Kars ruzname haberleri… Sarıkamış’ta emekli iştirakçi 2150 rakımda göveri ve sonuç yetiştiriyor

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde zor işçi, 2150 metre rakımdaki serada organik olarak budala, domates, biber ve elma yetiştirerek çevresine örnek oluyor.

İstasyon Mahallesi’nde ateş parçası emekli iştirakçi Manzume Avangart (65), yurtta kışın sunu sert ve çetin geçtiği ilçede kurduğu serada, hıyar, domates, biber kabilinden mahsulat yetiştirdi.

2150 rakıma karşın 6 sene önceki bahçesine diktiği fidandan da elma almayı başaran Öncü, hem özlük göveri ve kâr ihtiyacını karşılıyor hem üstelik çevredekilere kat sayı oluşum ediyor.

Avangart, AA muhabirine, Sarıkamış’ın antipatik olduğunu belirterek, buna rağmen merdiven kurarak sebze yetiştirdiğini söyledi.

Soğuk zımnında verim alamayacağını söyleyen kişilere aldırış etmediğini tabir fail Avangart, şöyle konuştu:

“Sarıkamış’ın soğuk aynı meydan olduğunu ve burada hiçbir molekül yetişmeyeceğini söylediler. Kurduğum serada hıyar, domates, biber yetiştirdim. Örgensel olan bu ürünleri hem biz yedik hem üstelik komşulara dağıttık. ‘Burada hıyar imkânsız’ diyorlardı, öyle devir oldu kim günce bir sandık salatalık aldım. Yani suladıktan sonradan sabah, akşam ezanı budala aldım. Gayrimümkün diyerek aynı molekül yok, yeter kim say edelim, çalışalım uğraşalım. Hep gördü, inşallah seneye üretimi henüz birlikte çoğaltacağız.”

Öncü, üretmeyi, çalışmayı ve doğayı haddinden fazla sevdiğini anlatarak, şunları kaydetti:

“Orman kenarında çalıya eş amut bulup bahçeme diktim. Ne olduğunu bilmiyordum. Altı sene sonraları çiçek açtı ve elma vermeye başladı. Benzeri kasaya andıran örgensel elma toplayıp komşulara dağıttım. Elma ağacına seneye daha iyice bakımını yapacağız. Bu ağacın artık elma vereceğine eminiz. Sarıkamış’ta olanaksız denilen seçme öz oluyor, yeter ki bakalım, yapalım.”

Muhabir: Hüseyin Demirci

Share: