BBP Umumi Başkanı Destici, Meclis’te gazetecilerle tıpkısı araya geldi Açıklaması

BBP Umumi Başkanı Mustafa Destici, yılbaşından önce hem Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına hem da Anayasa Mahkemesine iki konuda başvuruda bulunacaklarını belirterek, “Birincisi partilere hazne yardımının global kaldırılmasıyla ait ikincisi de HDP’ye verilen yardıma hazırlık konulmasıyla ilgili.” dedi.

Meclis’te yasama kurulu muhabirleriyle bir araya mevrut Destici, Türkiye’nin basiret projesi Togg’un dizi film üretiminin yapılacağı Gemlik Kampüsü’nün açılışı törenine da katıldığını anımsatarak, 60 yıl geçmiş sakat kalan benzeri hayali Türkiye’nin gerçekleştirmiş olduğunu söyledi.

Togg’un, millet yerine herkesin eş gururu ve kıvancı olduğunu dile getiren Destici, projeyi motivasyon fail Cumhurbaşkanı Erdoğan özellikle kalkmak için emeği geçenlere teşekkür etti.

Makam uzlaştırıcı kendisine Togg’u kullanmayı düşündüklerini, siyasi olduğu amacıyla siyah rengi yeğleme edeceklerini belirten Destici, “Eşit üzere aynı misil artikülasyon edilmedi ama herkesin aklında kısaca tıpkısı rakam dolaşıyor. Bu segmentte yurt dışından ithal ettiğimiz araçlarda ÖTV var. Bu evcil üretim olacağı amacıyla ÖTV olmayacak. ÖTV de ithal araçta aracın yarısı kadar mukabele ediyor. O kadar olmasa birlikte 3’te tıpkısı oranında fiyatın daha makul olmasını adisyon ediyorum.” diye konuştu.

Aracın yerliliği konusundaki istifham konusunda Destici, bilcümle kol üretime geçildiğinde aracın yüzde 80’inin yerel olacağının ifade edildiğini söyledi.

“Bu basit benim canımı acıtıyor”

Destici, siyasal partilere hazine yardımının kaldırılmasıyla ilgili her ortamda konuştuğunu, geçen yıl Meclis’teki bütçe konuşmalarında bütün genel başkanlar ve takım başkanvekillerinin olduğu ortamda konuyu dile getirdiğini anlattı.

“Bu gerçekten benim canımı acıtıyor. Bilcümle vatandaşlarımızın canını acıttığını düşünüyorum. Siyasi partilere 4,5 milyar paranın veriliyor olması bana bakarak vicdani, ahlaki, adil ve haddizatında türel bile değil.” ifadelerini kullanan Destici, “Anayasanın 68’inci maddesini okusun dizge. Orada örtüsüz diyor ki ‘siyasal partilere yeteri miktarda ve adilane arkalama yapılıyor’ diyor. Vicdanı, aklı olan tümce bunu cevaplasın. Bu adilane mı? Seçime 25 parti giriyor, 5 partiye veriyorsunuz. Ayrımsız üstelik 4,5 milyar dağıtıyorsunuz. Bana bakarak bu hakça değil.” diye niteleyerek konuştu.

BBP olarak bu uygulamanın kaldırılmasını istediklerini, öğür yöneticilerinin aidatları ve alınan bağışlarla siyasetin yapılabileceğini vurgulayan Destici, şöyle bitmeme etti:

“TBMM’bile grubu bulunan 5 siyasi partiye da bunu söylüyorum ama alelhusus Topluluk İttifakı’nın karşısındaki Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Akşener, temas konuyu konuşuyorlar, temas konuyu dile getiriyorlar ama bu konuda biricik laf etmiyorlar, ağızlarını açmıyorlar. Çünkü işlerine geliyor. Çünkü CHP önümüzdeki sene Hazine’den 1 milyarın üstünde mal alacak. İYİ Fırka dahi 500 milyonun üstünde matlup. Diğerleri dahi matlup amma bunlar önderlik etseler ve ‘şurada savurganlık yapıyorsunuz, burada kavisli yapıyorsunuz, işçinin, emekçinin, esnafı hakkı’ deseler… Şayet siz beribenzer bu konuda samimiyseniz o ant ilk kendi aldığınızdan feragat edebiliyor musunuz, bunu söylemeleri lazım.”

“Terör örgütünün partisi olamaz”

“HDP’nin, PKK’nın siyasi şubesi olduğunu ve kapatılma davasının devam ettiğini” dile getiren Destici, “Biz diyoruz kim bu aplikasyon küresel kaldırılsın. İkincisi üstelik acilen HDP’nin payına düşen paraya sorun süreci tamamlanana büyüklüğünde hazırlık konulsun. Zira iki sonuçtan biri çıkma. Bize göre ünsiyet pespaye işlerse, anayasamız kıytırık uygulanırsa yüzde 100 kapanır. Çünkü anayasanın ilgili maddeleri haddinden fazla degaje.” diye konuştu.

Destici, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Diyelim ki siyasal aynı değişmeyen verdiler… Kamuoyunda de öyle ayrımsız algı var, ‘şu büyüklüğünde sevimli fikir veriyor, kapanırsa yenisi kurulur’ falan. Haddinden Fazla saçma, tıraşçı sözler. Niye yenisi kurulsun kardeşim? Oran bulunmayan mu burada, devletin duyum örgütleri yok mu? Niçin PKK’ya yakın olan kişilere fırka kurdurulsun kim yeniden. Kurdurulmaz. Bu, devleti, devletin kurumlarını küçümsemek anlamına gelir. İspanya kapattı Batasuna’yı, yenisini kurdurdu mu? Bırak partiyi bakkal kurdurmadı, bakkal. Canlılık yeri kurdurmadı, hepsini kapattı onların. Biz rey verenlere saygılıyız, sistem tercihini yapabilir ama kerem kişi yasasında yazanı işletecek. Terör örgütünün partisi imkânsız. Siz terör örgütünün siyasi partisini evet birlikte siyasal şubesini milletin önüne fırka namına, tercih yerine koyamazsınız. Sizin oran kendisine yapmanız gereken yer budur. Ben bunu, Yargıtay Cumhuriyet Altını Başsavcımızla bile Temel Mahkemesi Başkanımızla dahi konuştum. Gerekirse BBP adına bu iki hususta da hamle atacağız; hem Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına hem üstelik Anayasa Mahkemesine yılbaşından evvel iki konuda başvuruda bulunacağız; birincisi partilere hazne yardımının küresel kaldırılmasıyla ilgili ikincisi de HDP’ye verilen yardıma tedarik konulmasıyla ilgilendiren.”

“6’lı masanın parçalandığını görebiliriz”

Destici, Müstakil Türkiye Partisi’nin 6’lı masaya katılma talebiyle ilgili soru üzerine, 6’lı masada daha çok ayrımsız cepheleşme olduğunu, masada şu an 2 alnaç bulunduğunu ve bunların ciddi devşirme yarışında olduğunu söyledi.

Hem Cumhurbaşkanlığı hem üstelik mebusluk seçimleri üzere ayrı blokların oluştuğunu, ayrı isimlerin namzet olduğunu ve ayrı partilerin şemsiyesi altında seçime gidildiğini görebileceklerini nâkil Destici, “6’lı masanın parçalandığını görebiliriz. Ihtimal bunu fikren söylemeyecekler, ‘biz parlamenter sistemde anlaşmıştık, dolayısıyla iki seçime de ayrı giriyoruz ama ikinci tuğra kim kalırsa onun etrafında birleşiriz, Meclis’te beraber akım ederiz ve Türkiye’yi vekil siteme döndürürüz’ diyebilirler ama ben haddinden fazla kuvvetle muhtemel görüyorum, yegâne aday üzerinde antant ihtimalleri gitgide zayıfladı.” diyerek konuştu.

Destici, 6’lı masadan sunu az 2 Cumhurbaşkanı adayı çıkabileceğini sav ederek, “Masa bana bakarak çatırdadı. Dağıldı hissi azaltmak amacıyla de bunu gerekçelendirebilirler. Kuma namzet evet üstelik eş listeyle anlaşma altında seçime gitme ihtimallerinin çok zayıfladığını görüyorum.” dedi.

“Cumhur İttifakı’nın rey oranı yüzde 47’leri, 48’leri buldu”

Topluluk İttifakı’nın oylarında sabık sene teşrinisani ayında ayrımsız düşüş başladığını ancak bu sene mayıstan sonraları kısık tıpkı toparlanmanın bahis konusu olduğunu anlatan Destici, “Görüş oranı sakat seçim sonucuna, 52’lere, 53’lere geldi demiyorum amma 47’leri, 48’leri buldu. Seçime gidene kadar çokça rahatlıkla 50’in konusunda çıkacağını düşünüyorum. Çünkü hem iktidarın hem hükumetin hem dahi Cumhur İttifakı gruplarının atacağı adımlar var.” diye konuştu.

Togg projesi, Karadeniz gazı, sözleşmeli ve taşeronlara kol verilmesi ile EYT çalışmasının şişman bire bir kesimin beklentileri arasında olduğunu anlatan Destici, cesamet yerine yüzde 10-12 arasındaki kararsızların, beklentileri karşılandıkça Halk İttifakı’na düşünce vereceklerine inandığını söyledi.

Destici, başörtüsüyle ilişkin anayasa değişikliği çalışmasında, Dindar Türk aile yapısının korunmasıyla ilgili benzeri maddenin de düzlük alacağını kaydederek, “Bu anayasa teklifi aynı zamanda bire bir içtenlik testidir. Anca ‘seçmene selam çakayım, mutekit kesimden bu şekilde oy alabilir miyim? ya da masadaki muhafazakar milliyetçi partilerin tabanlarının gönlünü alayım’ diye ayrımsız yasa teklifiyle bu işleri çözülmez.” ifadelerini kullandı.

BBP Umumi Başkanı Destici, seçimlerin erkene alınmasıyla ilişkin benzeri mutabakatın olmadığını belirterek, “Çabucak konuşuldu amma stabil bire bir değişmeyen bulunmayan. Mayısta olma ihtimali ne büyüklüğünde güçlüyse Haziran da olma ihtimali da o kadar hararetli.” dedi.

Destici, BBP adına seçme mitinglerine start kararı aldıklarını belirterek, 6 Kasım’da Malatya’birlikte, 13 Kasım’dahi Ankara’birlikte, 20 Kasım’üstelik Denizli’üstelik, 22 Kasım’üstelik Kocaeli’de, 4 Aralık’ta Şanlıurfa’de, 11 Aralık’ta de Adana’üstelik olmak amacıyla yıl sonuna kadar 20 miting yapacaklarını bildirdi.

Share: