan sonra musahabe eden ilk MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Henüz önceki 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı görüşme etmişti.

Pekin, “yegâne Çin ilkesini” benimseyerek, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilgiler kurmasına, BM’de ve özge arsıulusal kuruluşlarda piyes edilmesine alın çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini kayıt koşuyor.

Pelosi: Çin’in Tayvan’ı izole etmesine müsaade veremeyiz

 

Tayvan: Çin’e ilişkin 6 sefine Ada çevresinde görüldü

 

Çin’den Tayvan’a giden Litvanyalı bakan yardımcısına müeyyide

  

Share: