Batman’da dikme kovuğundan çıkardığı balın kilosunu ağız uçuklatan fiyata satıyor

Çevresi ormanla kaplı köyde salt besiciliği yaparak, ongun kovuğundaki balı toplayarak kilosun bin ile bin 500 teklik beyninde satarak geçimini sağlayıcı Cuma Namazı Barın, 5 sene süresince ağaç kovuğunda dinamik arıların, natürel yaşamda ürettikleri şifalı balın birçok hastalığa gür geldiğini söyledi.

“BU YAVRU KESİNLİKLE İNSAN ELİ DEĞMİYOR”

Barın, “Bu bal dikme balıdır. Bu bal seçme yerde bulunmaz. Bizim köyümüz baştan sona ayrımsız orman köyüdür. Eskiden köyde vatandaşlar hayvancılık yaptıkları amacıyla ormandan yolu mazbut ve ongun kovuğunda bulunan arıları bulup halel ederlerdi. Deminden köyde tek kimse yaşamıyor. Sadece bizler yaz aylarında köye anbean sili besiciliği yapıyoruz. Arılarımızdan sâdır oğul, ormandaki meşe ağaçlarına konarak orada senelerce kalarak balını kovuklarda yapıyor. Bu bala adam eli değmiyor.

“MİDE VE BAĞIRSAK RAHATSIZLIĞINA İYİ GELİYOR”

Aynı haddinden fazla hastalığa bol geldiğini bildiğimiz bu ongun balının ilkin işkembe ve iç rahatsızlığına gür geldiğini biliyoruz. Akşam yatmadan önceki tüketilen tıpkısı kaşık dikme balı, vücudu dinamik tutarık bağırsaklardaki gastriti giderdiğini biliyoruz. Bu balı genellikle hastalara satıyoruz. Tıpkısı kilogramını bin ile bin 500 lira ortada satışa sunuyoruz” dedi.Share: