Karadeniz’den sarsıntı bölgesine yardımlar yedinci gününde de bitmeme etti

Trabzon, Gümüşhane, Giresun ve Ordu’bile vatandaşlar, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerin peşi sıra başlatılan müzaheret kampanyalarına yedinci günde da desteğini sürdürdü.

Trabzon’birlikte, Vilayet koordinasyonunda Hamamizade İhsan Satış Ekin Merkezi’nde oluşturulan Zelzele Yardımları Toplama ve Koordinasyon Merkezi ile Beşirli Haddinden Fazla Gayeli Spor Kompleksi’ne ulaştırılan yardımlar zaman üstelik devam etti.

Görevliler ve gönüllülerce sınıflama edilerek Yalıncak Mahallesi’ndeki Cesamet Malzeme Ofisine nakledilen malzemeler, depremzedelerin ihtiyaçları doğrultusunda bölgelere iletiliyor.

Yomra Kaymakamlığı ve Belediyesi öncülüğünde üstelik vatandaşların desteğiyle çuvallanan 200 ton odun, Kahramanmaraş ve Adıyaman’daki depremzedelere gönderildi.

Ortahisar ilçesindeki 80. Sene Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde kurulan fırında, depremzedelere tüketilmek amacıyla atlatmak üretimi sürüyor. Hoca ve öğrencilerin desteğiyle üretilen günce 15 bin savsaklamak, bölgeye ulaştırılıyor.

Ortahisar Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesi’nde birlikte gene sarıklı ve öğrencilerin desteğiyle depremzedeler üzere soba üretiliyor.

Kentten antrparantez hava yapılış ve STK’lerden depremin evvel anından itibaren bölgeye gönderilen personel, şalter ve iş makinesi sayısı üstelik zaman bakımından 1648 personel, 208 açacak, 1 koordinasyon tırı ve 297 iş makinesine ulaştı.

Öte yandan deprem bölgelerine 218 insani müzaheret tırı ile 10 bile kamyon iletildi.

Gümüşhane

Gümüşhane’de birlikte vatandaşların yardım kampanyasına destekleri sürüyor.

Torul ilçesine bağlı Kocadal köyünde toplanan odunlar, imece usulüyle kesilerek kamyonlarla zelzele bölgesine gönderiliyor.

Torul Kaymakamı Orhan Ayaz, Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Torul’birlikte odun seferberliği başlatıldığını tamlayan Ayaz, şöyle bitmeme etti:

“Günde 4-5 kamyon tutmak üzere gerekseme olan bölgelere atıf ediyoruz. Şu anda Namazgâh Vadisi’nde kalın kafalı vatandaşlarımız ellerindeki odunları getiriyor. Odunları çuvallara doldurup tırlara yüklüyoruz. Geçkin 4 tırımız yola imdi, adına ulaştı. Bugün bile iki tırımız amade. İnşallah bunları de Kahramanmaraş Elbistan’a yönlendiriyoruz.”

Ayaz, yardımların süreceğine dikkati çekerek, “Allah devletimize bozulma vermesin. Milletimizin başı sıhhatli olsun. Iri bir kıyamet atlattık. Biz var gücümüzle orada olamasak bile oradaki insanlarımıza elimden geleni yapıyoruz, yapmaya bile devam edeceğiz.” diye konuştu.

Kocadal Köyü Muhtarı Orhan Türker üstelik yer sarsıntısı bölgesine yardımları sürdüreceklerini kaydederek, “Köylerimizden odun topladık. Kesip kırdıktan sonra araçlarımıza yüklüyoruz. Köylülerimizden Cenabıhak razı olsun.” dedi.

Giresun

Giresun Valiliğince, deprem bölgelerine 397 açar besin kolisi, elektrik üreteci, battaniye, bedel, ısıtıcı, çul, hijyen, yakacak, su ve ihtiyaç malzemesi gönderildi.

Yine Vilayet koordinesinde Malatya’dahi iki bölgede 5 bin nefis aşevleri kurularak, depremzedelere 3 defa sıcak yemek hizmeti sunuluyor.

Giresun Şehit İsmail Mösyö El Eğitimi Merkezi eliyle yer sarsıntısı bölgeleri amacıyla battaniye, atkı ve ezik imal edilmeye başlandı.

Merkez Müdürü Salih Tafsilatlı, AA muhabirine, “asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra çekicilik yerine kendilerinin de depremzedelere bindi amacıyla himmet yürüttüklerini belirtti.

Detaylı, becerikli öğreticiler vasıtasıyla günde 300 battaniye imalatı yapıldığını ve bunların deprem bölgelerine gönderildiğini aktardı.

Ordu

Ordu Keyif Müdürlüğü tarafından hazırlanan çare ve tıbbi malzemelerden oluşan aynı kamyon sarsıntı bölgesine gönderildi.

Öte yandan TOBB Mesleki ve Maharet Rum Lisesi’nin mızrap teknolojileri atölyesinde öğretmenler marifetiyle soba imalatına başlandı.

Şimdiye büyüklüğünde hazırlanan 50 soba, hareket bölgesine yuvarlanmak üzere yetkililere konfirmasyon edildi.

Kentte, kâh kaymakamlık belediyeleri tarafından hazırlanan odunlar bile kamyonlara yüklenerek depremden etkilenen illere gönderiliyor.

Kumru ilçesine tutkun Konaklı Mahallesi’nde hayvancılıkla uğraşan Harun Konaş ile Şenel Çolak, hareket bölgesine yardımda olmak üzere birer büyükbaş hayvanı Kumru Belediyesine bağış etti.

Share: