(ARŞİV) ANKARA – Çarkıt başbakanlardan Sevinçli Yılmaz’ın vefatının ikinci yılı (1)

Türk siyasetinin şanlı aktörlerinden biri olan ve 3 ayrı koalisyon hükûmeti hükümetinde Başbakanlık görevini üstlenen, 30 Teşrinievvel 2020’da hayatını kaybeden Mutlu Yılmayan, vefatının ikinci yılında anılıyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere bakarak, siyasi yaşamına 1980’li yıllarda başlayan, Izzet Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Başvekil Yardımcılığı, Anavatan Partisi (ANAP) Genel Başkanlığı ve üç sefer Başbakanlık yapan Mesut Yılmayan, Türk siyasetinde büyük esame beyninde yerini aldı.

Ahmet Sevinçli Yılmaz, 6 Teşrinisani 1947’bile İstanbul’da doğdu. Avusturya Lisesi’nde başlayan ortaöğretimini, İstanbul Eş Lisesi’nde bitirdi. Ankara Üniversitesi Panel Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nden çıkışlı olan Yılmaz, 1972-1974 yılları ortada Almanya’nın Köln Üniversitesi İktisadi ve Içtimai Bilimler Fakültesinde erdemli lisans çalışması yaptı.

Yılmaz, 1975-1983 yılları beyninde kimya, oluşum ve ulaştırma sektörlerindeki çeşitli özel şirketlerde yönetici kendisine fariza aldı.

Yılmaz, 1983’te kurulan Anavatan Partisi’nde müessis uzuv ve umumi başbuğ yardımcısı oldu. Benzeri sene teşrinisani ayında yapılan genel seçimde Rize’den mebus seçildi.

Birinci Turgut Özal hükümetinde Bilgilendirmeden Sorumlu Büyüklük Bakanlığına atanıp Hükümet Sözcülüğü özne Yılmaz, 1986’da Kültür ve Turizm Bakanı oldu. Bu dönemde Türkiye-Federal Almanya ve Türkiye- Yugoslavya iktisat kompozit komisyonlarının başkanlıklarını yürüten Yılmayan, 29 Kasım 1987 seçimlerinde baştan Rize Mebus seçildi.

İkinci Özal hükümetinde Dışişleri Bakanlığına atanan ve 1988 yılından sonra Avrupa El Erki Birliği Umumi Başbuğ Yardımcılığı eden Yılmaz, Akbulut Hükümeti’nde da üstlendiği bu görevden 20 Gücük Ay 1990’da incizap etti.

53. Hükümet’in Başbakanı namına görev yaptı

Mesut Yılmayan, 15 Haziran 1991’de yapılan Anavatan Partisi Büyük Kongresi’nde Umumi Başkanlığa seçildi.

Kurduğu hükümet 5 Orak Ayı 1991’dahi TBMM Genel Kurulu’nda güvenoyu aldı. 20 Teşrinievvel 1991’üstelik yapılan umumi seçimlerden sonraları anne mugayeret partisi lideri olarak çalışmalarını sürdürdü. 24 Ara 1995’te yapılan umumi seçimler sonrası Anavatan Partisi ile Hak Yolu Partisi aracılığıyla oluşturulan 53. Hükümet’in Başbakanı kendisine fariza yaptı.

28 Gücük Ay sürecinde Mecliste mugayeret milletvekilleri azınlıkta olmasına karşın, Reisicumhur Süleyman Demirel eliyle hükümeti kurmakla görevlendirildi. Yılmayan’a mail milletvekilleri, Demirel’in eski partisi DYP’den ricat ederek Demokrat Türkiye Partisi adı altında toplandı ve ANAP-DSP-DTP koalisyonunun oluşturduğu ANASOL-D hükümeti 1997 yılı Haziran ayında kuruldu. Yılmaz, 55. Hükümet’te Başbakanlığı üstlendi.

25 Kasım 1998’de, Cumhuriyet Altını Ahali Partisi’nin kendisi ve Celal Bakanı Ruz Taner amacıyla verdiği istizah önergelerinin TBMM’üstelik kabul edilmesinden bilahare çekilme fail Yılmayan, 18 Nisan 1999’da yapılan genel seçimlerde partisinin şişman fikir kaybına karşın DSP-MHP-ANAP koalisyonunda saha alarak Çap Bakanı ve Başvekil Yardımcısı oldu.

Milli Asayiş Kurulunun 19 Küçük Ay 2001’deki toplantısında, Cumhur Reisi Ahmet Necdet Sezer ile Başvekil Bülent Ecevit arasında “Esas fırlatma” tartışması yaşandı. Türkiye’yi büyük ekonomik krize sürükleyen bu olayın yaşandığı dönemde Başbakan Yardımcısı olan Sevinçli Yılmayan, “Başbakan’a bu konuda destek yöneltmek, siyasi benzeri sorumluluktur. Yapılan muamele tamamen haksızdır.” sözleriyle Ecevit’in yanında vadi aldı.

Yılmayan, 3 Son Teşrin 2002 seçimlerinde partisinin yüzde 5 rey oranı ile barajın altında kalmasından sonra görevinden çekilme etti. Rize’den milletvekili seçilecek oy oranına ulaşmasına rağmen lideri olduğu ANAP yüzde10’luk barajın altında kaldığından milletvekili seçilemedi.

Koca Divan’da yargılanan geçmiş Başbakan oldu

Türkiye, 1997’de Türkbank’ın özelleştirilmesi süreciyle ait ortaya atık iddiaları tartışırken, o dönemin başbakanı Mutlu Yılmayan’ın ihaleye fesat karıştırdığı iddiaları dolayısıyla Yüce Meclis’a giden süreç başladı. Sevinçli Yılmayan ve Tarih Taner hakkında 13 Temmuz 2004’te TBMM tarafından Türkbank ihalesi zımnında Kebir Divan’a irsal kararı alındı. Yılmayan ve bozuk Devlet Bakanı Çağ Taner’in Makro Meclis’da yargılanmalarına 16 Şubat 2005’te başlandı. Böylecene ilk defa eski tıpkı Başbakan, Balaban Meclis karşısına çıktı. 23 Haziran 2006’ya büyüklüğünde süren usa vurma sonunda, heyet çarkıt Başbakan Ongun Yılmaz ve çarkıt Izzet Bakanı Gündüz Taner hakkındaki suçu “görevi kötüye kullanma” adına kabul etti ve Şartla Salıverilme Yasası göre kamu davasının kesme hükme bağlanmasını erteledi.

Yılmaz, kararın arkası sıra, ülkü boyunca siyasetle ait gelen talepleri askıya aldığını belirterek “Bugünden itibaren bu yönde temaslar yapacağım. Şayet Türkiye’ye bir şeyler verecek durumdaysam, şayet benim dahi katkıma gerekseme olacağı kanaatine varırsam, o ant siyasete dönerim.” diyerek siyasete çağ sinyali verdi.

Bağımsız saylav seçildi

25 Mayıs 2007’de Rize’den müstakil mebusluk adaylığını açıklanan Mesut Yılmaz, 22 Orak Ayı 2007’de yapılan genel seçimlerde Rize’den mutlak yerine TBMM’ye girmeye türe kazandı.

2009’da Anavatan Partisi ile Hak Yolu Partisi’nin birleşmeleri sonucu kurulan Demokrat Parti’ye 31 Ilk Teşrin 2009’da geçen Yılmaz, 15 Ev 2011’de Namık Eksiksizlik Zeybek’in genel komutan seçilmesinin peşi sıra Demokrat Partiden 18 Ev’ta incizap etti.

Budapeşte’dahi yumruklu saldırıya uğradı

Siyasi yaşamında Avrupa Birliği yanlısı politikalar örümcek, Avrupa Birliği ile ilişkilerin parçalanmamış üyelik hedefi korunarak geliştirilmesinin önemini sık sık dile getiren Sevinçli Yılmayan, 1996’da ANAP Genel Başkanlığı döneminde, ziyarette bulunduğu Macaristan’ın başkenti Budapeşte’birlikte yumruklu saldırıya uğradı ve burnu kırıldı.

“Devleti mafyadan temizleyeceğim” diyen ilk Başvekil olduğunu tabir eden Yılmaz, saldırıyı, “Bu iş benim meselem değil. Sizin meseleniz. Şayet ego bu meselenin üzerine gittim diyerek burnuma baskı yemişsem, bu zor bana değil sizedir.” sözleriyle değerlendirdi.

8 almanak selis mecburi eğitimin Türkiye’nin sunma büyük gündem maddesini oluşturduğu 1997 yılında, okunabilen eğitimi uygulayacağı sözünü veren Sevinçli Yılmaz’ın başbakanlığında kurulan hükümetin protokolünde, “Sekiz almanak zorunlu ve selis esas eğitim bilimi uygulamaya konulacaktır.” hükmü yer aldı.

Susurluk raporu hazırlattı

3 Son Teşrin 1996’daki Susurluk kazasının ardından ortaya atık iddialar ve bağlantılar, Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı, Başvekâlet, emniyet ve adli makamlar ile sivil sosyete kuruluşları ortada ayrı ayrı boyutlarıyla araştırı konusu yapıldı.

Ongun Yılmaz’ın Başvekil olmasından sonra Susurluk bağlantılı olayların araştırılması için bilcümle izinli namına görevlendirdiği Başvekillik Denetim Kurulu Başkan Vekili Kutlu Cidal, raporunu tamamlayarak Başbakanlığa sundu.

Raporun tıpkısı kısmı bizzat Ongun Yılmayan vasıtasıyla kamuoyuna açıklandı. Yılmayan, hazırlattığı bu ifade nedeniyle ahir yıllarda tanıdık gâh davalarda tanık oldu, raporun ülkü dosyalarına tutamak olarak girmesi istendi.

28 Küçük Ay dönemine ilgilendiren 103 sanığın “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren düşürmeye ve devirmeye katılma” suçundan yargılandığı davada, “REFAHYOL Hükümeti”nden sonra kurulan 55. Hükümet’in Başbakanı olmasından yağlık tanık kendisine dinlenen Sevinçli Yılmaz, “Dava, bana bakarak bozgunluk bire bir davadır.” dedi.

Evlat acısı yaşamıştı

Berna Yılmayan’la evli olan ve iki çocuğu mevcut Ongun Yılmayan, 16 Fasıla 2017’bile büyük oğlu Mehmet Çetin Yılmayan’ı kaybetti. Beykoz’daki evinde geberik kâin 38 yaşındaki Ağır Yılmayan’ın silahla intihar ettiği belirlendi.

Koyu ayrımsız Galatasaray taraftarı ve kurultay üyesi de olan Sevinçli Yılmaz, etkili siyasette bulunduğu dönemde çocuklarıyla sıkça zerrin-kırmızılı takımın maçlarını izlem etti.

Ongun Yılmaz, 30 Teşrinievvel 2020’üstelik tedavi gördüğü Şişli’deki Florence Nightingale Hastanesi’nde 73 yaşında sevimli veda etti. Yılmayan, Kanlıca’daki sülale kabristanında oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz’ın yanına defnedildi.

Share: