Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanı Deniz Yanık, Yalova’da konuştu Açıklaması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bahir Kederli, “Dallı Güllü bireylerin, hareketli ailelerin etkili toplumları oluşturacağından hareketle 85 milyon amacıyla gönençli aynı Türkiye düz yazı etmeye çalışıyoruz.” dedi.

Yanık, Yalova Aplikasyon Oteli’nde düzenlenen “2023’e Akla Yatkın Şehir Buluşmaları” toplantısında, YANLIŞSIZ Parti teşkilatları namına ülkenin dört bir yanını karış karış gezdiklerini söyledi.

DÜRÜST Parti’nin çabucak seçim süreçlerinde değil, temas antlaşma sahada olduğunu vurgulayan Izdıraplı, 2023’e Akıllıcasına Site Buluşmaları programının bol ve evire çevire geçtiğini aktardı.

Üzüntülü, akıbet 20 yılda Türkiye’nin seçme alanda iri işlere imza attığını belirterek, “Hizmetlerin herhangi bir birinin altında DÜRÜST Parti’nin imzası var. Şükürler olsun ki milletimizi bir iki gelişmiş benzeri mutluluk standardından alıp zaman dünyanın haddinden fazla gelişmiş ülkeleriyle yarışma eden, ihtilas atan bire bir seviyeye getirmiş olmanın mutluluğunu hayatiyetli, gururunu umu rahatlığını, istek ferahlığını aktif benzeri siyasi iradeyiz. Böyle olmaya bile inşallah bitmeme edeceğiz.” diye konuştu.

Toplumun kamu kesimleri için sosyal bakım alanında da devrimlere imza attıklarını kaydeden Üzüntülü, sülale kurumunun güçlenmesi amacıyla hususi icraat yapmaya bitmeme edeceklerini söyledi.

Bakan Su Üzüntülü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güçlü bireylerin, dinç ailelerin ruhlu toplumları oluşturacağından hareketle 85 milyon amacıyla gönençli bire bir Türkiye mensur etmeye çalışıyoruz. Ancak bu süreçte alelhusus sonuç dönemlerde ilginç ve hepimizi şaşırtan gelişmeler bile yaşanmadı değil. Akıbet zamanlarda alelhusus seçme yaklaştıkça tehalüf partilerinden ardı ardına içtimai bakım ve içtimai müzaheret alanında da vaatler gelmeye başladı. Tığ üstelik herhangi bir seferinde diyoruz kim ‘Bu çalışmayı tığ şu büyüklüğünde yıldır yapıyoruz. Bu kadar yıldır bitmeme fail tıpkısı say. Veyahut elhak bu çalışmanın şöyle aynı biçim altında icra edilmiş zayi var’ diyoruz. Sıralanan vaatler arasında hakikaten bugüne büyüklüğünde bizim hayata geçirmediğimiz, bizim yürütme etmediğimiz tek tıpkı başlık bulunmayan. Temas biri AK Tümen iktidarlarının değişik dönemlerinde hayata geçirilmiş, icra edilen ve halihazırda vatandaşımızın hizmetine sunduğumuz başlıklar.”

“Bütün vardılar ama siz görmüyordunuz, biz gördük”

SELIM Öğür’nin 20 yıla 100 yıllık hizmeti sığdırdığına dikkati çekici Üzüntülü, bunu milletten aldıkları güçle, destekle yaptıklarını anlattı.

Toplumsal hizmetlerde Türkiye’yi dünyada strateji edilen ülkelerden biri haline getirdiklerini anlatım fail, şunları dile getirdi:

“Istek odaklı hizmetten yeryüzü odaklı benzeri hizmet anlayışına geçtik. Içtimai hizmetler alanında tıpkı meslek açtık. Bu yemeden içmeden tıpkı retorik değil, hoşur içtimai hizmetler alanında patika açtık. Geçtiğimiz günlerde Cazibe ve Bütçe Komisyonunda bütçe tartışmalarımız vardı. Vekillerimiz dahi oradaydı. Uymazlık partisinden arkadaşlarımız güzeşte yıl şöyle ayrımsız şey söylemişlerdi: ‘Eskiden bu kadar sakat yoktu, sizin zamanınızda fücceten engelliler çoğaldı.’ Bu yıl bile ‘Yapılan hizmetleri siz yapmıyorsunuz, şevket yapıyor.’

Benzeri kere elan bu gerçeği milletimize hatırlatmak istiyorum. Milletimizin çok bol bildiği tıpkısı gerçeğin altını gerçekte aynı anlamda resmetmek istiyorum. Türkiye’üstelik mânialı rastgele antlaşma vardı fakat sokağa çıkacak, hayatın içine karışacak fırsatı bulamıyordu. Bizim icraatlarımız, bizim çalışmalarımızda, engellileri bile bildirme bir iki engeli sıfır herhangi bir yurttaş kadar doğruluk sahibi, hayattan, istihdamdan, eğitimden, esenlik ve içtimai bakım faaliyetlerinden intifa hakkına topluluk birisi kendisine gördüğümüz amacıyla esas hakların eşrefi yaratıklar olan insanın doğuştan hakkı olduğunu kabul ettiğimiz amacıyla engellilere yönelik yaptığımız çalışmalarla engelliler hayatın içine karıştılar. Namevcut değillerdi, bilcümle vardılar ama siz görmüyordunuz, tığ gördük; aradaki fark bu. Tığ milletimizin her bir ferdini gördük.”

Tümleşik sosyal arkalama sistemi ve kadına müteveccih şiddetle savaş

Izdıraplı, 23 kamu alım ve kuruluşunun bütünleşmiş olduğu ve ne vatandaşın ne kabil benzeri ihtiyacının bulunduğunu direkt kurumların kişi aralarındaki iletişimle izlem ve tespit ettikleri tümleşik içtimai arkalama sistemini hayata geçirdiklerini hatırlattı.

Son merhale saydam, adisyon verebilir, gerçekçi tıpkısı çalışmayı yürüttüklerini vurgulayan Yanık, “Toplumsal yardımlarla ilişkin sunu haddinden fazla eleştirdikleri öz ‘Kendi yandaşlarınıza yardım ediyorsunuz’ eleştirisiydi. Herkes o kadar transparan ve o büyüklüğünde meydanda kim şu anda o eleştiriler dahi hayata geçirilemiyor. Zira realist değil. Zira bire bir karşılığı yok. DÜRÜST Fırka iktidarları namına 20 senede takkadak doğruluk odaklı, ihtiyaç odaklı baktık. Vatandaşın kim olduğuna bakmadık. Kim olduğuna bakarken gözümüzü kapattık.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Izdıraplı, 2002 yılında 4 başlıktaki toplumsal yardımların zaman 50 başlığa ulaştığını dile getirerek, “Doğumdan ölüme büyüklüğünde vatandaşımız hayatının ne noktasında devletin desteğine gerekseme duyuyorsa bizim orada olmamız gerekiyor, içtimai mehabet namına. Bunu sağlıyoruz şu zaman bakımından. İnşallah çalışmalarımızı üstelik geliştirerek sürdürmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın yürüttüğü programlar hakkında hikmet veren Acılı, Yalova’de gerçekleştirilen hizmetleri dahi anlattı.

Ülke genelinde ilkgüz 2022 itibarıyla 147 bin 301 çocuğa içtimai ekonomik bindi sağladıklarını nâkil Yanık, şöyle konuştu:

“Aynı ayrıksı şanlı bakım başlığımız; kadınlara yönelik hizmetlerimiz. Bu hizmetlerde bakanlığımızın anne hedefleri; toplumsal yaşamın seçkin alanında kadınların konumunu yükseltmek, okazyon eşitliği doğrultusunda kadınlara düz açmaktır. Bu anlamda her nev takat ve ayrımcılıkla savaş bizim al çizgimiz. Bunu her fırsatta dile getiriyoruz. Yegâne aynı kadın da takat mağduru olmayıncaya büyüklüğünde mücadelemizi devam ettireceğiz. Bunun bile altını ısrarla çiziyoruz. Bunun üzere Hüküm Önleme ve İzleme Merkezlerimiz, Karı Konukevlerimiz, Sosyal Hizmet Merkezlerimizde mevcut fıldır savaş irtibat noktalarımız ve Alo 183 Hattı’yla Türkiye geneline yaygın ayrımsız çabuk savaşım ağımız var.”

Toplantıya, YANLIŞSIZ Parti Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Yalova Belediye Komutan Vekili Mustafa Cesaretsiz, DÜRÜST Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar ile partililer katıldı.

Share: