Kayseri ve Yozgat’tan zelzele bölgesine yardımlar sürüyor

Kayseri ve Yozgat’tan, “asrın felaketi” kendisine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere arkalama malzemesi gönderilmeye devam ediliyor.

Kayseri İHH’nin içtimai medyadan gerçekleştirdiği çağrı konusunda kadınlar evlerinde poğaça yaptı. Kısaca 800 koli poğaça Kahramanmaraş’a ulaştırıldı.

Sarıoğlan ilçesinde Mesleki ve Maharet Küçük Asya Lisesi öğrencileri üstelik hareket bölgesindeki 1000 afetzede için poğaça ve kete yapıp bölgeye gönderdi.

Kayseri Adliyesi, Kayseri Toprak Adliyesi ve Ukubet İnfaz Kurumlarınca da arkalama malzemesi toplandı.

Adliye önünde planlı programda konuşan Kayseri Cumhuriyet Altını Başsavcısı Habib Korkmaz, ülkenin nazik tıpkı yer sarsıntısı felaketi yaşadığını söyledi.

Depremzedelere yardımda olmak üzere Kayseri Adliyesi ve Kayseri Havza Adliyesi yerine ayni ve nakdi arkalama kampanyası başlattıklarını ifade fail Korkmaz, gıda, giysi ve ısıtıcı kabil mukavemetli çok malzeme mevcut tırı Kahramanmaraş’a göndereceklerini belirtti.

Konuşmanın arkası sıra müzaheret malzemeleri yüklenen tır, Kahramanmaraş’a akım etti.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Adıyaman’a 2 vinç, tıpkı kamyon ve kazıcı yükleyici kepçe ile Kahramanmaraş Elbistan’a 3 konteyner ve 2 turist abdesthane gönderdi.

Kocasinan Şehremini Ahmet Çolakbayrakdar, 104 personelle kontrol istirdat ve çökme tahammül çalışmalarına ve depremzedelere hamam yemek iblağ konusunda çalıştıklarını, belediyeye ilgili 4 beko loder, 3 yükleyici, 3 kazaratar, 6 lobet, 2 kamyon, 6 kamyonet, tıpkı pikap, tıpkısı sıkmaç, tıpkısı yer uzlaştırıcı, 5 meşbu ve tıpkı çöp kamyonunun hareket bölgesinde bulunduğunu, bölgede 4 aş damı konteyneri ve 3 yatakhane kurduklarını belirtti.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım KAZANÇ yetkilileri, otobüslerde bulunan ve sahibi belirleme edilemeyip kaybolma eşya kendisine kayda güzeşte bütün 40 bin 880 lirayı depremzedelere bağışladı.

Kayseri Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, Kayseri Akarsu ve Şebeke İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğünün sarsıntı bölgesinde su hatlarındaki arızaları gidermeye müteveccih mücahede yürüttüğünü belirtti.

Büyükkılıç, görevlendirilen 74 kişilik ekibin Kahramanmaraş’ta çalışmalara destek verdiğini, bölgeye 50 bin paket çamçak akarsu ulaştırdıklarını, Sarız ilçesindeki gestalt su deposundan sarsıntı bölgesinden mevrut tankerlere içme suyu aktardıklarını bildirdi.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ), taşımalık mutfak ile 12 nefis yemekhane personelini Kahramanmaraş’a gönderdi.

Talas Kaymakamlığının Talas Kızılay Şubesi işbirliğiyle hazırladığı kışlık faça ile battaniye özellikle tutmak üzere akarsu, azık ürünleri, yatak ve ısıtıcı kadar malzemeleri içeren 4’üncü arkalama tırı Hatay’a gönderildi.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi tedris üyelerinden oluşan ve aralarında anestezi teknikeri, cerrahi abla ve cerrahi teknisyenlerin kayran aldığı 43 kişilik grup, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde açılan 4 ameliyathanede fariza fora etmek üzere yola çıktı.

Kayseri Mobilyacılar Odası, Erciyes KSS Kooperatifi, Kumsmall Alışveriş Merkezi, MOBİTEK ve MOBİBOYA, iki balaban jeneratör, 250 tondan fazla odun, akak, battaniye, üst ve azık malzemeleri bölgeye ulaştırıldı.

Yozgat

Yozgat Milli Terbiye Müdürlüğü ve El Yetişek Merkezi Müdürlükleri ile çığır liselerince yer sarsıntısı bölgesine ayrımsız tır ve 4 minibüsle battaniye, ark besin ve uzaklaştırmak gönderildi.

İl Milli Terbiye Müdürü Yusuf Yazıcı, teknik ve çığır liselerinin metal bölümleri yoluyla zelzele bölgesinde kullanılmak için keçe içi soba üretimi yapıldığı, Fatih Maharet ve Anadolu Lisesi aracılığıyla dahi 40 bin paketlemek üretilerek bölgeye gönderildiğini söyledi.

Share: